Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Pahkura korvan takana

07.08.2008 |

Mieltäni vaivaa seuraava asia: Huomasin tyttärelläni vajaa 3 kk sitten korvan takana herneen kokoisen kovan pahkuran. Kun kosketin sitä, se ei liiku ihon alla eikä tyttö arista kosketusta. Tyttärelläni oli tuolloin kuumetta ja nielurisatulehdus. Käytimme häntä lääkärissä ja kysyimme pahkurasta ja lääkäri sanoi että se johtuu kuumeesta ja on turvonnut imusolmuke.

Nyt on tyttö ollut terve jo pitkän aikaa ja edelleen on pahkura korvan takana. Eikä tyttö vieläkään sitä arista. Pahkura ei ole mitenkään kasvanut tai muuttanut muotoaan. Kysyimme toisen lääkärin mielipidettä, hän vastasi ettei se mitään vakavaa ole normaalia...Ei tosin kertonut mikä se hänen mielestään on.

Emme asu Suomessa vaan Välimeren maassa.



Minulla on jo käynyt mielessä ties mitkä kauheudet (Luoja varjelkoon!) ja yritän nyt vielä käyttää tyttöä lääkärissä ja kenties ultrassa, jospa siitä jotain selviäivi...

Muuten täytynee Suomeen matkustaa, sen verran asia huolettaa..



Osaako kukaan edes arvailla mikä voisi olla kyseessä, onko kellään ollut vastaavaa vaivaa?

Kommentit (12)

Vierailija
1/12 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imusolmukkeet ei taida olla ihan korvan takana, enempi kaulan tuntumassa. Mulle tulee mieleen rasvapatti. Ne on aika kovia eikä ole kipeitä. Jos patti on ja pysyy eikä häviä, poistattaisin sen vuoden iän tietämillä. Siitä voi sitten ottaa koepalan. Rasvapatit ovat vaarattomia ja joillakin on taipumus niihin. Mutta lasten kohdalla ei kai uskalla pelata musta tuntuu-meiningillä.

Vierailija
2/12 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

jos on pieni, herneenkokoinen. Itselläni sellainen välillä käy korvan takana ja häviää taas itsekseen. Imusolmukkeet ovat isommat ja turvotessaan kyllä aristavatkin. Imusolmukkeita toki on elimistössä runsaasti muuallakin kuin kaulassa. Googleta kuvia sanalla imusolmukkeet niin kyllä niitä korvienkin takaosien tuntumasta löytyy.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/12 |
07.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Huomasin tytön vasemman korvan takana herneen kokoisen pahkuran hänen ollessaan 2 kk ikäinen ja sitä on nyt katsonut eri yhteyksistä mun pyynnöstä ensin neuvolan terveydenhoitaja ja sittemmin yleislääkäri, nenä- kurkku- ja korvatautien erikoislääkäri ja lastenlääkäri. Kaikilta tullut sama "diagnoosi", että on rasvapatti eikä vaarallinen. Häviää joskus varmaan itsestään.



Enää en ole edes koko ajan muistanut patin olemassa oloa, kun niin moni ammattilainen todennut sen vaarattomaksi. Ultralla sitä ei ole katsottu, mutta ainakaan erään muksahduksen jälkeisessä röntgenissä siihen ei kiinnitetty huomiota, en kyllä tiedä näkyisikökään se röntgenissä. Myös laaja verenkuva otettu (muussa yhteydessä) ja siinäkin kaikki kunnossa. :)

Vierailija
4/12 |
08.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Teille kaikille vastanneille kiitokset. Etsin eilen tietoa netistä rasvapateista yms... Kuten varmaan tiedätte, niin äitinä sitä aina huolestuu 1000kertaisesti enemmän kuin muuten, jos lapsella on jotain vaivaa...



Saattaa olla että vielä käymme sen ultraamassa - varmuuden vuoksi!



Hyvää loppukesää!

Vierailija
5/12 |
08.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulethan kertomaan sitten ultran tulokset, jos sinne menette!

Vierailija
6/12 |
09.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Imusolmukkeita voi olla myös korvan takana. Niitä on mitä erikoisemmissa paikoissa. Itselläni imusolmukkeet turposivat jopa takaraivolta allergiareaktion vuoksi.

Meillä ilmestyi pojalle kaulaan alas melkein solisluun viereen patti jo alkuvuodesta ja siinä se on ollut siitä asti. Välillä se on isompi ja välillä pienempi. Lääkärit ovat sanoneet, että se on tosiaan imusolmuke ja se voi sairastelun jälkeen olla enempi esillä monta kuukautta.

Jos teillä on ollut tuota sairasteluakin, patti kyllä on varmasti imusolmuke. Ymmärrän kyllä että tuollaiset patit hermostuttaa, mutta eiköhän kannata uskoa vaan niitä lääkäreitä, eikä turhaa tehdä kärpäsestä härkästä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/12 |
09.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen kanssa itse miettinyt että voisko patti olla se turvonnut imusolmuke ja johtua esim.hampaista. Tyttömme on nyt 1v.2kk ja aina hampaiden tulo (tähän asti tullut 8 kpl) on tehnyt tosi tiukkaa. Nytkin on tytöllä joka päivä nyrkki suussa ja sitä jyystää kun on kulmahammas tulossa ylös (sille puolelle päätä missä patti on...) En tiedä, sitä vaan äitinä aina huolestuu ja miettii kaikki mahdollisuudet läpi. Tyttö kuitenkin syö hyvin ja vaikuttaa muutenkin olevan ok, eikä sitä pattia mitenkään arista.





Nasqulle: Kyllä kerron kun käymme ultrassa. Täytyy vielä kysellä jonkun hyvän lääkärin perään, täällä kun on joka junaan lääkäreitä...

Vierailija
8/12 |
09.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pikkurillini juuressa ollut patti todettiin ganglioksi, ja se poistettiin pistämällä ja imemällä neste pois. Tästä on aikaa pari vuotta.



Viime keväänä näytin työterveyslääkärille korvani takana ollut pientä pattia. En enää tarkasti muista, mitä hän totesi. Ilmeisesti hän arvioi patin pienenvän/häviävän ajan kanssa. Niin se tekikin.



Uskon ja toivon, että kysyjän tytön patti on aivan harmiton ja viaton. Tulehan tosiaan kertomaan, mitä lääkärissä kerrottiin. Muistelen, että itseltäni tuo ganglio ensin ultrattiin ennen kuin ryhdyttiin toimenpiteisiin. Tämä korvan takainen ei lääkärin arvion mukaan vaativut ultraa, ja oikeassa hän tuntui olevan, koska se on hävinnyt.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/12 |
09.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nuo nestepatit joita tulee esim. ranteisiin, käsiin ja nivelten seutuville on kyllä aivan eri asia kuin patit korvan takana.

Vierailija
10/12 |
09.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tyttömme (reilu 2v) oli useaan otteeseen kipeänä peräkkäin ja reaktiona siitä sai turvonneen imusolmukkeen myös korvan taakse päähän. On sielläkin imusolmukkeet, ei vain kaulalla!

Käytiin lääkärissä ja lääkäri sanoi olevan erittäin tyypillinen reaktio. Aluksi patti isompi kuin herne ja aristi, nyt parin viikon päästä herneen kokoinen eikäole kipeä. Voi kestää jopa 3kk ennenkuin katoaa, vasta sen jälkeen kannattaa huolestua. Eli älä suotta kamalasti huolestu, kyllä minullakin kävi kaikki kasvaimista lähtien mielessä.. Me asumme sveitsissä jossa kyllä kunnon lastenlääkärit eli luotan heidän ammattitaitoonsa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/12 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sellaista asiaa olen myös miettinyt, että kun molemmilla lapsillani (minulla siis 2 tyttöä, tämä runsas 1v. ja 4v.) on taipumus saada nielurisatulehdus. Se tulee heille useaan kertaan vuodessa ja tämä pienikin on sen sairastanut jo 2krt., isompi useammin eli heille nousee kova kuume ja sitten kun lääkäriin päästään, on nielurisat tulehtuneet ja antibioottia tarvitaan. Lääkärin suosituksena olisi nielurisojen poisto, mutta sen haluan suorittaa Suomessa, jonne olemme matkustamassa myöhemmin tänä vuonna(joulun aikaan).

Eli tosiaan, viimeksi toukokuussa pienellä oli juuri tämä tulehdus ja ehkä siitä imusolmuke on sitten jäänyt koholle. Ja kun lapsilla muutenkin on milloin mitäkin nuhaa ja yskää ja näillä pienillä hampaiden tulo aiheuttaa myös välillä kuumeilua jne..., joten ehkäpä se tosiaan on imusolmuke..

Vierailija
12/12 |
10.08.2008 |
Näytä aiemmat lainaukset

...itsellani ollut vuosia (=lapsesta saakka) isohko imusolmuke korvan takana. Imusolmukkeita on tosiaan ympari kehoa, ei pelkastaan kaulalla/leuan alla. Mulla myos lapsena paljon nielurisatulehduksia ja korvatulehduksia, olisiko jaanyt siita? Ei kuitenkaan ole mitenkaan vaarallista jos ei imusolmuke esim. jatka kasvuaan/rupea aristamaan.