Kokemuksia X-Adventure Twincoista sisaruksilla- muutama kysymys askarruttaa!
Eli 2v1kk ja 3kk lapset, mietin vaihtoehtoja mitkä sisarusrattaat ostaisin. Ne Twincot aika hyvät varmaankin ja paljon kehuttu, mutta muutama kysymys tullut:
*onko jalkatuki yhteinen? Kuvien mukaan kai on. Miten sitten saa vauvan turvallisesti kyytiin, kun isommalle en halua missään nimessä nosta sitä jalkatukea?
*mieheni epäili, että 3-pyöräinen olisi horjakka ja epätasapainossa, kun vaan toinen lapsi kyytissä ja toinen kävelee, niin kuin varmasti paljon tulee tapahtumaan. voiko vaan yhtä lasta kuljettaa?
*mahtuuko miten pitkään iso lapsi siihen istuimen? Esikoinen pitkä, 2v neuvolassa reilu 92cm ja 13 kiloa. Jääkö ne rattaat hänelle nopeasti pieneksi?
Kiitos!
lnt
Kommentit (2)
Meillä lapset 2v4kk ja 5kk.
*onko jalkatuki yhteinen? Kuvien mukaan kai on. Miten sitten saa vauvan turvallisesti kyytiin, kun isommalle en halua missään nimessä nosta sitä jalkatukea?
Jalkatuki on yhteinen. Mutta *istuinten* osat on erilliset, eli isomman saa istuvaan asentoon, pienemmän ollessa makuullaan. Vauva on ollut toistaiseksi kantokopassa, muta pärjäisi myös ilmankin makuullaan. Ja sitä varsinaista jalkatukea siis saa väänneltyä myös eri kaltevuuskulmiin.
*mieheni epäili, että 3-pyöräinen olisi horjakka ja epätasapainossa, kun vaan toinen lapsi kyytissä ja toinen kävelee, niin kuin varmasti paljon tulee tapahtumaan. voiko vaan yhtä lasta kuljettaa?
Ei oo horjakka, vain jos nostan etupyörien varaan ja alaspäin että nostan siis peräpäätä, ja vain jos pelkästään esikoinen on kyydissä, ja vain kun hän istuu. Bussiin yms. menossa ei ongelmia, eikä alastulossa. Perä edellä alas, niin ei ole horjakka.
Meidän 2v4kk käyttää 92-98cm vaatteita ja painaa 12.5kg ilman vaatteita. Ja aion käyttää noita vielä kyllä vuoden ainakin, että mahtuu varmaan. Jalkapeite vaan ei mahdu kunnolla meillä, tai siinä on typerät tarrakiinnitykset, mutta ei sitä kesällä tarvitse niin, ja meillä kai rajoittaa kantokoppa, kun se on toisista vaunuista, ja se " hannaa" sitä jalkapeitettä liikaa, liian pitkä siis noihin kärryihin... Ongelmaahan ei olis jos olis Twincojen oma kantokoppa tai ei koppaa ollenkaan. Ja yksi vika, mitä et kysynyt, niin kun lapset nukkuu, niin päätä ei suojaa työntäjän puolelta kuin ohut kangas. Pitää varoa ahtaissa paikoissa että ei osu mitään lapsien päähän... ja asetella nukahtaessa paremmin sinne, että mahtuu..
Meillä jäi ko. vaunut ostamatta koska esikoiselle istumapaikka oli aika pieni ja pää osui kuomun kattoon, ja jalat meni yli. Ja istuin kapea. Meidän esikoinen on nyt 99cm, tuolloin syksyllä 2005 hieman lyhyempi. Kannattaa käydä kokeilemassa ennen ostopäätöstä, jos vaan mahdollista.