Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

MARRASMASUJEN perjantai

11.05.2007 |

Aloitan uuden pinon, kun ei tälle päivälle pinoa näkynyt.

Kommentit (22)

Vierailija
1/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ulkona on ihana ilma. Pitkästä aikaa olen täällä kirjoittelemassa. Ei ole töitten jälkeen jaksanut. Mulla on ollut kymmenen päivän työputki, joka nyt loppui. Oli rankkoja ja pitkiä työpäiviä, joista kolme päivää oli koulutuksessa istumista ja lain lukemista yli kaksitoista tuntia päivässä. Oli tosi puisevaa.



Mulla ois toinen neuvola maanantaina. Toivottavasti masussa kaikki hyvin. Olen ollut huolissani, kun painoni ei nouse, pikemminkin laskee, vaikka olen jo rv 14+3. Toivottavasti kehitys lähtisi tästä ylöspäin.



Yritin käydä katselemassa mammavaatteita, mutta eihän täältä mitään löytynyt. Ainoastaan farkkuja Lindexistä, muissa ei mitään valikoimaa. Töissä on käytettävä mustia siistejä housuja tai hametta, joten farkut on ihan turhat. Tänään ajateltiin lähteä käymään Tampereella ja etsiä sieltä vaatteita.



Mulla on siis harvinainen viikonloppuvapaa. Seuraava vasta heinäkuussa. Eli nyt nauttimaan!



Mites muiden viikonloppu?



Carmine+ kuutti rv 14+3

Vierailija
2/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä esikoinen heräs taas 15 vailla 7 ja nyt on aamulastenohjelmat menossa. Välillä meil herättiin jo seiskan jälkeen vaan oli tosiaan ohimenevä kausi :( Ite oon ihan väsy ja silmät ristissä ku herään ennen seiskaa vaik menisin kymmnen-puol 11 nukkuu. Ei taho toi unen määrä riittää.



Carmine1011: vietähän ihana vapaa viikonloppu ja toivottavasti löydät Tampereelta hyvät mammahousut. Ite oon ostanu käytettynä mammavaatteita netistä mm tän palstan kautta. Eilen just kokeilin " uusia" kesävaatteita ja oi ne on ihania :) Mieski tykkäs mustasta kesämekosta ja miten mun masu näyttikään siinä niiin isolta jo!



Tänään mennään kummipojan 3v synttäreille. Siitäki jo 3v vuotta ku synty vaikka just oli vauva niin ku oma kuopuski ;) Viikonloppu onki sit äitienpäivän viettoa. Huomenna nähdään mummot ja mammat mun vanhempien luona ja sunnuntaina sit pienemmällä poppoolla juhlitaan.



Kuunneltiin vielä eilen illalla dobblerilla vauvan sydänääniä ja mieski kuuli ne. Ihanan kuulusia :) Kukas se olikaan ostanu just dobblerin? Ootko viel saanu kuuluviin sydänäänii? Muistaakseni sulla oli pari viikkoo vähemmän ku mulla joten älä ihmettele jos ei vielä kuulu. Mullaki kuulu vasta tällä viikolla.



Aurinkoista alkavaa loppuviikkoa



Tarald väsyneenä ja tiitiäinen 12+6

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tarald: Juu, minäkin ostin sen dopplerin ja enhän minä sillä mitään saanut kuulumaan vielä, ja nyt harmittaa kun piti liian aikasin kokeilla. No eiköhän ne viimestään viikon päästä luulisi alkavan kuulumaan!=)



Äitienpäivää taidamme viettää kotona omalla porukalla, sunnuntai iltapäivällä ajattelimme ajella käymään vielä molempien vanhempien luona.

Esikoisen kanssa juttelimme eilen illalla tulevasta vaavista ja siitä että vauvat syövät tissi-maitoa, niin esikoinen hetken mietittyään tuumasi että on se hyvä että äitin tisseissä on sellaiset napit (napit=nännit) niin vauvan on helppo syödä niin eipähän tartte survoa koko tissiä suuhun! =D =D Voi tuota 6-vuotiaan ajattelutapaa =)

Nyt aamukahven keittoon!



K & Himpula rv11+0

Vierailija
4/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onpa hienoa,tänään alkaa aamu pienellä yökötyksellä,mutta muuten olo on suhteellisen hyvä. Vaikkakin muutaman tunnin päästä edessä oleva ultra saakin lähinnä tuskanhien nousemaan = /.

Onko muita jotka on panikoinut kovastikkin ennen ultraa? Vaikka mekin kuultiin sydänäänet 3vkoa sitten,niin ei jotenkin osaa ajatella positiivisesti = (.



Joku siellä mainitsi olevansa väsynyt,vaikka menee nukkumaan kympin hujakoilla ja nousee seiskalta.. Voin vain kuvitella! Itse olen ihan nuutunut ysin jälkeen, yleensä katson telkkaria kymppiin ja painun sänkyyn,josta sitten taas nousen ysin-kympin aikaan. Odotan siis ensimmäistä,ja työni on iltavuoropainotteista = ).



Jahash,taidanpa lähteä suihkuun,on taas niin inha olo. Kuumakylmä vaihtelee = ).



Aurinkoista päivää kaikille!

*kompura+polccis 13+3



Vierailija
5/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen oltiin raflassa syömässä pitkän kaavan mukaan. Tulin kotiin kymmenen maissa ja dorka avasin jääkaapin. Sitten varmaan arvaattekin - pippuripihvit tuli ylös sen siliän tien. Onneksi oli voikermakastiketta mukana voitelemassa ja vauhdittamassa matkaa. ;-) Pitäisi varmaan opetella pureskelemaan ruoka tarkemmin niin sitten se on helpompi ottaa samaa tietä takaisin ulos. ;-) Vielä aamulla niistin pihvin paloja. Voi hyvä ihme!



Eilen olin neuvolalääkärissä ja siellä se sydän sykki hienosti. Mulla on jo sellainen selkeä maha ja vähän ihmetytti kun lääkäri koetti, että tämä kohtu on niin takana, ettei sitä vielä edes tunne. Mistä tuo maha sitten on ilmestynyt jos kohtu ei vielä sitä kasvata?



Rv 13+

Vierailija
6/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomenta!

Tänään olin aamulla ultrassa. Siellä meidän 13+5-viikkonen potkutteli. kaikki näytti olevan ok. Ihana oli nähdä vauva, tuntuu jotenkin taas todemmalta, että se siellä kasvelee. Kuvakin saatiin, saa illalla esitellä isosiskoille ja -veljelle. Työpäiväkin jää mukavan mittaiseksi, kun tulin tänne vain pariksi tunniksi. Sitten pitäisi palata kotiin siivoilemaan ja pihatalkoilemaan. Kivaa puuhaa, kun aurinkokin paistaa. Ei muuta kuin viikonloppuvointeja taas kaikille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En ole hetkeen kirjoitellut, mutta mukana ollaan edelleen. Toivottavasti kaikki on hyvin.



Ihmetyttää tämä oireeton raskaus. Esikoisesta kuitenkin voin pahoin viikoille 18-19 asti. Nyt ei ole juurikaan mitään oloja, välillä väsyttää, mut sitä vois olla muutenkin. NP-ultrassa on kyllä nähty vauveli, joten kai siellä mahassa on elämää.



Mä vaan lihon ja lihon. Paino nousee ihan liikaa, mut johtunee omista syömisistä aika paljon. Eipä ole ainakaan huono olo, kun syö kunnolla. Neuvolassa varmaan tulee kunnon saarna vastaan.



Meillä vietetään viikonloppuna ekaa äitienpäivää. Ihanaa ja jännää! Samalla tuntuu ihan uskomattomalta, että sitä on kohta jo kahden äiti. Enpä ois tätä uskonut. Kyllä elämä yllättää välillä niin iloisestikin.



Päätimme ostaa tyuplavaunut käytettynä, mutta nyt kuitenkin haaveilen tietystä merkistä, jota ei tahdo vielä käytettynä löytyä. Pitäisköhän sitä olla niin hullu ja ostaa uudet? Kai ne sit saa myytyä, jos oma tarve on lyhyehkö. Ikäeroa tulee kuitenkin vain 1v 5 kk, joten kyllä noita tupliakin tarvitaan.



Iloiset äitienpäivät kaikille!



Sisu 14+jotain, ehkä

Vierailija
8/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä taas viikot paukkuu, tänään 13 tasan. Musta on aina tosi kiva kattoa viikoittain tuosta Vauvan odotus -kirjasta että minkäkokoinen se vaaveli milloinkin on ja mitä kaikkia elimiä sillä jo on. En oo löytänyt parempaakaan josta seurata pikkuisen kehitystä. Entäs te?



Mulla oli eilen lääkärineuvola ja pääsin eka kertaa kuulemaan vauvelin sydänääniä. Vähänkö se oli ihanaa, mennä jytisti kuin höyryveturi! :) Harmi vain ettei isukki ollut mukana kuulemassa. No, ehkä joku toinen kerta vielä.



Mitä mahtanee tarkoittaa " po voim vas:lla" ? Lääkäri kirjotti sisätutkimuksen jälkeen muihin huomioihin noin. Jos jollain oin mitään käsitystä ni kertokaa mitä on po?!?



Mun pitäis pakkailla kamppeita muuttoa varten, mutta kun en osaa ajatella mitä tarvitaan. Me muutetaan siis kesäksi Espooseen ja otetaan mukaan vain välttämättömimmät tavarat, sängyt tietysti, joku pöytä ja astioita yms yms. Mä en kyllä yhtään rakasta muuttamista enkä varsinkaan pakkaamis- ja purkamisvaiheita... Tää asunto jää tänne oottamaan että me syksyllä taas palataan. Ei varmaan saada ees alivuokralaisia tähän, joten joudutaan maksamaan tuplavuokraa koko kesä. Ehkä pikkasen typerää, mutta parempaakaan ratkaisua ei oo keksitty.



Ollaan menossa äitienpäivänä käymään mun kotona äitiä ja tulevaa mummua tervehtimässä. Itseäni en vielä oikein äidiksi miellä... :)



Mut ei kai se auta ku alkaa pakkaushommiin vain... tai jos tekis jotain listantapaista ensin. Sillä siitäkin pahasta pääsee. Kaunista viikonlopun alkua kaikille!



Ama-riia 13+0

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jouduin käydä ostamassa jo mammahousuja, ei farkut enää mene mahan kohdalta puristelematta kiinni. Sellaisia löysiä housuja ei kaapistani löydy, joten talsin sitten h&m:lle :) Sitä tässä myöskin ihmettelen että mistä tämä masu on tullut, eihän se kohtu ole vielä edes korkealla. Kai se sitten painaa tuota " pehmeää" massaa enemmän näkyville :)



Tuskasta on tämä ilma vatsassa, pyörii mahassa niin paljon että koko vatsa pomppii välillä. Näyttää samalta kuin yli rv25 edellisessä raskaudessa kun vauva potki :) Mutta tuo 6cm pitkä tyyppi ei vielä siihen kykene :) menee ihan kovaksi koko maha. :( Luin jostain että ilmavaivat ovat normaaleja varsinkin alussa, toivottavasti jossain vaiheessa helpottaa.



En vielä ole oikeastaan miettinyt mitään " käytännön" asioita eli esim. rattaita. Ohuita renkaita en halua koska voi talvella olla vaikeaa se työntäminen. Toisaalta kiinnostaisi sellainen kolmipyöräinen... no sen näkee sitten.



Onko muilla lantion löystymistä? Mulla tekee tuskaisen iskiaskivun koko vasemmalle puolelle. Välillä ei pääse edes sohvalta ylös. Kävely auttaa ainakin minua, joten olen yrittänyt joka ilta käydä noin puolen tunnin lenkillä. onko kellään hyviä vinkkejä mitä voisi kokeilla?



Kukka 12+3

Vierailija
10/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kukka: Mulla on kans löystymistä, ja kun mainitsin siitä lääkärille, hän kehotti hankkimaan ajoissa kunnollisen tukivyön/-liivin. En oo ite vielä perehtynyt vöihin (kun vasta eilen kävin lääkärissä) mutta ajattelin kyllä hankkia piakkoin sellaisen. Mulla kun tuleva työ on nostelemista ja aika rankkaakin.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla on lääkäri vasta kahden viikon kuluttua, joten täytyy noita tukivöitä ruveta metsästämään! Mulla työ ei periaatteessa ole fyysisesti rankkaa, mutta paljon autossa istumista ja paljon seisomista.

Vierailija
12/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lueskelin tuon eilisen pinon loppuja ja kovasti oli puhetta mielialan vaihteluista. Greyn anatomia saa meikäläisen itkemään joka viikko, mutta eilen pistin paremmaksi. Jaana ja Mikko sanoivat " Wellcom to Helsinki" ja meikäläisellä tulvahti silmät täyteen kyyneliä. Pistäkää paremmaksi!



Valvoin eilen yli kahteentoista kyttäämässä euroviisuja ja kylläpä väsyttää. Äsken ehdin nukkua hetken, ennen kuin haen pojat tarhasta. Lauantaina pitäisi jaksaa taas valvoa, huh!



Olo on ihan mukava, mutta päivällä lasillinen vettä tyhjään mahaan tulvautti sellaisen pahanolon aallon, että oksennus ei ollut kaukana. Kuulosti hurjalta se pihvin niistely, kukas se nyt olikaan. Yritähän pureskella:)



Pepi 13+3



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taas sitä on urakoitu viikko läpi ja on aikaa vähän huilia. En tiedä, onko jatkuva väsymykseni raskauden, siitepölyallergian vai kenties jopa tällä viikolla sairastaneeni flunssan ansiota, mutta voimat ovat joka tapauksessa poissa.



Moni kertoi mammavaateostoksistaan. Minulla on viime kesältä tallessa yhdet mammafarkut ja kolmisen viikkoa sitten ne oli kaivettava kaapista. Masu oli niin iso, varsinkin iltaisin. Nyt kuitenkin olen huomannut, että vatsan turvotus on alkanut pikku hiljaa laskea ja tavallisetkin housut tuntuvat taas mukavilta jalassa. Voi kun en millään malttaisi odottaa sitä oikeaa vauvamasua!



Kuljen vieläkin aivan pilvissä eilisen sydänäänten kuulumisen vuoksi. Voi että se oli mieltä huojentavaa - ja samalla maailman kaunein ääni. Eikös vain? :-)



Aurinkoista viikonloppua!



RvaRuljanssi ja Nuu 11+3

Vierailija
14/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauris80:Ootko aatellu usein kokeilla dobblerilla? Mä oon tähän mennessä kokeillu 4 kertaa joista kahella vikalla kerralla kuulu vauvan sydänäänet. Aattelin vaan et kuinkakohan usein uskaltaa kokeilla? Siis onko turvallista vaikka 3 päivän välein? Siinä laitteen mukana tulleessa ohjeessa kyl luki et voi vaikka 3 kertaa päivässä kokeilla mut onkohan se ihan turvallista kuitenkaan? Ite aattelin lähinnä nyt sitä käyttää ku en tunne viel liikkeitä. Jatkossa sit harvemmin...



Ikävää et täällä jatkuu pahoinvoinnit aika monelle. Shakatak varsinki joutu voimaan pahoin vielä niin ihanan ravintolaruoan jälkeen! Itelle iskee helposti huono olo jos ei syö ja ku syö ja vaikka söis minkä verran. No tänään on ollu vähän enemmän vetoa ku eilen ja toissapäivänä.



Ihanaa et tänään on tullu taas hyviä ultrakuulumisia ainaki Aarni-Kerkolta :) Itteä tosissaan jännittää se ens viikon np-ultra. Onneks on neuvola edellisenä päivänä.



Ama-riia: Mitä vauvan odotus -kirjaa oot lukenu? Onko neuvolasta saatu? Me saatiin sellanen Vaukirjan tekemä odotuskirja, onko sama? Siinä on ainaki ihanasti viikko viikolta kerrottu vauvan kehityksestä ja äidin olosta. Ja ku kirjan kääntää ni siellä on juttua isälle. Tosin mies ei kyllä oo jaksanu enää innostuu lukemaan. Luki jotain, ei tosin paljoo, sillon ku odotin esikoista.



Täytyy itteki pian vetää mammahousut jalkaan, ei jaksa enää keplotella noihin masua jo vähän istuessa painaviin farkkuihin. Täytyyki kokeilla joku päivä kaikki mammavaatteet mitä kaapista löytyy :)



Tarald ja tiitiäinen 12+6 eli huomenna sit jo 13







Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tosin kyllä just ja just kuului ja aika vaimeasti mutta viikkojakin vasta vähän, nämä kotidopplerithan ei ole mun käsittääkseni yhtä herkkiä kuulemaan kuin neuvolan vehkeet.



Tarald: Itsellä tulee varmasti nyt alkuun kuunneltua se 3-4 kertaa päivässä, on se vaan niin ihana ääni =) Tossa mun lapussa luki että on aivan turvallista käyttää useammankin kerran päivässä, ei pitäisi olla mitään varaa sikiölle. Mutta varmastihan se automaattisesti sitten vähenee kun kunnolla alkaa kuulumaan sydänäänet ja varsinkin sitten kun liikkeitä alkaa tuntemaan.

Mukavaa perjantai iltaa kaikille!



K & Himpula rv11+0

Vierailija
16/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aattelin täs tulla kirjottaan aikani kuluks tänne. Tuli tossa äsken kiukuteltua miehelle ihan turhan takia ja nyt harmittaa. Onko muille tullu tuollaisia turhia kiukku kohtauksia? No mut, onneks on taas yks viikko takana ja viikonloppu edessä, niin saa levätä kunnolla. Töiden jälkeen on aina niin väsynyt, et kaikki kotityöt tuntuu vastenmieliseltä. Ruuanlaitossakin koittaa päästä mahdollisemman helpolla. Mut hyviä voiteja kaikille!



Sarsa81 12

Vierailija
17/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulenpas hieman hehkuttelemaan :) Eilen oli np-ultra ja kaikki oli mainiosti. Monet asiat ovat mietityttaneet viime aikoina, mutta kaikki oli hyvin. Ensinnakin ultran mittaukset olivat kunnossa ja sehan on se tarkein asia. Painonnousua olen taivastellut tahan asti ja viimeksi oli paino noussut ihan kamalasti. Noh, eilen oli paino vahan laskenut :) Ehka se nyt turvotuksen lahdettya hieman asettuu uomiinsa.

Verenpainetta olen myos jannannyt. Esikoisen kanssa se oli loppuraskaudessa ongelmana ja nyt alkuraskaudessa pyorinyt siella 135/90 kieppeilla. Eilen oli verenpainekin normaali!!! Taisi olla verenpaineen syyna se, etta tati koitti ottaa verikoetta neljasta paikasta saamatta muuta kun muutaman tippaa... Mutta onneksi en pelkaa neuloja ja vaan naureskelin koko jutulle.



Mammavaatteista on ollut puhetta. Loysin kaupasta sellaiset kapeahkot mammahousut ja olen niita pitanyt jo parin viikon ajan. Tavallisistakin kylla menee viela yhdet jalkaan, joten naita kahta paria vaihdellen. Nama mammahousut eivat kylla varmaan mene paalle enaa sitten loppuvaiheessa, mutta nyt ovat kieltamatta aivan ihanat!!



No jaa, taytyypas lahtea toihin nayttamaan naamansa. Mukavaa viikonloppua kaikille!



Skusku 12+5

Vierailija
18/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Päätin kokeilla tuota madam mamma ennustus juttua ja sain tänään vastauksen. Eli 25.10 syntyis tyttö, syyskuussa 2012 poika ja helmikuussa 2017 toinen poika. Nuo pari viimeistä olis kyllä pitkällä ikävälillä. Ajattelin kyllä itse tehdä lapsoset nyt sitten kaikki peräkanaa, mut saas nähdä.



Tilasin ajat sitten itsellenin dobblerin mutta ei ole vielä kuulunut kotia asti. Missä lie tulossa.. Ihanaa kuitenkin kuulla että pystytte kuuntelemaan sydän ääniä kotona :)



Sateista iltaa kaikille!



-tulppa ja ufo-

rv 14+2

Vierailija
19/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Terveisiä kaikille marrasmasuille Helsingin keskustan euroviisuhumusta. Käväisin keskustassa kavereiden kanssa syömässä ja kaupunki oli aivan täynnä porukkaa ja jos jonkinlaista musiikkiesitystä. Oikein eurooppalainen tunnelma!



Tänään tuli töissä eteen sellainen tilanne että sain kerrottua pomolleni vauvauutisen. Olen siis ollut tässä työpaikassa vain 2kk ja jännitin tosi paljon kertomista. Pomoni on kaikenlisäksi ruotsalanen joten jännitti se kertominen vieraalla kielellä. Reaktio oli todella positiivinen josta olin tosi yllättynyt. Ruotsalaisilla on varmaankin nämä perhearvot aika korkealla. Nyt on sitten minullakin yksi huoli vähemmän ja voin nauttia Poikasen odotuksesta!



Tosin poden täällä taas flunssaa (tunnollinen työntekijä sairastaa viikonloppuisin). Nyt lepäilemään. Mukavaa viisuviikonloppua kaikille.



t. Glenda+Poikanen 14+0

Vierailija
20/22 |
11.05.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä käykö joku näitä hännänhuippuja vielä lukemassa,mutta kirjoitanpa kuitenkin.



Käytiin tänään siis odotetussa ja paljon pelätyssä ekassa ultrassa.

Kaikki oli kunnossa,joskin yllätys oli sanoinkuvaamaton kun täti kysy että tiedettiinhän me että onkin tulossa kaksoset!!

No eipä ole käynyt edes mielessä!

Kaikki kuitenkin kunnossa,nyt vaan sitten yritetään sisäistää ajatusta että esikoinen saa seurakseen kaverin heti parin minuutin päästä = ).



Voi luoja mikä olo!!



Laskettu aika pidetään samana,vaikka sanottiinkin että ei varmasti tarvii ihan sinne asti odotella = ). Ja viikot muuttu muutamalla päivällä.

Nyt taas sulattelemaan uutisia = ).



*kompura+masukit 12+6 (menkkojen mukaan 13+3)