Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Itkuhälyttimistä

19.04.2006 |

Kyselen tuolla tarvikepuolella, mutta laitetaanpa tännekin tiedustelua...



Millainen itkuhälytin kannattaa hankkia? Prismassa katselimme sellaista mallia, jossa oli " lähettäjä" ja kaksi " vastaanottajaa" , jotka toimivat mm. radiopuhelimina vaikka iskän ja äiskän välillä eri puolella markkia. Isännälle tuli vähän niinkuin kuumetta ko tuotteeseen. Onko kenelläkään kokemuksia tällaisesta - hyviä tai huonoja?



Kaikki kommentit itkuhälyttimistä otetaan vastaan. Meillä on " yliaikainen" masukki ja käynnistys varattu perjantaille 21.4., joten pikapuoliin alkaa olla tarvetta hälyttimelle, kun heti saa alkaa ulkona nukutella kevätvauvaa.



t. HB

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
21.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meilläkin on tuo Doron itkuhälytin ja ollaan oltu tosi tyytyväisiä. Ystävälläni on philipsin itkis ja ottaa kaikki ympäriltäkin tulevat äänet kuten autot, leikkivät lapset, lentokoneet yms. mutta doro ei huomioi näitä ääniä ollenkaan. Eli on tosi kiva kun ei " turhaan" hälyttele. Akkukin on tosi kestävä. Kestää noin kaksi päivää lataamatta.

Ostettiin Teknisiltä ja hinta oli 79 euroa.

Suosittelen lämpimästi!!!

Vierailija
2/7 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

on toiminut ihan ongelmitta. Lapsen osa toimii pattereilla ja vastaanotin verkkovirralla/pattereilla.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Moi,



Suosittelen kovasti Jabran (mikälie olikaan sarjanumero) radiopuhelimia. Niissä on mainittu, missä mallissa on se itkuhälyytin-toiminto.



Niissä on kantamaa n. 3km (vrt. 300 m tavallisissa) ja toimii yhtä hyvin (ellei paremmin) kuin tavalliset itkuhälyyttimet. Lataus toimii laturilla ja akkuina toimii akkuparistot. Hälyyttimestä voi valita 8 eri kanavaa ja 16 eri salausta, eli saa hyvin valittua semmoisen kanavan, joka ei ota häiriötä naapureiden itkuhälyyttimistä.



Hintaa on parin luurin paketilla saman verran kuin tavallisella itkuhälyyttimellä ja turha varmaan mainita radiopuhelimien monikäyttöisyydestä esim. metsällä, automatkalla (jos ajellaan useemmalla autolla) tms.



Suosittelen.

Vierailija
4/7 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä kans radiopuhelimet, joissa itkuhälytin. Maksoivat n 80 euroa ja ovat toimineet hienosti. Ominaisuudet samankaltaiset kuin yllä olevassa viestissä, ellei ole kyse samasta tuotteestakin..? 8 kanavaa ja 38 salausalgoritmia. Eli 304 vaihtoehtoa kanavavalinnalle.

Hassua vaan kun jouluaattona leikittiin näillä uusilla lahjoilla ja samalle kanavalle sitten osuikin joku toinenkin. Pitää testata kanavat, ettei jonkun toisen vauva alakin juoksuttamaan itkullaan. Mutta sama ongelmahan on tavallisissakin itkuhälyttimissä, niissä vain useammin vähemmän kanavia joista valita.

Ja radiopuhelimilla voivat sitten lapset leikkiä isompina naapurimetsissä.. =)



nemma&muksis

Vierailija
5/7 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Meillä on ollut käytössä Doron itkuhälytin ja radiopuhelimet. On olleet todella kätevät. Suosittelen! Halvemmat ja pidempi-ikäiset kuin nuo tavalliset itkuhälyttimet. Pidempi-ikäiset sillä, että niitä radiopuhelimia voi lapset käyttää leikeissään tai aikuiset esim. mökillä sittenkin, kun vauvavaiheesta on kasvettu pois...

Vierailija
6/7 |
19.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kiitos vinkeistänne! Prismassa oli juuri tuo Doro ja senpä taidamme sieltä noutaa. Pääsee tavaamaan käyttöohjeita viimeisenä iltana möhköfanttina ;o)



t. hb

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
20.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Prismassa?