Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pyöräsuosituksia 4½v lapselle?

23.04.2006 |

Mistä olette ostaneet ja minkä merkkisen (koko 16?) pyörän havainneet hyväksi 4½-5v lapselle? Entä pyöräilykypärät, onko niissä miten eroja riippuen ostopaikasta ym, minkä kokoisia ovat 3-5v lapsenne kypärät?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

meillä 4.5.v ajelee 16-tuumaisella ja se on juuri sopivankokoinen. Merkistä en valitettavasti osaa sanoa, mutta apupyörät ovat säädettävät (joten käyvät isompaankin pyörään, jos olisi tarvis). Ehkä kuitenkin jo tänä kesänä opetellaan ajamaan ilman appareita?

Pituutta lapsella on nyt noin 109 cm.

Hatun koko on nyt 53-54, joten kypärä lienee samaa luokkaa.



Vierailija
2/4 |
23.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja kun mennään tielle oikein pyörälenkille ottaa 20" nopsan kesportista ostettu. Satula aivan alhaalla ylettää hyvin ajamaan jo mutta pääsee ehkä liiankin kovaa. viimme kesä mentiin jo ilman appareita joten taito hyvin hallussa. Pikkuveli 2,5v ajaa 12" appareilla jotka aika ylhäällä jo.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mutta jos kyseessä on jo pyöräily kokemusta omaava lapsi silloin voi ostaa 16" . Pienemmällä oppii nopeammin ajamaan, kun helpompi hallita.

Vierailija
4/4 |
24.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tänäkesänä on kuitenkin saamassa jo tuon 16 tuumaisen ajaa sitten kummalla haluaa. Tuo pikkupyörä vaan näyttää jo aika naftilta, toisaalta on hyv jos jalat ylttää maahan niin ei kaadu niin helposti kun eivät nuo apupyörätkään oo ihan täydellisiä.



Tuon mittaiselle en kuitenkaan enää ostaisi ainakaan ihan uutta 12,5 tuumaista.