Kun kerhossa on häirikkö
Poikani on nyt 3,5 v ja aloitti erään kerhon viime syksynä. Kerho on yhtenä aamupäivänä, n. klo 8.30-12.00. Kaikki meni tosi hyvin, poika meni kerhoon hyvillä mielin, toi kotiin piirustuksia ja askarteluja ja ystävystyi parin pojan kanssa oikein kunnolla.
Vuodenvaihteessa kerhosta siirtyi pari lasta isompien puolelle ja heidän tilalleen kerhoon tuli poika, jota sanon nyt vaikka Pertiksi. Tunnen Pertin ja hänen vanhempansa joten kuten. Pertti on hyvin samanikäinen kuin poikani, mutta kovin erilainen. Olin puikemassa pojalleni saappaita, kun Pertti yhtäkkiä tarttui niihin ja kiskoi niitä minulta muristen. Asia selvisi, kun huomasin, että hyllyssä oli kahdet ihan samanlaiset ja samankokoisetkin saappaat, olin vahingossa tosiaan ollut ottamassa Pertin saappaat. Ihmettelin silti hänen tapaansa esittää asia. Törmäsimme toisinaan puistossa ja minusta Pertti oli hieman outo, kerran hän oli esim. tunkenut valtavan palan muovailuvahaa suuhunsa jo kotona ja ollut se suussa noin tunnin ennen kuin se huomattiin. En näihin juttuihin kiinnittänyt suurempaa huomiota, kunnes poikani alkoi kysellä, miksi Pertti aina kiusaa. Kun kysyin, mitä hän oli sitten tehnyt, poikani kertoi, että Pertti oli sekoittanut pehmoeläimet, joilla poikani oli leikkinyt jne. Sanoin, että poikani pitäisi sanoa aina kerhon ohjaajille, jos Pertti teki pahaa.
Joku aika sitten heillä oli ollutkin taas konflikti. Ohjaajat kertoivat, että poikani oli lyönyt Perttiä lelulla päähän. Kysyin pojaltani asiasta, ja hän sanoi, että Pertti oli tullut ottamaan häneltä leluja ja hän oli sitten lyönyt Perttiä. Poikaani oli nuhdeltu kerhossa asiasta. Sanoin, että lyödä ei saa ja jos Pertti ottaisi leluja, asiasta pitäisi kertoa ohjaajille.
Pari viikkoa sitten poikani ja Pertti olivat jotenkin törmänneet, ja poikani oli saanut otsaansa valtavan ruhjeen. Tämän jälkeen hän ei enää suostunut menemään kerhoon. Menin itse seuraksi. Tilanne olikin yllätyksekseni paljon luultua pahempi. Pertti on hyvin viehättävä lapsi, vilkas ja iloinen mutta täysin arvaamaton. Lapset leikkivät lattialla, kun Pertti ihan ilman mitään syytä loikkasi poikani päälle ja iski hänet lattiaan. Alkoi kova itku tietysti, onneksi olin lohduttamassa. Kun Pertti oli selittämässä jotain ja poikani lauleli vieressä jotain itsekseen, Pertti hyppäsi kuin leijona ja iski sormensa poikani silmiin. Hän sabotoi myös toisten leikkiä, vei leluja ja istui niiden päällä, etteivät muut saisi niitä. Hän ei tuntunut osaavan oikein leikkiä muiden kanssa. Ohjaajat eivät juuri kiinnittäneet lasten vapaaseen leikkiin mitään huomiota, he suunnittelivat kevätjuhlaa osittain toisessa huoneessa. En tiedä, onko aina näin vai vaan näin kevätjuhlan aikoihin.
Lähdin kerhosta vähän oudoissa tunnelmissa. Sanoin ohjaajille, että poikani on arkaa mallia, kuten onkin, ja Pertti kovin erilainen. Hankala tilanne, en tiedä, mitä pitäisi tehdä. Olen miettinyt, että Pertti on oikeasti vaaraksi muille lapsille ja häntä pitäisi jatkuvasti pitää silmällä. Sen sanominen on kuitenkin tosi vaikeaa, en halua syytellä ketään. En halua myöskään loukata Pertin vanhempia. Hän on vain jotenkin outo pieni poika. Mitä te tekisitte? Toisaalta kaikilla pitäisi kerhossa olla kivaa ja turvallistakin, osa lapsista on poikaani vuodenkin nuorempia ja todella paljon pienempiä. Minusta tilanne on jotenkin epäreilu muita kohtaan. Kerhot alkavat tältä keväältä olla jo ohi. Tiedän, että Pertti on siirtymässä isompien ryhmään syksyllä ja mietin jo, että etsisin omalle pojalle paikan jostain muualta. En kuitenkaan haluaisi antaa silleen myöskään periksi ja luovuttaa. Tuntuu, että asialle pitäisi tehdä jotain. Mutta mitä??
Oma poikani ei siis ole pyhimys, hän on kovin arka ja jotenkin vähän tyttömäinen poika. Osittain siksi haluankin, että hän kävisi kerhoa ja rohkaistuisi. Taisikin käydä juuri päinvastoin.
Kommentit (7)
Kerho on nyt siis tältä keväältä ohi, poikaani en saanut kerhoon parina viime kertana millään. Lapsia on kerhossa vain kymmenen, ja kerhotila hyvin pieni, joten Pertistä ei voi pysyä erossa. Muiden lasten kanssa poikani kyllä viihtyy mutta pelkää tuota Perttiä.
En ole kiusaamisesta tehnyt mitään numeroa, en tosiaan ennen käyntiäni tuolla kerhossa ymmärtänyt, miten paha tilanne oikeastaan on. Luulin, että Pertti vain veisi leluja tms., mutta hän käykin kimppuun ihan fyysisesti. Kuristaa myös lapsia ja on hyvin rajaton. En itse sanoisi, että ongelmia on vain ryhmässä, minusta Pertti on jotenkin outo kaikin puolin. Vaikea selittää miksi, mutta hän ei vain ole kuin muut. Ja tällä en tarkoita mitään pahaa!!
Ohjaajat ovat koulutukseltaan lähihoitajia ja heillä on kyllä pitkä kokemus lapsista. Tämä kerho on erään yksityisen instanssin ylläpitämä ja melko kallis. Mietin lähinnä sitä, pitäisikö heille sanoa, että Pertti kaipaisi aikuisen valvontaaa ihan koko ajan. Meitä tilanne nyt ei enää koske, kun emme siellä kerhossa enää jatka. Itselläni on päällimmäsenä tunteena ehkä pettymys, olisin luullut, että ohjaajat valvovat lasten tekemisiä tarkemmin. Ja tosiaan jos tuo Pertin käytös on ollut tuollaista koko ajan, harmittaa, etten ole kiinnittänyt poikani kertomuksiin enempää huomiota. Olen tosiaan ollut siinä uskossa, että kerho on hyvinkin laadukas, ohjaajat osaavia ja maksanut tuon suurehkon kuukausimaksun mukisematta.
Minusta tuollaisesta kuuluisi antaa palautetta. Kerho on vapaaehtoinen ja siitä vielä maksetaankin. Kyllä minusta tuon järjestäjän vastuulla on, että lapsilla on kerhossa turvallista. Nythän näin ei ole. Ei minusta tarvitse olla edes erityisen arka lapsi, että häiriintyy moisesta kimppuun hyökkäilystä. Toisekseen minusta tuon ikäisiä lapsia ei saa jättää ilman valvontaa kuten kuvailet tilanteen olleen kevätjuhlia ennen. Kyllä ne suunnittelut pitäisi hoitaa jotenkin muuten. Minusta kuulostaa tilanne lasten kannalta aika kurjalta. Lisäksi perus kuluttajan oikeuksiin mielestäni kuuluu, että rahalle pitäisi saada ennalta sovittu vastine. Mutta ihan ilman rahojakin, jos joku lupaa järjestää kerhon lapsille ja pitää huolta lapsista, niin kyllä se pitää minusta myös tehdä. Jos näin ei ole, on palaute minusta ihan perusteltu.
Hyvä että vaihdatte kerhosta pois. Silti voisit varmaan antaa palautetta vetäjille, että myös sille instanssille, joka kerhoa pitää.
Jos on niin katso mikä on tilanne sitten syksyllä. Mene siis taas mukaan kerhoon. Jos tilanne on ihan sama puhu heti ohjaajien kanssa. Onhan heidän vaihdittava lapsia ja puututtava tilanteeseen heti että toisiin lapsiin ei satu.
se on päiväkodin erityisryhmä. pertti on erityislapsi. en ymmärrä vanhempia, jotka työntävät pertin kaltaisen lapsen kerhoon. pertti tarvitsee ohjausta.
"en ymmärrä vanhempia, jotka työntävät pertin kaltaisen lapsen kerhoon. pertti tarvitsee ohjausta"
Tilanne voi olla myös se, että vanhemmat eivät tiedä miten "paha" tilanne on. Ehkä ovat esim. puistossa ollessaan huomanneet, että PErtti ei oikein osaa leikkiä muiden lasten kanssa ja sen vuoksi juuri vieneet pojan kerhoon, oppiakseen muilta lapsilta sosiaalisia taitoja (mitä ilmeisesti Perttillä ei ole kovin paljon). Pertillä ei välttämättä ole paljon kokemusta muista lapsista. (kaikki vanhemmat eivät vie lapsiaan puistoihin jne.) Lapset ovat myös hyvin erilaisia kotona ja esim. kerhossa tai päiväkodissa. Kerhon hoitajien tehtävä onkin tiedottaa vanhempia ongelmista ja ohjata Perttiä.
Kyllä minä puhuisin asiasta ohjaajille. Kyllä heidän ammattitaitonsa pitäisi riittää tilanteen seuraamiseen ja toimenpiteisiin, jos niitä tarvitaan. Se kyllä on kerhojen huono puoli, että ammattitaito ei ehkä ole yhtä vahva kuin esim. päiväkodissa. Ryhmätilanteethan ovat lapsille useinkin vaikeita ja jos ongelmia on, ne näkyvät ensimmäisenä ryhmässä ollessa. Pertillä on selvästi ongelmia ryhmässä ja niiden tultua esille ohjaajien pitää asiaan puuttua; ohjata eteenpäin, jos kerho ei ole sopiva paikka.
Itse sinä tai poikasi ette oikein voi tehdä mitään. Rohkaise poikaa kuitenkin käymään kerhossa ja pysymään vaikka kaukana Pertissä ja vahvista muita kaverisuhteita kerhon sisällä. juttele muista kavereista. Älä kuitenkaan liikaa kiinnitä huomiota negatiivisiin asioihin, jos haluat vahvistaa poikasi intoa kerhoon. Kysele positiivisista asioista, kysele, mikä oli kivointa. Älä kysele kiusasiko Pertti jne. Ohjaajien pitäisi hoitaa Pertin käytös ja sinun keskittyä poikasi rohkaisuun.