Alkoholi ja auto..
Olen huolissani, kun tyttäreni (n. 52kg) on lähdössä juhannuksen viettoon festareille ja hän joutuu toimimaan kuskina! Eihän hän mitenkään voi olla ajokykyinen sunnuntaina klo 11, kun ovat ajatelleet lähtevänsä!! Jos juovat koko perjantain varmasti rankalla kädellä ja kuulemieni mukaan ryyppääminen aloitetaan lauantaina heti kun silmät aukeavat.
Kamalaa edes ajatella miten monet nuoret autolla lähtevät ja lyhyiden yöunien ja armottoman juomisen jälkeen lähtevät rattiin! Täytyy varmaan tunkea junalippua kouraan.
Kommentit (8)
[quote author="Vierailija" time="18.06.2015 klo 00:03"]
Tuon takia en ite oo koskaan kuskina, enkä mene sellaisten kyytiin jotka ovat edellisen yön juoneet ja valvoneet
[/quote]
Ja mitä se hyödyttää, jos pitää kuitenkin liikkua tuolla liikenteessä niiden rattijuoppojen ja krapulakuskien seassa?!
Kauanko pitää olla ajamatta ennenkuin voi alkaa juomaan?
Tuon takia en ite oo koskaan kuskina, enkä mene sellaisten kyytiin jotka ovat edellisen yön juoneet ja valvoneet
Miksi sieltä pitää lähteä niin aikaisin? Monilla festareilla on tarjolla mahdollisuus puhaltamiseen, joten näkee koska on varmasti ajokunnossa. Ja kuski lopettaa ryyppäämisen ajoissa, siitä on hyvä muistuttaa tytölle.
Maanantaina luetaan iltiksen etusivulta kolariuutisia.
Eiköhän monien festareiden läheisyydessä kytät puhalluta.
Itse kerran lähdin sunnuntai aamuna festareilta autolla klo8 ja en pitkälle päässyt kun kytät ajoi kiinni ja pysäytti, piti oikein vaihtaa alkometriä kun näytti nollaa.
Mitä tuolla akan painolla on tekemistä auton ajamisen kanssa?
Auto kulkee lujempaa kun on vähän promilleja veressä.
[quote author="Vierailija" time="18.06.2015 klo 13:26"]
Auto kulkee lujempaa kun on vähän promilleja veressä.
[/quote]
Rattijuopot pitäis ampua.