en uskalla nukkua
Seinällä käveli iso hämähäkki. Katsoin pois ja en enää nähnyt sitä. Nyt pelkään, että se on sängyssäni.
Auttakaa D:
Kommentit (8)
Ei kannatakaan yrittää nukkua! Hämähäkit nimittäin tykkävät erityisesti nukkuvien ihmisten puremisesta. Todennäköisesti se on livahtanut jo lakanoihin vaanimaan. Teroittelee paraikaa hampaitaan.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288410867380.html
Lue tuosta helpottava uutinen, niin saat mielenrauhan.
[quote author="Vierailija" time="04.07.2015 klo 02:29"]
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1288410867380.html
Lue tuosta helpottava uutinen, niin saat mielenrauhan.
[/quote]
Höpö höpö, nyt tekee mieli nokittaa.
Lainaus IS:n jutusta:
"Itämies kertoo epämiellyttävän esimerkin tuttavastaan, joka sairastaa psoriasista. Hänen jalkansa turposivat pahasti.
– Kun näin puremajäljet hänen nilkoissaan, kehotin häntä tutkimaan sängynaluksensa pimeimmät nurkat tarkkaan. Sieltä löytyi neljä erittäin tuhdissa kunnossa olevaa hämähäkkiä, jotka olivat imeneet itsensä täyteen verta."
Argh! Siinä meni munkin yöunet!
Kuin norsu posliinikaupassa
Kokemus iholla liikkuvasta hämähäkistä on se, että sitä on hyvin vaikea olla huomaamatta. Pitkine jalkoineen se törmäilee ihokarvoihin kuin norsu posliinikaupoissa.
Hämähäkin anatomia sopisi erittäin huonosti veren imemiseen isoista eläimistä kuten ihmisestä. Verta ravinnokseen käyttävät hyönteiset ja punkit tunnistaa litteästä ruumiista ja/tai imukärsästä. Litteydellä haetaan pääsyä vaivihkaa karvojen alle.
- Hämähäkit ovat hyvin erikoistuneita ja arkoja eläimiä. Ne ovat virittyneet väijymään tai saalistamaan hyönteisiä, useimmiten verkoilla. Turhien riskien välttäminen on oleellinen osa hämähäkkien elämäntapaa, Niclas Fritzén kertoo.
"Syytetyn penkille joutunut pallohämähäkki steatoda bipunctata on Niclas Fritzénin mukaan yksi Suomen yleisimpiä ja Suomen luontoon kuuluva laji. Niitä tavataan aivan yleisesti kodeissa ja rakennuksissa muuallakin Euroopassa. Mitään haittaa lajista ei ihmiselle ole.
Eläin on hyödyllinen poistamalla rakennuksista ei-toivottuja hyönteisiä."
Minun taas ei, kunhan muuten vain valvon. Olen muuten kuljettanut useita hämähäkkejä ulos, koska en halunnut tappaa hyödyllisiä hämähäkkejä. Ainoakaan hämähäkki ei ole purrut minua saati imenyt minusta verta. Kannattaa myös muistaa lähdekriittisyys - erityisesti netissä ja varsinkin iltapäivä- ja muiden roskalehtien osalta.
Ap, joko nukut? Tulehan kertomaan aamulla, mitä kauheuksia hämähäkki teki sinulle. :D
Hyvää yötä.
Olisikohan hämiksistä apua sokeritoukkien hävittämiseen? Voisin ilomielin ottaa kämppääni useammankin hämiksen.
[quote author="Vierailija" time="04.07.2015 klo 02:42"]Lainaus IS:n jutusta:
"Itämies kertoo epämiellyttävän esimerkin tuttavastaan, joka sairastaa psoriasista. Hänen jalkansa turposivat pahasti.
– Kun näin puremajäljet hänen nilkoissaan, kehotin häntä tutkimaan sängynaluksensa pimeimmät nurkat tarkkaan. Sieltä löytyi neljä erittäin tuhdissa kunnossa olevaa hämähäkkiä, jotka olivat imeneet itsensä täyteen verta."
Argh! Siinä meni munkin yöunet!
[/quote]
Miten tuo psoriasis liittyy tarinaan? Tykkäävätkö hämähäkit purra psori-ihoa mieluummin kuin tervettä ihoa? Olen psoriaatikko ja kauhistuin vähäsen :(
Ja mitä kuvittelet hämähäkin tekevän sinulle, kun nukut? Pistää vielä sinut poskeensa? Suomessa hämähäkit eivät syö ihmisiä vaan pyydystävät hyönteisiä. Jos sinulla olisi kärpäsiä sisällä, voisit olla tyytyväinen, kun tuli paikalle sellainen elukka, jolle kärpäset kelpaisivat ruuaksi.
Ihan oikeasti: koppaa hämppis käteesi ja viskaa ikkunasta tai parvekkeen ovesta ulos. Ole kuitenkin varovainen, ettei se liiskaannu. Hämähäkit ovat hyödyllisiä olioita.