Jonathan haalari vrt. reimatec
Mites ominaisuudet verrattuna esim. reimateciin? j.ssä ilm. vain peppusauma teipattu, hanskat ja lakit ilman teippauksia, mutta kosteusuojakankaasta anyway. Pitääkö veden ulkona, vai vuotaako saumat?
Entäs talven cordura? siinähän on kaikki saumat teipattu, vastaako silti reimatec+.ssaa?
Kommentit (6)
Joten verrata en pysty (Reiman peuhari kyllä löytyy, muttei tecejä).
Meillä oli kaksi talvea lapsilla 2 ja 4, sitten 3 ja 5 v, Jonathanin kosteusuojatut. Ei koskaan läpimärkiä, tosin ihan kevään vesilätäköissä käytimme jo vaatteita suojataksemme kuriksiakin. Kosteusuojakangas vaan ei enää tahdo kestää yli 4 v kulutusta, polvet ja peppu kuluvat. Nyt 6 v:llä tämän talven ollut cordura ja on vielä kuin uusi, pitää kosteuden ja ei ole tippaakaan kulunut.
Siis omasta kokemuksesta perus kosteusuoja ok alle 4 v, vanhemmille vahvempi kangas parempi.
Meillä siis ollut nyt 3,5 vuotiaalla pojalla talvihaalarina kaksi Reimatecia ja nyt tänä talvena Jonathan. Sanoisin että Jonathan ei häpeä yhtään Rtecille, ehkä jopa on vähän parempi. Vedenpitävyydessä en ole havainnut mitään eroa ainakaan tähän asti, ja tämän talven Jonathan on pysynyt paljon paremmassa kunnossa polvista ja pepusta kuin viime talvena Reimatec tähän aikaa vuodesta. Eli vaikuttaa siltä että Jonathan on myös jopa hieman kestävämpi, vaikkei meillä corduramallia olekaan.
Ainoa haitta jonka huomasin Jonathanissa vasta kun se oli käytössä, on että siinä on paljon vähemmän heijastimia kuin Rtecissä. Mutta muuten luulen että suosin sitä jatkossakin, koska hinta-laatusuhde on paljon parempi.
Paitsi että nyt tämän kevään Jonathanin oli niin kamalan värisiä, että pitänee etsiä välikausihaalari muista merkeistä :)
Tykkään erityisesti siitä beige-valkoinen-sininen ja keltainen-valkoinen-sininen haalarista. Ajattelin ostaa pojilleni sellaiset, pienemmälle ton keltasävyisen ja isommalle beigesävyisen.
Se haalari mikä oli musta-beige-lime, olikin ihan kauhea!
Siksi siis täällä kyselenkin kun ollaan ostamassa ko. haalareita kevääksi.
Kiitokset vastanneille, lisää kokemuksia kuulen silti mielelläni...
Ja reimatecissä on kaikki saumat teipattu.
Tarkoittaa sitä että kaatosateella luultavasti olkapäältä ainakin vesi tulee sisään.
Muuten hintalaatusuhteeltaan varmasti OK pukuja.
Meillä ulkoillaan myös koiran ilmoilla eli menemme kaatosateellakin ulos. Joten meillä täytyy olla kokonaan teipatut puvut ja siihen tarpeeseen ostamme reimateciä. Meillä myös rännien alla leikit on suosittuja ja niissä leikeissä tuttavaperheen lapsilta meni vesi sisään jonathan-haalareissa.
Mutta jos ulkoilee vain tihkusateessa, niin luulen että jonathankin on hyvä haalari.
Tai jos käyttää kuravaatteita päällä.
Päivähoidossakin meillä lapset menee sateella ulos ja ovat siellä sen 2h, joten siinä ajassa vesi menee sisään teippaamattomista saumoista.
Mutta jokaisen omat tarpeehan sen ratkaisee mikä haalari on itselle hyvä!
Jonathania ja talvihaalarit Reimatecciä.
Jonathan on kestänyt hyvin sadeilmat, joskin ihan umpikaatosateella ei olla oltu kuin hetken ulkona. Myyjä sanoi että aika pitkään lapsen pitäisi kuralammikossa istua/kyljellään maata että sivusaumat alkaisi vuotamaan vettä. Olkapäistä ei ole tullut vesi sisään, tosin aika kamalalla koiranilmalla emme ulkoile. Hanskat ja hattu myös ok.
Cordurasta ei kokemusta.