Apua tyttövauvan nimen pohdintaan
Pian syntyvän tyttövauvan etunimeksi mielessä tällä hetkellä on Aino, Elsa tai Verna. Aino ja Elsa ovat melko yleisiä tuttavapiirissä, keksittekö lisää ehdotuksia? Tuleeko Vernasta liikaa astiat mieleen? Isosiskon nimi on Maria.
Kommentit (9)
Marian siskolle
Erika/Eerika
miksi ei myös
Laura
Karita
Verna on kiva nimi, ja vaikka meilläkin on niitä laseja ja lautasia, niin eipä tullut astia mieleen.. =)
Tästä taitaa olla jo kaksikin keskustelua meneillään.
Minusta parhaat ovat Aino ja Verna. Ei tule Vernasta astiat mieleen, hyvä nimi! Haluatteko 2-tavuisen?
Muita - kannatusta myös Violalle ja E(e)rikalle. (jokohan nämä seuraavat oli?)
Julia, Juulia
Lydia, Lyydia
Minerva
Ilona
Hilda
Henna
Sirke
Eiri
on tosi nätti nimi ja sopii kivasti Marian siskolle.
Muutama lisäehdotus:
Aura, Aurora
Elina
Hertta
Ilona, Inkeri
Julia
Linnea, Lovisa
Reeta
Saara, Siiri
Ulrika
Veera
Karita oli aivan uusi nimi, jota pitää miettiä. Muita hyviä, joita ei ole lähipiirissä ovat Ilona, Aurora, Ulrika, Lovisa ja Hilda. Aino, Elsa ja Verna ovat silti vielä ykkösiä.
Verna olisi aivan ihana nimi, ei tule astiat mieleen, ihanat kirjaimet sisältää ja on hauska. Tykkään kovasti. Raikas nimi. Sopii oikein huvin Marian siskolle.
Elsa on myös kaunis nimi, oman tyttäreni toinen nimi. Vanha, mutta kauniit kirjaimet.
Ainosta en tykkää yhtään, kulunut ja ponneton nimi.
Nämä tietysti vain minun mielipiteeni. :D
Eikä tule ensimmäisenä astiat mieleen, vaikka niitä Verna-laseja kyllä kaapista löytyykin. Verna on mun mielestä paras vaihtoehto.
Karita ja Carita-nimet tule latinan termista Caritas joka tarkoittaa Jumalan armoa?
Ehdotan viela vaihtoehdoksi Irenea.
Täällä on aina hauska huomata, kuinka erilaisia mielikuvia nimet herättävät.
Minun mielestäni Hermanni on yksi tarmokkaimmista ja miehekkäimmistä miehen nimistä, mutta taannoin yhdessä ketjussa joku hylkäsi sen vetelänä.
Ainoa en ole koskaan ajatellut ponnettomana vaan paremminkin reippaana.
Joko teillä oli toiset nimet valmiina? Tästähän olisi helppo rakennella... vaikkapa
Verna Aino Ilona
Verna Hilda Ulrika / Loviisa
Aino Hilda Aurora
Eikä minulle tule astiat mieleen :o)!
Marian siskolle vielä:
Viola
Vaula
Elma
Irene
Irina
Raisa
Riina
Miisa
Selja