Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Onko ketään maitoallergikkoa jolle käy soija?

23.03.2006 |

Ja siis etenkin jos pilkotut korvikkeet ei käy.



Meidän poika kohta 8kk ja Almiron pepti siis ei käy, kotioloissa kokeillaan vielä soija, tosin lääkäri ei ollut kauhean toiveikas sen suhteen. Prickeissä vain muna positiivinen mutta joka tapauksessa selvä maitoallergiahan jätkällä on.



Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä erittäin allerginen poika 7kk, jolle soija käy.

Sopimattomia ruokia maidon, munan jne. lisäksi ovat mm. peruna, maissi, kesäkurpitsa, bataatti, kaikki kokeilemamme hedelmät ja marjat, yms.

Eli siis kaikki yleiset ei allergisoivat ovat " huonolla" listalla ja soija siis " hyvällä" listalla.

Tilastojen valossa pitäisi siis olla toisin päin, mutta meillä siis näin.





Vierailija
2/4 |
23.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Maitoallergia on, myös viljat ym. ym. ruoka-aineeton kiellettyjen listalla, mut kuin ihmeen kaupalla soija käy... Ihme juttuja nää allergiat ja niin yksilöllisiä!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Taisi olla kyllä reilusti yli 1-vuotias, ennen kuin edes kokeiltiin soijaa. Ja soijallehan voi sitten moniallergikko allergisoitua aika helposti.

Vierailija
4/4 |
24.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Isoille maito allergisille soija sopii. Tosin meillä on suolisto painoitteista allergiaa. Viimeiselle allergiselle/yliherkälle ei olla vielä kokeiltu. Aika usein suolisto oireisille soija sopii. Aiankin vähän isompana.



T. Monenlaista versioo lapsilla