Vauvan sitteri lentokoneeseen?
Kysyin Finnairin fb asiakaspalvelusta, voiko tuoda sitterin lentokoneeseen siihen vauvakopan tilalle tms. Vastasivat, että ei "periaatteessa" ole mahdollista, turvasyistä. Olen kuitenkin kuullut joskus, että voisi tuoda?
Onko kenelläkään kokemuksia sitteristä lentokoneessa? Meillä ei ole varattuna omaa paikkaa sylilapselle, mutta olemme varanneet vauvakopparivistön paikat.
Kommentit (6)
Turvallisuusriski, sekä lapselle että muille. Ei!
Miksi ihmeessä veisit sitterin etkä koppaa?
Mihin sen kiinnittäisit, kun lapsella ei ole omaa paikkaa?
Ehkä pysyttelet kotona, kunnes se vauva on kasvanut niin isoksi, että tarvitsee oman penkin.
Olemme saaneet joskus sitterin koneeseen, kun siellä on ollut vapaita penkkejä, ja meidät on saatu sijoitettua vapaalle riville erimerkiksi. Muussa tapauksessa (eli yleensä aina) se on laitettu matkatavarana ruumaan.
Tätä ei lentoyhtiö pysty lupaamaan ennen kuin kentällä, kun tietää tuleeko kone täyteen.
Jos viet sitterin koneeseen, se menee matkatavarahyllylle. Pidät vauvan sylissä tai siinä varaamassasi kaukalossa. Sullehan kerrottiin jo, miten siihen sun sitteriin suhtaudutaan as. Palvelussa.
Mahdolliset ilmakuopat ja vauva sitterissa. Todella vaarallista.
Sylissä vauvalla on oma turvavyö liitettynä omaasi ja lentokoneen kaukalossa vauva on kaukalon turvavöissä.