los Gigantes
Minkalaisia kokemuksia on los Giganterista Kanarialla? Etenkin Tamaimo Tropical -hotellista kokemukset kiinnostavat. Olisi tarkoitus lähteäö eka kerran tenavien kanssa reissuun ja tuo olisi ihan kiinnostava paikka.
Kommentit (3)
Mulla ei kanssa ollut lapsia vielä silloin,mutta todella paljon niitä mäkiä eli hirveetä nousua koko ajan. Meidän hotellille piti kiivetä varmaan sadat rappuset ennenkuin perillä. Uimaranta oli todella surkea! Oikea pettymys! Ja kun lapsiperheen kannalta aattelee niin mä en ainakaan muista nähneeni missään sielä sellasta kivaa uima-allas paikkaa missä olisi lapsille kaikkea kivaa. Meidän hotellin allas oli ensinnäkin katolla ja allas oli syvä ja vesi hyytävän kylmää.
ja sinne on melkoinen bussimatka lentokentältä
itse olimme americasissa ja se oli kiva...hmm..turistikohde :) pitkä ranta ja hotellialuetta, paljon aurinkoa. eniten viehätti pohjoispuolen alueista puerto de la gruz missä on se loro parquekin, eteläpuoli on aika karua luonnoltaan.
viimeksi olimme gran kanarialla las palmasin vieressä bahia felizissä ja se oli todella lomaa! aurinkoa, uima-altaita, hiiligrilliruokaa, maisemoituja puutarhoja ja lepoa. siinä sivussa turismielämää, rahanmenoa ja bussimatkailua...ei siis mikään seikkailu mutta ekoturismia kylläkin!
muutama vuosi sitten, lapsia ei vielä tuolloin ollut. Paikka on ihanan pieni ja rauhallinen, mutta maasto on tosi mäkistä. Minkäs ikäisiä lapsia teillä on? Itse en ehkä lähtisi ainakaan rattaissa olevan kanssa tuonne, ne mäet on oikeasti jyrkkiä ja melkein kaikki hotellit sijaitsee siellä ylempänä rinteillä. Ranta on mustaa laavahiekkaa.
Me ollaan muuten lähdössä toukokuussa Kreetalle kahden muksun (tuolloin 3,5 v ja 11 kk) kanssa. Tuo paikka, Gerani, kuulostaa tosi kivalta lapsiperheille.