Paljonko on normaali määrä mitä saa kerralla
lypsettyä rinnasta ? Itseltäni tulee n. 4 tunnin jälkeen (jos olen sitten imettänyt tai lypsänyt silloin) n. 80ml. Vauvani saa ensin rintaa ja sitten olen antanut korviketta n. 100 ml. Pelkkä imetys ei meillä riitä. Huuto on niin hurja että harvoin on tyytynyt pelkkään imetykseen.
Kommentit (2)
iras:
Itseltäni tulee n. 4 tunnin jälkeen (jos olen sitten imettänyt tai lypsänyt silloin) n. 80ml.
Ei ole olemassa mitään normaalimäärää :)
Vähän riippuu äidin rintojen varastointikapasiteetista, paljonko maitoa tulee kerralla. Toisilla kapasiteetti on verrattain pieni (esim. n. 50ml), toisilla hyvinkin suuri (tutkimuksissa peräti 5dl!). Mutta pienelläkin " mitalla" saa saman verran kuin suurella, kunhan sitä pientä vain täyttää ja tyhjentää useammin ;)
Rinnoistahan ei oikein mitään tule ulos, ellei heruminen ole käynnistynyt. Lypsäminen on sekin taitolaji, johon pitää itsensä ja rintansa opettaa.
Lisäksi maitoahan muodostuu koko ajan, ja sitä enemmän, mitä tyhjemmät rinnat ovat. Esimerkki (määrät viitteellisiä, kun on todellakin hyvin yksilöllistä):
Ensimmäisen tunnin aikana imetyksen (tms. tyhjentämisen) jälkeen maitoa muodostuu 50ml, toisen tunnin aikana 40ml, kolmannen enää 30ml ja neljännen vain 20ml. Kun vauva käy rinnalla 4 tunnin välein, saa hän siis n. 140ml maitoa per imetyskerta. Jos imetyskerrat jakautuvat tasaisesti 4 tunnin välein ympäri vuorokauden, koko maitomäärä on n. 840ml.
Jos vauva kävisi rinnalla (tai rintoja tyhjennettäisiin) 2 tunnin välein, olisi vauvan saama kertamäärä 90ml, mutta imetyskertoja olisi useammin kuin 4 tunnin välein syövällä vauvalla, tässä tapauksessa 12 kertaa vuorokaudessa. Näin vauvan kokonaismaitomäärä olisi huikeat n. 1080ml.
Imetetty vauvahan syö keskimäärin 750ml/vrk 1-6kk iässä. Yksilölliset vaihtelut voivat olla suuria: toinen syö vain 500-600ml, kun joku toinen vauva voi vetäistä vuorokaudessa peräti 1200ml äidinmaitoa.
Lypsetyn maidon määrä ei kerro MITÄÄN maidon riittävyydestä, sillä vauva tyhjentää rinnan paljon paremmin kuin pumppu! Minä en ole ikinä saanut pumpattua hyvälläkään pumpulla kuin joku 50-80 ml kerralla molemmilta puolilta yhteensä. Enää en heru pumpulle ollenkaan. Poika oli täysimetyksellä 6 kk ja syö edelleen 7-9 kertaa rintaa /vrk ja saa 3 kiinteää ateriaa päivässä. Ei juo juurikaan vettä.
Olethan röyhtäyttänyt hyvin syötön jälkeen, huuto voi olla myös sitä? Mikäli jatkat lisämaidon antoa, vähenee samaa tahtia myös rintamaito...
Voisitko asteittain kokeilla vähentäväsi lisämaidon määrää samalla tehostaen imetystä? Toisin sanoen, imetä useammin, n.1-2 tunnin välein aina kun vauva suostuu rintaa ottamaan. Sillä se maidontulo paranee. Imetä vaikka rinnat tuntuisi sinusta " tyhjiltä" niin elimistösi huomaa että tilausta olis :) Muista itse juoda paljon vettä ja syödä hyvin.
ps. rintamaitoa ei voi desilitroissa verrata korvikkeeseen, sillä rintamaitoa tarvitaan vähemmän kuin korviketta, määrällisesti.