Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Oletteko olleet tyytyväisiä vauvalehden kantoliinaan? Miten totuttaa vauva liinailuun?

20.02.2006 |

Siis siihen, minkä sai jos tilas lehden.



Mä en. En oo kyllä vielä paljon ehtinyt kokeilla, mutta mitä nyt oon ehtiny kokeilla, niin sillä on vaikeaa/hankalaa tehdä mitään niistä sidonnoista, mitkä mukana olleessa ohjeessa oli, liina on joko liian pitkä tai lyhyt. Jotenkin hankala. Tuntuu että omatekemä trikooliina on paljon parempi. Hamittaa kun piti sitten tilata moinen...No, saapahan ainakin lukea lehtiä.



Mites muuten olette aloittaneet liinailun? Siis tarkoitan että miten totutatte vauvaa olemaan liinassa? Meillä on vähän koliikkia ja muutenkin jotenkin tyytymätön vauva, niin helpottais arkea, sekä äitiä että 2v isosiskoa, jos vauva olis liinassa välillä ja äidin kädet ois kantamisesta vapaat. Vauva vaan alkaa heti kitistä tai huutaa kun liinaan laittaa, oon kokeillu kietaisuristi II ja kehtosidontaa. Kehdossa alkoi heti huutaa ihan hysteerisenä, vaikka oli rauhallinen sinne laitettaessa. Eli miten edetä, että vauva tottuis ja jopa viihtyis liinassa?







Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

se liina on aivan liian tönkkö :/ Jää ihan käyttämättömäksi.



Meillä on trikoinen liina vauvalle (4kk) jota ollaan alussa käytetty harvakseltaan...





Waimo72

Vierailija
2/3 |
20.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sidontana KietaisuX.



Ensin aloitettiin liinailu siten, että vaavi oli KietaisuX kehdossa. Useimmiten toimi niin, että neiti oli kylläinen ja tosi väsynyt kehtoon laitettaessa. Muutaman minuutin kitinöiden/itkun jälkeen vaavi yleensä simahti. Lisäksi alkuun jouduin itse olemaan jatkuvassa liikkeessä, jotta neiti oli tyytyväinen. Onnistuipa kerran nukkumaan jopa 5 tunnin päiväunet liinassa.



Nyt kun siirrytty varsinaiseen KietaisuX:ään (siis niin että vaavi on pystyasennossa selkä pyöreänä ja jalat levällään) neiti vaikuttaa tyytyväisemmältä. Ainut ongelma tuppaa olemaan se, että vaavi haistaa maidon ja onnistuu välillä kuolaamaan paidan etumuksen märäksi.



Itse sain ohjeeksi, että liinailuun opeteltaessa kannattaa laittaa vauva liinaan ja sitten itse lähteä vaikka lenkille tai aloittaa esim. imurointi.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
21.02.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Minulla on Hug-a-Bub -liina ja alussa vauva ei tykännyt liinailusta lainkaan. Kehtosidonta ei onnistunut, mutta kietaisuristi 2:hta kokeilin useampaan otteeseen. Jo parin minuutin jälkeen vauva alkoi protestoida äänekkäästi ja jouduin ottamaan hänet pois liinasta. Kallis ostos harmitti ja unohdin liinan pariksi viikoksi kaapin pohjalle.



Kokeilin liinaa uudestaan vähän alle kahden kuukauden iässä, kun poika oli kitisevällä tuulella eikä suostunut päiväunille. Varustauduin tutilla ja varmistin, että heppu on mukavasti liinassa. Protestien alkaessa tuikkasin tutin hänen suuhunsa, kävelin ympäri kämppää ja juttelin ja lauloin pojalle rauhoittavasti. Se tepsi - hän nukahti liinaan ja viihtyi siellä pari tuntia.



Tästä on nyt melkein kuukausi ja nykyään liinailemme lähes joka päivä. Varustaudun tutilla aina kun laitan pojan kantoliinaan, mutta läheskään aina sitä ei tarvita,



Kreatiivi