kiinteät ja imetys?
Poju on 5kk ja alotellaan kiinteitä. Miten imettäjät hoidatte kiinteiden antamisen? Siis tarkoitan, et meillä ainakin piti väliin antaa juotavaa, et saa nieltyä puurot, muuten rupes yököttämään, vaikka ihan pikkusia kuormia annoinkin. Lämmitin sit NANnia, jota pienet huikat annoin väliin ja lopuksi sitten rintamaitoa. TUntuu vaan tyhmältä antaa korviketta ruoan kanssa, mut sit taas joka väliin rinnalle ottaminenkin ois hankalaa. (Pumppaamalla ei juuri maitoa irtoa...)
Kiitoksia vastauksista!
=)
Kommentit (2)
Ensin varmaan kannattaa tosiaan löysentää sosetta, että se menee helpommin alas, jospa sitä hörppyä ei sit joka välissä tarttiskaan... Ja varmaan kun vauva oppii syömään soseita paremmin, niin ei sitä juomaa enää koko ajan kaipaakaan.
Meillä otettiin vesi ruokajuomaksi nokkamukista samalla kun soseita aloiteltiin. Poika oppi aika pian juomaan siitä mukista, mut ei sitä vettä hirmuisesti mene. Aluksi meni ihan pari imaisua per ateria. Nyt saattaa jo mennä enemmänkin, mut korkeintaan ehkä reilu puoli dl päivässä. (Niin, poika on nyt vajaa 7 kk ja kiinteitä syödään 4 kertaa päivässä.) Eikä tietysti tarttekaan hirmuisesti vettä litkiä, maitohan se tärkeämpää on, mut mulla on sellainen ajatus, että ruoka ruokana ja maito (imetys) sit erikseen, ettei kohta olla siinä tilanteessa, että ruoka ei kelpaa, kun maitoakin on samaan aikaan tarjolla.
Että tämmöisiä ajatuksia...
vedellä jatkan ja korviketta voi mielestäni käyttää ihan hyvin jos ei pysty tai viitsi pumpata tai pysty keräämään vaikkapa maidonkerääjällä omaa maitoa.
Kaupan soseilla me vielä mennään ihan, ja ne valmispuurothan on korvikepohjaisia myös, jos niitä tarjoan aluksi, kun tavallisista hiutaleista tulee vaan aikasta kamalaa liisteriä puuron/vellin sijaan.