Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Muita jotka " pelkäävät" odottavansa kaksosia?

28.12.2007 |

Raskausviikkoja takana noin 9 ja huomasin että maha on alkanut jo pyöristymään. Eikä voi taatusti johtua mistään jouluherkuttelusta kun alkoi pullistumaan jo ennen joulua, enkä edes pahemmin mässännyt joulun aikana.



Lisäksi äidin puolen suvussa on todella paljon kaksosia (itselläkin kaksossisarukset), joten senkin vuoksi suurempi mahdollisuus saada kaksoset.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
28.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

kovasti kaksosia, kun mahani alkoi turvota niin aikases vaiheessa ja on meilläkin mun äidin puolelta niin pirskatisti kaksosia, mutta onneksi ultrassa ei löytynyt kuin yksi pikkuinen masusta :) Joten peukkuja teillekin, et masusta löytyy se mitä toivotte ;)

Vierailija
2/6 |
28.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

mulla oli oviksen kanssa vähän häikkää juuri tässä plussakierrossa, ja epäilen että oli kaksi irtoamista....(kipujen ja testien perusteella)



tämän lisäksi raskauden tuomat oireet ovat reilusti suuremmat kun aiemmissa kahdessa raskaudessa...



eihän tämä toki mitään tarkoita mutta epäily on silti herännyt....



ensi viikolla sitten ultrassa selviää miten on...



mammeli 7+3

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
28.12.2007 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä mieti asiaa etukäteen. Jos haluat pikaisesti varmuuden niin käy ultrassa. Isekkin mietin tuleeko kaksosia kun masu pullahti jo vk 8, koska olen itse kaksoisraskaudesta syntynyt. Melko varmasti taitaa hypätä teidän yli, ainakin minulle näin sanoi oma lääkäri. Äitini lisäksi hänen sisko ja veljen vaimo saivat kaksoset. Eli aikamoinen osuma samaan sukuun.



Nyt kuitenkin vaikuttaa siltä, että sekä minä, että serkut jäädään ilman kaksosia.

Vierailija
4/6 |
02.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

vielä en oo neuvolassa käynyt enkä ees soittanut kun juuri sain tietää odottavani (muutama päivä sitten). Viikkoja voi olla jo lähemmäs kymmenen.



Meillä molempien puolella suvusa paljon kaksosia ja vois ihan hyvin meillekkin tulla. Toisaalta vähän toivonkin niitä! Saa nähä kun ultraan pääsee...

Vierailija
5/6 |
02.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

on jo todella iso maha (suurimmaksi osaksi kuitenkin turvotusta..veikkaisin), mutta äitini on kaksonen ja mummoni on saanut kahdet kaksoset. Ennestään minulla on yksi lapsi ja silloin kätilö totesi, että seuraava raskaus voi olla tuplat. Kaikki oireet on tullut todella pahoina ja ovat jatkuneet siitä asti kun raskaudesta tiedon sain. Ja oireita löytyy ihan kaikki mahdolliset mitä voi olla alkuraskaudessa, sekä uusimmat on ummetus ja närästys nyt jo!!No viikon päästä on ultra sitten selviää. Jännityksellä odotan =)



rv. 9+4

Vierailija
6/6 |
03.01.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

mutta yksi sikiö sitten ultrassa paljastui.



Tulkaa ihmeessä kertomaan sitten mitä ultrassa näkyi! :)





_ferty_ 25+1