Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Nänni kipeänä...

03.04.2006 |

Mikä ihme voisi olla mun vasemmassa nännissä? Siinä on sellainen valkoinen, millin levyinen valkoinen näppy, ihan tukeutunut talirauhainen. Rinta on tietysti kipeä, kun imetän siitä, käytän rintakumia. Olisiko tämä nyt sellainen maitokokkare? Miten se saa pois?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa ihan sellaiselta maitokokkareelta. Itselleni tuli sellainen viime viikolla, oli ilmeisesti tulossa jonkinasteen tiehyttukos ja se aiheutti kokkareen. Näytti ihan kuin olisi ollut valkoinen pieni nahanpala nännissä, ja nänni oli todella kipeä imetettäessä. Luin sitten jostain ohjeeksi, että kokkaretta voi esim. suihkun jälkeen varovasti rapsuttaa vaikka pyyhkeenkulmalla pois ja kokeilin sitten sitä. Kokkare lähtikin sillä pois eikä imetys enää satu. En sitten tiedä onko tuo oikea tapa päästä eroon kokkareesta, ehkä joku muu tietää paremmin?

Vierailija
2/2 |
03.04.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Siitä löytyy tietoa ainakin imetystukilistan sivuilta. Tarkempi nimitys on kai " piimäkokkare" .

Minä yritin ohjeen mukaan hieroa pyyhkeellä - ei auttanut. Yritin sitten puhkaista neulalla, mutta sain aikaan vain kamalaa kipua ja pari veripisaraa. Muutaman päivän kuluttua kokkare lähtikin sitten onneksi melkein itsestään, vähän puristin ja lähti! Onpahan nyt koettu sellainenkin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla