minkä ikäisenä pois auton vauvakaukalosta?
Minkä ikäisenä olette siirtäneet lapsenne pois ns. Vauvakaukalosta? Joko vauvan voi siirtää silloin, kun alkaa istumaan? Ja ei enää aivan hölsky kokonsa puolesta isommassa istuimessa? Kaukalo tuntuu niin heppoiselta seuraavan vaiheen istuimeen verrattuna ja kun sieltä alhaalta ei mitään näe, niin olen nyt 6kk täytyttyä alkanut miettimään asiaa. Kokemuksia? Kiitos!
Kommentit (2)
Eli vuoden ikäisenä suunnilleen siirsin kaukalosta pois.
Ostin Gracon XTP comfort tms istuimen, jossa kallistuksen säätö. Olen siihen kuitenkin hyvin pettynyt. Kaukalossa tytsi nukkui todella hyvässä asennossa, tuossa turvaistuimessa kallistuksen säätö ei riitä alkuunkaan ja nukahtaessaan pää roikkuu kauheasti eteenpäin. Välillä ihan kakoo henkeään ja pelkään, että vielä loukkaantuu jos täytyy tehdä esim. nopea ohjausliike ja pää sivusuunnassa heilahtaa. Onneksi ostin käytetyn halvan Britaxin myös, siinä kallistuksen säätö riittää ja tytto nukkuu siinä hyvässä asennossa.
kun kaukalo on jäänyt pieneksi, eli vauvan pää on kaukalon yläreunassa. Vauvalla on ikää 6,5kk ja on isokokoinen. Eli niin kauan voi kaukalossa olla, kun siihen sopii. Jalkojen ulostulo ei haittaa, mutta jos pää ylittää kaukalon yläreunan, niin sitten kaukalo on liian pieni.