Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Gallup: mikä tärkeintä eskaria valitessa?

30.10.2008 |

Meillä on kolme vaihtoehtoa:

1. jatkaa eskariin nykyisessä päiväkodissa, joka on pieni, rauhallinen, kodikas ja luonnon keskellä. Mahtava henkilökunta, joka huomioi jokaisen lapsen yksilönä. Mutta: voi olla ettei sieltä tule yhtään lasta samaan kouluun lapsemme kanssa. Pikkusisar jatkaisi samassa päiväkodissa.



2. vaihtaa lähieskariin, joka myös pieni ja kodikas. Osa lapsista tulee samaan kouluun ja ehkä samalle luokalle. Pikkusisar ei pääse samaan paikkaan vaan jatkaisi nykyisessä.



3. vaihtaa vielä lähempään eskariin, joka on valtavan kunnallisen päiväkodin yhteydessä. Lähes kaikki lapset tulisivat samalle luokalle. Pikkusiskolle voisi hakea paikkaa päiväkodin puolelta, mutta tuskin saisimme sitä, eli sisko jatkaisi nykyisessä.



Minkä valitsisitte...? Onko tärkeämpää käydä eskari rauhallisessa, yksilöä tukevassa ympäristössä vai luoda suhteet tuleviin luokkakavereihin?

Toivon kommentteja erityisesti eskarilaisten vanhemmilta. Kiitos : )

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
31.10.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

miettisin millainen lapseni on. Tutustuuko hän helposti uusiin ihmisiin vaiko eikö? Onko tuleva koulu iso vai pieni? Jne.

Meillä halusin ehdottomasti että jatkaa samassa päiväkodissa vaikkakin eskariryhmät turhan isot. Samaan kouluun tulee varmaan iso osa samasta ryhmästä. Meillä tämä jatkaminen ei ollut mikään itsestäänselvyys koska poikani siirtyi vain eskarilaiseksi syksyllä, ei siis ollut enää hoidossa.



Esikoinen taas joutui/pääsi tämän pelkän eskarilaisuutensa takia päiväkotiin eskariin joka oli turhan kaukana. Kivaa oli kyllä se että koko ryhmä oli vain eskarissa, ei hoidossa. Onneksi edes muutama samasta ryhmästä tuli silloin samaan kouluun mutta samalle luokalle ei aluksi yhtään ennenkuin sitten pyysin rehtorilta luokan vaihtoa. Ei tuntenut ketään ensimmäisestä luokasta. Toisaalta tämän eskarin ope oli aivan mahtava.



Itse ehkä valitsisin vaihtoehdon 2. On oikeasti aika kurjaa jos muut tuntee ekalla toisensa entuudestaan ja yksi ei tunne ketään. Mutta kuten sanoin, riippuu lapsen luonteesta. Joitakin ei se hetkauta yhtään. Ja onhan se kurjaa se päiväkodinkin vaihto, varsinkin jos edellisessä ryhmässä on tosi hyviä, pitkän ajan kavereita.

Vaikea valinta. Mutta tosiaan, lapsesta riippuu.

Vierailija
2/4 |
06.11.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttö aloitti tarhan 5-vuotiaana ja kävi siellä ihanassa paikassa myös eskarin. Ei haluttu vaihtaa koulun eskariin, kun pikkusisarus kuitenkin jatkoi tarhassa ja halusin myös, että käy eskarin päiväkodissa. Tämän eskarin lapset hajaantuivat noin 7 eri kouluun! Meidän lapsen kanssa samaan kouluun tuli vain yksi lapsi, onneksi sentään yksikin. Pari muuta tuttua tai puolituttua poikaa on myös luokassa. Luokan lapset ovat myös tulleet useasta eri eskarista eli ei ollut mitään kokonaan valmista ryhmää, johon lapsi olisi joutunut ainoana uutena. Se on ollut tärkeää luokan ryhmäytymisessä. Meillä painoi vaa'assa myös lasten kuljettaminen vain yhteen paikkaan.



tuleeko teillä kuitenkin joka tapauksessa naapureita tai muita tuttuja samaan kouluun? Jos on edes joku, jonka tuntee ensimmäisenä päivänä, sillä pääsee alkuun. Etenkin iltiksessä lapset tutustuvat tosi nopeasti, kun voivat siellä leikkiä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
21.12.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mä valitsisin ehdottomasti tuon ekan vaihtoehdon. Lapselle tuttu paikka ja toi yksilöä tukeva ilmapiiri kuulostavat yksinkertaisesti paremmalta vaihtoehdolta. Riippuu toki lapsen omastakin mielipiteestä, mutta joka tapauksessa vuosi on piiitkä aika ja vaikka mitä ehtii tapahtua.

Vierailija
4/4 |
27.01.2009 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on syksyllä esikoulun aloittava poika, joka on ollut nykyisessä päiväkodissa 1,5-vuotta. Aloitus ei ollut todellakaan helppo, pojalla oli pitkään sopeutumisvaikeuksia ja erityisen vaikeaa oli ystävien löytäminen. Nyt pojalla menee kuitenkin suhteellisen hyvin ja me vanhemmat luotamme tähän päiväkotiin sekä pidämme henkilökunnasta.



Olemme muuttamassa kesällä noin 5 km päähän nykyisestä kodistamme ja pähkäilimme pitkään, mitä tekisimme eskarin kanssa. Joku meille suositteli, että siirtäisimme pojan uuden alueen eskariin, jotta hän oppisi tuntemaan mahdollisesti uusia koulukavereita etukäteen. Mutta me vanhempina olemme itse sitä mieltä, että hänen on parempi kasvaa jo tutuksi tulleessa päiväkodissa vielä hetken ennen koulunaloitusta. Emme siis halua repiä häntä syksyllä pois tutuista kavereista ja päiväkodista, sillä itse muutto tulee olemaan varmasti iso muutos. Me siis valitsemme suurin piirtein sen, mikä sinulla oli 1 vaihtoehtona.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yksi yksi kuusi