Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4-vuotiaan silmätippojen laittamisen vaikeus

27.04.2006 |

Odottelemme lapsen allergiatutkimuksen tuloksia, ja lääkitsemme punaisia, raavittuja silmiä silmätipoilla. Jo nyt muutaman päivän jälkeen tuntuu, että voimat alkaa olla vähissä. Joka aamu ja ilta on sellainen show, kun silmätippojen antaminen aloitetaan. Maanitellaan, uhkaillaan, lahjotaan ja lopulta pidetään väkisin kiinni.



Onko kenelläkään vastaavia kokemuksia ja ennenkaikkea neuvoja, miten saitte silmätippojen laittamisesta mukavan kokemuksen lapselle? Kaikki neuvot vastaanotetaan :)

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
27.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta ensinnäkin apteekeista saa sellaisia " silmätippa-apulaitteita" joka nyt ei sinänsä tee sitä laittoa yhtään helpommaksi jos lapsi taistelee vastaan mutta itse tipan tiputus silmään onnistuu paremmin kun apulaite tavallaan pitää silmää auki eikä tarvi sohia sen pullon kärjen kanssa silmän lähellä..

Kannattaa kysyä ja kokeilla että meneekö helpommin vai vielä huonommin ;) Toiseksi meillä ihan keskusteltiin asia läpi ja lapsi laittoi isälleen kerran ne tipat ja sen jälkeen meni paremmin, joskus muka itse itselleen laittoi, piti niinkuin kiinni pullosta mutta taisteltiin, uhkailtiin, lahjottiin meilläkin!



Taitaa olla niin ettei enää ole oikein helppoa konstia sitten millään kun asiasta on jo taisteltu ja väkisin laitettu mutta aina voi yrittää :) hieroa sopua ja antaa lapsen laittaa aikuiselle!

Vierailija
2/3 |
27.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä niitä ei onneksi niin kauhiasti jouduta käyttämään, mutta Tiedän kuitenkin millaista se on.

Meillä onkin käytetty lahjontaa apuna; Eli kun homma on ohi niin saa namun! Pieni hinta minusta. Ja sitten olen tullut sen verran vastaan että lapsi saa pitää silmää kiinni kun tiputan tipan. Sitten varovasti avaan luomea että aine valuu silmään. Viime kerralla antoi jo laittaa avonaiseen silmään. Silloinkin pudotin sen ihan silmän sisäkulmaan.



Toivottavasti alkaa teilläkin sujumaan!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
28.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eilen illalla päätin kokeilla lahjontaruudukkoa eli ostimme kaupasta tarroja (poika sai itse valita). Sitten kun tippojen laittaminen onnistuu nätisti, niin hän saa laittaa tarran ruudukkoon. Ruudukko on jääkaapin ovessa ja viiden tarran jälkeen on piirretty lahjapaketin kuva. Sitten hän saa sen paketin, kun on nämä kerrat nätisti laitettu tipat. Ainakin 2 kertaa on mennyt aika mukavasti. Tosin hän yrittää joka kerta saada kaikki ruudut täyteen :)



Hyvä idea myös tuo, että lapsi saa laittaa isälleen tippoja.



Nyt siis on mennyt hyvin, toivottasti laittaminen vieläkin helpottaa!