Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

***LOKAMAATUSKAT PERJANTAIHIN***

Kommentit (25)

Vierailija
1/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tää maatuska meinaa taas käydä vähän överillä... Tää kevät on kummallista kuinka se saa ihmisen liikkeelle :). No ihan positiivista siihen nähden, että pelkäsin jo ahterini jysähtävän tähän tietsikkatuoliin kiinni. Ei vaan meinaa päivät riittää kaikelle mitä suunnittelee (yllättäen nuo kaksi pientä saattaa hiukan muuttaa suunnitelmia;)). Tänään kyllä ajattelin ottaa ihan rennosti, ehkä saattaa jäädä jopa pyjamabileiden puolelle? Ulkonakin näyttää niin sateiselta ja harmaalta.



Meillä täytynee vintata sitterit varastoon, molemmat nousevat sen verran rivaskasti istumaan, että ovat pian nenillään. Lattialla oon kyllä suurimmaks osaks pitänytkin ja alkaa olla elkeitä ryömimään lähtemisestä. VOI EI! Toivottavasti nyt vielä vähän aikaa pysyisivät aloillaan, en ole vielä täysin henkisesti valmentautunut vauhtiin ja vaarallisiin tilanteisiin, joita todennäköisesti tulee riittämään ;). Onpa muuten kummallista miten nuo kehittyvät ihan ykskaks parissa päivässä =O?



Mukavaa viikonloppua kaikille ja paljon onnea kaikille 6kk täyttäneille ja täyttäville!

Vierailija
2/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Se olis taasen prjantai. Miehellä alkoi 3 viikon loma.. joutuu kattelee sitä täällä himassa nyt joka päivä.. katotaan kauan pystytään olee riitelemättä.. ;)



Tänään pitäis käydä KELAssa jättämässä hoitovapaahakemukset.



romi: meillä oli aika mukava kotimatka kun se tutti tippu maahan enkä voinut antaa sitä enää Dinalle.. Dina alkoi olee myös tosi väsynyt ja huusi sitten koko matkan kotiin asti ja kun satoi vettä, mun oli pakko laittaa se harso siihen kuomun eteen ja sit tuo huus vielä enemmän.., tuntui aika ilkeeltä. :/ Kotona sitten nukahti välittömästi kun sai tutin suuhun.



Pitänee ottaa varatutti AINA mukaan.



SITTERISSÄ: Meillä istutaan vielä, nytkin, vaikka istuukin siinä nyt etunojassa... katotaan koska kippaa..

Ja lattioita tutkitaa sitteristä käsin hirveesti.

Sitteri on meillä käytössä useinmiten ruokailujen jälkeen kun sillon ei voi laittaa lattialle kun puklut lentää niin herkästi.



Nyt täytyy lähtee valmistautumaan.. palailen tuonnempana..



-Mari-











Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pitkästä aikaa pääsin lukemaan lokapinoa. Toivottavasti tästä ei ole ollut ihan justiin puhetta, mutta pakko kysyä. Paljonko teidän vaavinne syövät kerralla/päivän aikana? Meillä poika aloittanut just kiinteät ja kaikki maistuu heti ja paljon söisi. Pelkään, että tuputan liikaa.



Napiaiselle - Tuli mieleen, että kun veljeni kaksoset olivat oppineet liikkumaan, heille hankittiin jättikokoinen leikkikehä. Olivat nimittäin tosi aktiivista väkeä ja sinne heidät laitettiin välillä tohottamaan, että pääsi äiti hengähtämään.



Pirteää päivää!

Vierailija
4/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niin se yö vierähti, nopiaan. Tytsykii nukkui hyvin, illalla ei nukkumaan käynnin jälkee heränny vasta ku neljältä, pölisemään, mutta piakkoin nukahti takaisin, tutin saatua.



Tänä aamuna maistui lasten riisipuuro, kunigatarsoseen kera. Aikasemmi ku oon koittanu ni ei oo uponnu. Taas tuntuu että tytsystä on tullu isogööli, jotekii muuttunut, äänet, ilmeet jne.

Näin muute viimeyönä unta että tytsy käveli jo, taisin eilen liikaa tuijotella tytsyä kun hän " harjoitteli" ryömimään..



Tytsy taitaa kutsua..palajan..

Vierailija
5/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heti kärkeen Megasyklille: Meillä menee 6-8dl maitohommeleita (sis. myös vellit ja puurot) päivässä ja niiden lisäksi yksi liha-kasvissoseateria ja yksi hedelmäsose. Aion lisätä toisen satsin liharuokaa varmaan piakkoin, kun tuntuu, että tytölle voisi maistua.

Kyllä vauva itse säännöstelee ruuan määrän, eli en usko että voit " ylisyöttää" . Meillä ainakin suu napsahtaa kiinni kun ei enää halua lisää.



SITTERIÄ meillä ei ole koskaan ollutkaan. Auton turvakaukalo ajoi saman asian, nyt on syöttötuoli käytössä. Lattialla tyttö on tosi paljon, ja pääsee jo liikkeellekin! Jotenkin kummasti ja vaivihkaa se hilaa itteensä joka suuntaan. Alkuun vain peruutti, mutta nyt tosiaan pääsee jo eteenpäinkin. Vielä ei yritä konttausasentoon, mut kehitys on todella huimaa ja saman oon huomannut (kuin napiaiset..ko?), että parissa päivässä voi tapahtua tosi paljon!



Kiitos Truutta TAAS hintatiedoista. Voin luvata, ettei ollut vika kerta kun kyselen.. :)



Jaahas, ilma ei houkuttele yhtään lähtemään ulos, mutta huomenna on parit synttärit ohjelmassa ja lahjat pitäis ostaa. Kai se on vaan lähdettävä liikkeelle kunhan tuo nuppunen herää uniltaan..



Eipä siis muuta kuin auringonpaistetta (ainakin sisäistä sellaista) kaikille!

Pähkis ja pimatsu 6kk today!!

Vierailija
6/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nopea pinoutuminen...poika nukkui 20.30-22.15-06.45, jippiii.



Olemme jo käyneet Kalliossa viemässä kihla ja vihkisormukset suurennokseen ja sitten myöskin tilattiin ' synnytyslahjani' vihdoin ja viimein (sormus jossa sininen kivi). Olin sen verran pienempää sorttia kun kihlauduimme että vaikka laihtuisinkin nyt niin tuskinpa niin paljoa, sormuksia venytetään siis puolen koon verran. Johan tässä on ' varasormuksia' käytetty tasan vuosi. Keräsin nestettä tosi aikaisessa vaiheessa raskautta.



Maito/ruokamäärät meillä suunnilleen näin: maitoa 6-8 dl/vrk, aamu/iltapuuro tai vauvajogurtti, lihasose, hedelmäsose, kasvissose.



Jeps nyt ei muuta kuin onnittelut päivänsankareille, Pähkiksen tyttö ainakin täyttää tänään!



Me lähdetään päikkäreiden jälkeen lietsuun ja tullaan huomenna! Mukavaa perjantaita kaikille!

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onnea heti päivänsankareille, ja Pähkiksen Pimpulalle Iso Hali Milolta..Pitää noita tulevia morsmaikkuja vähän erikseen muistaa:O).



Jumbossa töräytetty äkkiseltään ja kyl vaan ihmettelen, notta kuin siellä on TAAS ne Mammuttimarkkinat? Eikös ne just hetki sitte ollu, vai onkohan mulla jo ajantajukin hukassa...



Stokkalta kävin kans parit syntsälahjat ostaa, ja voe että olikin taas vaikeeta; Toinen piti kekata 11-vuotiaalle tytsylle ja toinen 8-vuotiaalle poijalle..No, lahjat ostettu ja sitten onkin enää illalla kuskaamista taas juhlista toisiin ja takaisin kotiin...Ärsyä, kun toiset bileet loppuu vasta kasilta, ja tänään ois kyllä saunan paikka..Jotenkin, kun viikko on pulkassa, niin en millään jaksais enää toimia kuskina, mutta kun ne syntsät on sen verran kaukana, ettei auta nurista..Voishan toki isäntääkin pyytää hakemaan, mutta sitten taas jotenkin tuntuu, että se nyt on vielä enempi saunansa ansainnu...No, ehkäpäs pääsen ihan rauhassa sitte jälkilöylyihin...



Mekin oomme nyt vihdoinkin päässeet oikeeseen sänkyyn nukkumaan, ja on kyllä ihanaa! Ainut huono puoli onkin se, että pojua ei voi jättää lainkaan itsekseen pötköttämään, ellei tee kauheita tyynymassoja ympärille, kun pudotus sängyltä lattialle on jo niin korkea, ja lattia tosi kova, kun ei vielä mattojakaan oo hankittu, niin saattaapi olla, ettei pelkällä säikähdyksellä semmosesta mätkähdyksestä selviä, jos sieltä putoaa.



Kiva kun napiaiset ja ameriikansiskoista ees toinen kävi kuulumiset kertomassa, kuin myös Megasyklikin..



Synkältä näyttää sää tänään(kin), onkohan koko viikonloppu noin huonon näköistä?



Huomenna meistin lapsista saattaakin puolet lähteä mummilaan yökylään..Aikas hienoa oiskin olla hetkisen vain isojen torikoiden ja vauvelin kanssa..



Mulla sama juttu muuten kuin romilla, että sormusta piti käydä suurentamassa:O).Tosin vihkisormus on sopiva, mutta kihlasellainen oli venytyksessä, ja ihan kiva, kun mahtuu sekin sormeen..



Tutunomainen tuoksahdus taas tulvii nenukkiin tuolta takapäästä (siis Milon, heh), joten morotsut ainaskin hetkeksi...



Truutta

Vierailija
8/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tytsyn sain unille. Taidanpa vihdoinkin ottaa nuo pinnasängyn reunapehmusteet pois, kun tyttö " roikkuu" niissä aina ennen nukkumaan menoa, välillä vähän itteessä hikeennyttää, mutta toisaalta, väsyttäköön ittessä siihe.. :{



PÄHKIS, ONNITTELUT, se on sitte 6kk plakkarissa. Ootko jo mietiskelly kuinka nopeaa aika siintää etiäpäin??? Ite tossa eilen pohdiskelin kuinka tosiaan aika rientää..

JA onnitteluja myös muillekkin syntsä sankareille!!!!

AI NII.. vietämpä minäkin today 31vee, aamulla ku katto peilii ni tosiaa tuntuu, että kuka vanha harppu se sieltä kattelee.. Piti ihan peiliä koittaa että onko tuo todellakin oma peili kuva vai.... no joo..=}



Ruokamääristä, meillä menee kanskii (yleensä) noin.6-8dl maitoo sisältäen puuron/vellin, yksi purkki hed.sosetta ja yksi liha-kasvissose. Meinasin kanssa lisätä yhden lihasoseen päivään, jotta kiloja tulisi, vaikka neukka täti oli tyytyväinen näihinkin mittoihin, mutta mainitsi, että voisi ihan hyvin lisätä ruokamäärää. Sais vain uppoamaan...



Juukkistajoo, on se kurjan näköinen ilma, vettä sataa...

Taidan vetäytyä hetkeksi soffan kulmaan..Palaillaan..

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos ruokatiedoista!



En ole netissä ehtinyt heilumaan, kun olemme myyneet tätä kotia ja ostaneet uutta ja lopun aikaa notkuneet huonekaluliikkeissä. On se vaan kumma, kun eivät tunnu olevan innokkaita myymään mulle. Tosi nihkeästi palvelevat. Taidan olla vähän epäseksikkään näköinen vanhoine lenkkareineni ja vauvavaunuineni.



Kohta alkaa muuttorumba, mitä odotan innolla. Ihanaa päästä isompiin tiloihin. Tämä kolmio kun on viidelle hengelle LIIAN PIENI! Vai rassaako vain tämä unenpuute hermojani..



Minä en ole saanut sormusta mahtumaan nimettömään noin vuoteen. Nyt alkoi kypsyttää nämä ylikilot (20 kg) sen verran, että meinaan soittaa Paikkareihin ja kysyä, josko osittaisimettäjä pääsisi mukaan. Täytyy vaan ottaa laihduttamisen kanssa ihan iisisti tai muutun rusinaksi.

Vierailija
10/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pimpula kiittää onnitteluista ja erityisesti Milon iso hali lämmitti sydäntä! Äitee täs jo varpaillaan ja isukki penkoo haulikkoa kaapin perältä.. :) No ei vais, kiva kun on paljon " kavereita" jo näin nuorena, hih.



Ihan oikein muistin (!!!) että EEKKIS viettää syntsiä tänään! Siis miljoonasti onnea! Vanha harppu.. pyh, nainenhan paranee vanhetessaan, etkös sitä tienny? Sullahan on jutuissakin semmosta poweria, että alta pois! HYVÄ ME NAISET!! :)



Ja nyt saattaa omakehu haiskahtaa, mutta on aihettakin: 6kk-päivän kunniaksi tyttö päästi ihan pokkana pissat pottaan! Eikä sit ollu vahinko, ei ollu!! :) Ja ihan jo toista kertaa elämässään istui hetken potalla..



No nyt on mentävä taas, kuuletteko mikä huuto tuol lattialla.....

Pähkis

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Täällä olen kovasti taustaillut mutta en ole saanu aikaseks mitään laittaa, olen jotenkin niin saamaton keskittymään mihinkään. Nytkin on taas monta rautaa tulessa tässä koneessa että saankohan mitään valmiiks.



Meillä edelleen istutaan sitterissä, yhesti se siitä kupsahti alas mutta luulen että se oli sätkiny jaloilla niin paljon että valui pois koska ei kuulunu kun pieni kops ja poika oli maassa. Piti ihan mieheltä kysyä että oliko se laittanu Jessen maahan kun ei poika ollu milläänsäkkään.



Meillä ei vielä istuta, olenkin aika huolestunut kun Jesse on niin lötkö ylävartalosta, saa koko ajan tukea että se pysyy suorassa. Neuvolassa otin asian puheeks, eka neuvolan täti sano et ei ole huomannu että Jesse olis veltto (kun keskustelimme asiasta s-postilla) mutta kun näki pojan niin sanoi että ehkä hitusen mutta ei ollut asiasta vielä huolissaan. Ja 6kk neuvolassa ei taas asiasta edes keskusteltu joten kai kaikki on ok.



Meillä kans Jesse jo aika lailla juttelee ja olen kuullut sanoja äit-tä, vau-va ja gu-ga, ja mies on kuullut että vet-tä, mutta siis luulen että ollaan kuultu jotain mitä halutaan mutta siis äit-tä on tullut useempaan otteeseen ja ton gu-gan mä yhdistin kukkaan kun autossa oli kukka Jessen edessä ja se silloin sanoi niin.



Pakko lopetella kun tuli uusia juttuja taas lisää niin ei pysty keskittymään.

Hyvää viikonloppua

T.Silja ja Jesse

Vierailija
12/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Heilahtaa paikalle jo toistamiseen, pyjama päällä edelleen (kun se teitä kuitenkin kiinnostaa).



LEIKKIKEHÄ taisi olla meidän toinen ostos vauvoille vaunujen jälkeen (tosi ajankohtainen vastasyntyneille xD...). Oli aivan pakko ostaa se, kun kirppikseltä löytyi ihan sattumalta ISO ja halvalla. Luulen, että tulee olemaan aika ehdoton kapistus, jos täällä joskus meinaa tehdä jotain muutakin kuin repeillä kahteen suuntaan ;).



RUOKAPOLITIIKASTA... maitoa & velliä n. 8-10dl päivässä, aamupuuro, kasvis-lihasosetta ja hedelmä-/marjasosetta molempia purkilliset päivässä. Jotenkin tuntuu, että noita soseita saattais mennä jo enemmänkin, täytynee alkaa suunnitella joku kasvissose tai puuro johonkin väliin.



Ja sitten e-karjalalle PALJON onnea vanhenemisen johdosta! Ja putsaa se peili ;)! T. toinen vanha harppu

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
13/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..eekkikselle Ihan Simona Onnee! Ja hei, haloo...Kaikki parhaat jutut senkun paranee vanhetessaan, kuten homejuusto, punaviini ja me ihaNaiset! (et voinet varmaan kuvitella, miltä MÄ näytän, kun mittariin tulee se 40 kesällä!).



Ja Silja, kiva oli kuulla teistäkin, yritähän useammin käydä, ettei turhaan hätäännytä:O).



Nyt tää taksikuski lähtee taas..

Sii juu!!!



Trutteli

Vierailija
14/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sataa, sataa ropisee... täällä meidän suunnalla ainakin :( Leikkipuistossa käytiin jotta esikoinen suostuu paremmin päikkäreille... ja voi sitä mudan määrää noissa vaatteissa. Naapurin täti tuli vaan iloisesti toteamaan että ensisyksynä sinulla sitten noita kurapukuisia kaksi... niin, ja minä kun tuskailen jo yhden kurapukuisen kanssa...

Kesää siis täällä suunnalla jo kovin odotellaan ja varsinkin sitä kun ei tarvii pakata paljoa päälle... senkun vaan kirmaa ulos :)



Korvat lukossa ollaan meillä saatu olla kun tämä meidän pikkuherra on oppinut saamaan kurkustaan todella voimaakkaan ja kirkkaan äänen... ja mitä kaikuvampi paikka, aina hauskempaa... Siis kerrassaan kummastuttaa kuinka puolivuotiaasta voi lähteä niin kovaa ÄÄÄ ääni!!! Hieman vieraampi voisi luulla että poikaa hermostuttaa, mutta ei.. ihan hyväntuulisena se vain karjahtelee :)



KIINTEISTÄ : Meillä siis uppoaa tällähetkellä purkillinen kasvissosetta ja purkillinen hedelmä/marja sosetta sekä desin verran iltapuuroa. Aamupuuroja meinattiin aloitella piakkoin... Lihaa ei vielä olla maisteltu, mutta kohta niitäkin pitänee ruveta maistattamaan.



6kk Neuvolakin meillä oli pari päivää sitten ja kylläpä oltiin taas kasvettu!! 8705g ja 69,2cm



Mutta nyt kaipaillaan äitiä apuun...



T. K@tju

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
15/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitti kiitti ja kumarrus onnitteluiden johdosta, ihan levis hymy korviin nuista tei jutuista. Just äske join " juhlan" kunniaks kaffet kera voileipäkakun, yksin, tai no oli tytsy seurana syöttötuolissa, hän aterioi, broiskuu kera kasvisten. Mies on töissä tai joku hiivatin koulutuspäivä, tulee vasta neljän jälkee. Tuskin tuopi kukkia... tai en tiettä...jos vaikka yllättäis..

Ja PÄHKIS, join kaffet myös teitin 6kk kunniaks....



Huomasin tytsyllä uuden piirteen, oikee karjumalla komensi minua, selkeesti katsoi minuun ja karjui naama kurtulla/punaisena..



Joo.. huomaa et on kurja ilma eikä nenukkii viiti ulos laittaa, kun täällä höpisen..

Nyt lähren korjaamaa tytsyn tämän päivän saldoa pöksyistä...



...guuguu eli sii juu..

-eekkis ja komenteleva pimu-

Vierailija
16/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

..täh? Oonksmä taas täällä? :)



Kiva Eekkis kun höräsit ne sumpit naamariin, meillä ei nimittäin oo juhlittu tätä puolen vuoden etappia millään lailla. Ja pikkusen kade oon niistä sun voileipäkakuistas, jotka eilisaamuna ohimennen väänsit.. ;) Ei nääs oo tässä mammassa puhtia moiseen.



Tosta " puheesta" piti sanoa, että meillä ei kauheesti vielä tuu noita oikeita äänteitä. Enemmänkin on semmosta tosi tyttömäistä :) murinaa ja sit sitä variksen " laulua" .. Ja tosiaan sitä kunnon nauruakin vielä ootellaan, joskus harvakseltaan tyttö voi hetken hekottaa, mutta sillonkin pitää kutitella tai pussailla tai jotain. Jokos teillä muilla nauretaan kunnolla?



Ja napiaiset!! Tuu sit kertomaan jos/kun vaihdat sen pyjaman pois! ;)



Kääk! Nyt pitää mennä lassoamaan toi pesukone, se linkoaa niin, että vois rodeon järjestää!!



Pähkis ja Pimpula

Vierailija
17/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Reissusta palauduttu, siis niinkin pitkällä käytiin kuin Tikkurilassa ja MINÄ ajoin! :)

Piiitkästä aikaa niin että mies oli kyydissä, mä kun lupasin ja vannoin että en enää KOSKAAN aja sillon kun hän on mukana! Ja kyllä mua nytkin hermostutti kauheesti, se on tehny musta ihan hysteerikon ton ajamisen suhteen niillä kommenteillaan.. :/

Mutta joo, pimu oli tietty myös mukana ja ekaa kertaa ajoin pimu kyydissä! Ehkä mä joku päivä uskallan lähteä liikenteeseen pimun kanssa kahestaakin. :) Ehkä.



Kivaa kun moni vanha tuttu oli päässyt taas koneen ääreen ja kerkes taustailulta pinoutumaankin! :) Saadaan vähän eloa tähän meidän pinoon!



Eekkis: Huurrrjasti ONNEA! Keritään viikon verran olee samanikäisiä mutta sitten mä rupsahdan taas vielä vähän enemmän... ;)



Onnea myös kaikille 6kk:sille vaaveleille ja heidän mammoilleen. :)



Tänään olis taas kylpy ja sauna päivä. Kuhan iskä tulee kaupasta niin lähen koirien kanssa heittää kunnon lenkin ja sitten likka kylpyyn ja äitee saunaan ja sitten taidan muuttua oloneuvokseksi.. joteski oon ihan ryydana, ajaminen tais viedä kaiken energian.. heh.



Ottaakos Truutta mun kanssa tänään yhden huurteisen? :)



Noista syömisistä kyseltiin taas, mä varmaan viimeks vähän liiottelin meidän määriä joten voisin ehkä nyt laittaa oikeammat arviot:



aamupuuroa n. 1-1.5dl +pikkasen maitoa päälle



lounas (liha)kasvissose n. 1dl + pikkasen maitoa päälle



välipala jugurtti/rahka 1prk + pikkasen maitoa



illallinen (liha)kasvissose n. 1dl + pikkasen maitoa



iltapala puuroa n. 1-1.5dl + pikkasen maitoa



yöllä-aamulla menee n. 2-3dl maitoa 1-3 syötöllä yhteensä



Pimu on alkanut nyt muuten jostain syystä vähän " pelleilemään" varsinkin noiden ruokasoseiden kanssa, aluksi kun kaikki uppos niin hyvin niin nyt sitten irvistellään ja työnnetään ruokaa ulos suusta... Isänsä varmaan opettanu sille huonoja tapoja, se kun aina nauraa Dinan ilmeille kun sitä syöttää.. höh.



Mut nyt häivyn, palatakseni taas illemmalla! :)



-Mari-

Vierailija
18/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

No olipas otake, mutta tuli ensimmäiseksi mieleen...



Vallan unohdin kertoa tossa päivällä, muuta joutavaa kun tulee höpistyä, että se remontti arvio tuli eilen ehtoolla, tästä talosta, arvatkaa....arvatkaaa... No.. 48 tuhatta egee, eikä siinä ole edes kaikki.. Myyjä oli hieman äimän käkenä.. Mies sanoi sitten suoraan, puhelimessa, että ollaan edelleen kaupan purun asioilla. No ens viikolla mennää kiint.välittäjän pakeille joka laatii viralliset paperit

kaupanpurkuun. Eli vielä odotellaan... Kiint.välittäjä kyllä sanoi että tää on aika selvä juttu, saa nähä rupiaako myyjät oikuttelemaan, no oikeudessa nährään jos rupiavat oikukkaiks, ja siihen saattaa mennä vuosi/a.. Että edelleen tuli per###n alla eletään..=[



Juupati joo tytsy nukahti tossa tovi sitten, puuron syötyä. Itekkii oon kerenny saunassa käymään(...se huurteinenkin tuli nautittua), nyt vain ruokaa odottelen.. jaa taitaa ruokakello soida.. Palajan höpisemään, jollei masa vie mukaansa..=}



-Eekkis-

Vierailija
19/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Juu, Mari, aina se yks huurteinen perjantai-saunan päälle menee...(eikä kyl kauheesti ees tartte houkutella, voin tunnustaa..)



Mä kans vähän kadena lueskelin, et eekkis tosta vain ohimennen vääntää nopeesti parit voileipäkakut! Outo otus kertakaikkiaan..



Isäntä sitte lähtikin tytärtään noutamaan sieltä bileistä, ja meikä jäi tänne koneelle hömpöttämään...



Voi vi***u, että toi meijän 14-vee voi olla harvinaisen ikävä ihminen toisinaan.. Se on niin naama nutturalla, irvistelee, äyskii ja varsinkin kiusaamalla kiusaa ja ärsyttää pienempiään...Jos noi piirteet tulis esiin jo ees pieninä häivähdyksinä vauva-iässä, niin saattaapi olla, että yks-lapsisia perheitä oi aikas paljon:O). Huh, tulevaisuudennäkymät on siis aika herttaiset, kun vielä noita ois tuon äksyilijän jälkeen 4 samassa tilanteessa..Huhhuh! Toisaalta taas, toi meijän 16-vee on oikein unelma-lapsi ollut aina, jos unelma siis on sellainen tasaisen tyytyväinen ja kiltti tapaus, koulussa tunnollinen ja muutenkin kunnollinen...Että eihän sitä todellakaan tiedä, mitä tulevaisuus tuo..Ja hyvä niin..Pitäähän toki elämässä haastetta olla, ja yllätyksiä vallankin.



Yks tiramisu taas aloitti lattianrajassa tylsistyneen tunteenpurkauksen, joten okei..Mä lähen saunaan ja ottaa sen huurteisen Marin seuraksi...



Morot!



Truutta







Vierailija
20/25 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pimu nukkuikin sitten yli seittemään ilatpäiväpäikkäreitä että juuri tultiin vasta kylvystä.. nyt pitäs houkutella tuo äijä tuolta parvekkeelta projektiensa kimpusta vaavia kaitsemaan että meikäläinen pääsis saunaan.. siellä oli äsken jo 90 astetta että rupiaa olee jo aikas sopivat lämmöt.



Nysse tuli, ma menna ny!



Palaan kohta.. kera huurteisen. Ootteles trruuttis mua niin päästään kilistelemään.. tai jotain kolinaa kait näistä tölkeistä kuuluu.. (Jättijaossa oli vaan egen siideri tölkit ja joku 7 prossan ale!)



-Mari-