Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Minkä ikäisinä yksin kotona?

18.03.2006 |

Tuolla aihe vapaa palstalla joku väitti äidin jättävän 4 ja 2-v lapset yksin yöksi nukkumaan (itse töissä). Kuulostaa vähän uskomattomalta, mutta ihan oikeasti : Minkä ikäisen ajattelette voivan olla hetken 20-40min yksin kotona? Entä pidempään, yli tunnin vaikka? Entä minkä ikäinen voi vahtia pienempäänsä?

En tiedä onko tästä jo keskusteltu, aika uusi kun palstalla olen...

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Itse alkoi niihin aikoihin pyytää, että saisi jäädä kotiin sillä aikaa, kun me muut käymme kaupassa. On sitten ollutkin säännöllisesti ehkä 1-2x vkossa, sen 20min-40min kerrallaan. Kerran oli yli tunnin, mutta silloin oli vanhamummu ihan naapurissa kotona, että sinne olisi voinut mennä, jos ois tullut yksinäistä. Nyt poika 7v ja nauttii, kun saa olla esim. puoli tuntia rauhassa kotona, kun muutoin pikkusiskot ovat aina häiritsemässä.

Pojalle jätetään aina puhelin ja sillä osaa soittaa meille, jos tulee hätä. Lisäksi on vannotettu, että ovea ei saa aukaista jos ei näe, että sen takana on tuttu, kavereita ei saa päästää kylään ja sitten on käyty läpi ohjeet esim. tulipalon varalle.

Hyvin on mennyt.

Pienempää en kyllä jättäisi vielä lähimainkaan vahtimaan. Keskimmäinen lapsemme on nyt 2v 7kk. Eli hänet ja esikoisen voisin kuvitella jättäväni kahdestaan kauppareissun ajaksi ehkä joskus 2-3v päästä.

Vierailija
2/3 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Esikouluikäinen (tai nuorempikin) saattaa haluta jäädä yksin kotiin, mutta asian päättää aikuinen. Jotta lapsen voisi jättää yksin kotiin, niin hänen tulisi osata ainakin soittaa puhelimella tiettyihin numeroihin. Vaikka lapsen jättäisi vain kauppareissun ajaksi kotiin, niin pitää muistaa että kauppareissu saattaa venyä pitkäksikin (esim. pieni peltikolari tms. matkalla mistään vakavammasta puhumattakaan). Lapsen tulee myös osata ns. turvasäännöt ennenkuin hänet voi jättää yksin kotiin (ei saa kertoa tuntemattomille, että on yksin kotona, ei saa avata ovea tuntemattomille, pitää tietää mitä tehdään tulipalon sattuessa jne). Käytännössä ekaluokkaisen joutuu yleensä jättämään yksin kotiin ja sitä olisi hyvä harjoitella jo ennen koulun alkua eli sanoisin, että esikouluikäisen kanssa pitäisi jo tosissaan opetella turvasäännöt ja sen jälkeen yksinoloa pieninä pätkinä.



Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
19.03.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

6-vuotias jää mielellään koulun jälkeen katsomaan piirrettyjä, kun itse käyn hakemassa mieheni töistä (n 30 min). Hyvin on aina mennyt, kerran kun venähti miestä odotellessa vähän pitempään, soitin kotiin, ja pojan kommentti oli " no mitä sinä nyt kesken piirrettyjen soittelet!"

Ongelmaa tulee nyt pikkuveljen, 3-v, kanssa, joka haluaisi myös jäädä kuten isoveli, mutta järkeä on touhussa vielä sen verran vähän, että hirvittää. Kahdesti olen molemmat jättänyt, kun olen käynyt naapuri kitskalla, eli noin viideksi minuutiksi.. Onnettomuuteen ei tarvitse 10 sekuntiakaan, mutta sehän voi sattua vaikka kun olen viemässä pyykkiä kuivumaan, johon menee kauemminkin kuin tuo 5min. Silti jäänyt vähän huono omatunto...