Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kevät ja kesäkengät - Miten muilla?

08.03.2008 |

Ihanaa nyt on kahdelle lapselle kaikki hankittuna. Aamulla ahtasin koko perheen autoon ja kenkäkauppaan. Onneksi oli mies mukana muuten ei olisi hommasta tullut mitään. Tytöllä 5v on niin kapea ja pitkänmallinen jalka ettei melkein mitkään kengät sovi. Mod8,Superfit ja Primigi käy jotkut mallit, muttei kaikki. Ainoastaan Naturinon kengät käy melkein varauksetta. Tylsää kun en ole löytänyt Naturinoja vastaavaa merkkiä ja täytyy aina hakea samalta merkiltä. Kun ei voi valita niin on ostettava heti kun mallit tulee kauppoihin muuten ei ole kenkiä ollenkaan. Poika on onneksi paljon helpompi tapaus ja uskallan ostaa jopa ilman lasta.

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kävi joskus niin että aikaisin ostetu kengät oli 1,5 kk kuluttua kun käyttöaika alkoi jo naftit kasvupyrähdyksen takia. Nykyään kenkäkauppaan mennään sitten kun alkaa olla kesäkenkien aika, luultavasti huhti-toukokuun vaihteessa. Varrelliset välikausikengät ja kumpparit menee siihen asti.

Vierailija
2/6 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos, niin millainen oli Naturinon valikoima? Siis oliko suunnilleen kaikki mallit kesakengista tulleet? Enta miten oli kokoja jaljella? Meille varmaan koko 30 ois passeli.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asumme wienissä ja se on yksi syy miksi täytyy jo miettiä kevät/kesä juttuja aktiivisesti. Jos ei heti hae omiaan pois kun mallit tulevat, ei enää valikoimaa ole. Naturinolta oli beiget mokkalenkkarit ja kahdet erilaiset tummansiniset lenkkarit ja jotain vaaleanpunaista limellä kuten viime vuonnakin. Sandaaleissa oli ainakin vaaleanpunaista joissa kukkakoristeita ja valkoista.

Vierailija
4/6 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on hyvällä mallilla kenkäasiat paitsi pienemmällä, joka saa kenkänsä vasta sitten kun nousee kävelemään. Isommalle on parit lenkkarit ja parit kävelykengät ja sandaalit, jotka ostin Mäntsälän tuliaisina. Toinen shoppailee Wienissä ja toinen ostaa Timben sandaalit Mäntsälästä, heh.



Meillä ollut paljon tuota kapeusongelmaa kans ja nyt kun poika käyttää jo kokoa 38, niin voitte arvata, että on kapeajalkaiselle pojalle pakko löytää lasten mallisia kenkiä - naisten on liian leveitä ja miesten ei nyt ala kootkaan vielä ja niiden leveyttä ei uskalla ajatellakaan. Saapa nähdä, että miten me pärjätään sitten kun jalka on 41...

Vierailija
5/6 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä esikoisella kengän numero 44 ja jalka liian kapea miesten kenkiin. Tuollaisia vapaa-ajan kenkiä vielä löytyy urheiluliikkeistä, mutta juhlakengät ovat toivottomia.



Tosin kun ikää alkaa olla,niin oma maku tietenkin ratkaisee ja on saatava samanlaisia kuiin muillakin. Ei siinä enää äidin sana paljon vaikuta. Mutta yllätyksekseni olen saanut isotkin pojat oppimaan, etttä tilaisuuksiin pukeudutaan niiden vaatimalla tavalla. Nytkin oli kaikilla isolla 8-14-vuotiailla juhlissa tumma puku ja mustat kengät eikä kukaan valittanut)

Vierailija
6/6 |
08.03.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos ei suomesta löydy niin netistä. Just tänään katselin et pojille oli kivoja kapeita mokkasiineja jopa todsia oli lapsille.