Pettäminen, alkoholi... MIetin, voinko antaa anteeksi.
Mulle selvisi, että mies on kännissä vongannut seksiseuraa työmatkallaan. Ollaan tässä nyt keskusteltu ja mies on valmis luopumaan alkoholista, kokonaan. Meillä on ollut paljon riitoja vuosien varrella alkoholiin liittyen, sillä miehestä tulee ihan eri ihminen, kun vetää kännit. Viina ei ainakaan toistaiseksi ole vaikuttanut työssäkäymiseen, eikä hillu kotona kännissä lasten nähden, vaan riidat on liittynyt lähinnä poikien iltoihin, milloin miehellä on lähtenyt lapasesta ja on mm jättänyt tulematta kotiin, pahoinpidellyt muutaman ihmisen yms älytöntä. Kertoja ei ole montaa näitten meidän yhteisten vuosien aikana, mutta käytännössä asia on mennyt niin, että aina kun kännit vetää, niin jotain sanomista tulee.
EN nyt sitten enää tiedä, että jaksanko sitä tulevaisuudessa, että kyttään, ottaako se Antabuksen vai ei. Luottamus meni täysin. Jos ei olisi lapsia, niin en miettisi hetkeäkään yhdessäoloa.
Huoh, lapsuudessa saanut katsella alkoholistia kotona, niin eipä juuri enää olisi sellaiseen voimia.
Kommentit (9)
Kuule, jos et sä jaksa, ota pesäero. Se mies ei oo sun lapsonen josta pitää kantaa huolta maailman tappiin. Pääset irti ja eroon ikävistä piirteistä kun vaan menet ja teet.
Itse en henk. koht jaksa uskoa muuttumisiin. Tai jos muuttuu todella, muuttukoon rauhassa ja tulkoon sitten ehjänä takaisin.
Piti silti antaa sille vaikka tiesit siaksi? Oma syy, kärsi
Mies voi lopettaa myt. Mutta ei ole takeita, että korkki pysyy kiinni.
Kun juominen taas alkaa, ja menneistäkin. Mieti, kuinka paljon sinä ja lapset kärsitte, omalla vapaa-ajalla, miehen juomisesta. Jos koko arki menee toisen tissuttelujen ja kännipoissaolojen ehdoilla, et enää elä onnellista elämää. Tähän turtuu helposti, siksi on syytä olla valpas, että ei ajaudu suurkuluttajan elämän palvelijaksi. Tv_sta on tullut hyviä ohjelmaa "Pullopostia lapsuudesta" -katseleppa niitä, tässä yksi:
Miten sait tietää miehen vonkaamisesta?
Kannattaa miettiä, pystyykö elämään noin ikävän muiston kanssa. Minulla kokemusta samankaltaisesta tilanteesta, mutta puoli vuotta tapahtuman jälkeen tuli vieläkin niin epämiellyttäviä 'flashbackeja' että en voinut olla normaalisti miehen seurassa. Lisäksi luottamus voi olla melko huteraa tuollaisen jälkeen.
Voin kyllä sanoa että viina ei muuta ketään. Kyllä harkintakyky on sama, mutta tulee vaan enemmän esille se mitä haluaa.
Niinhän ne aina lopettaa.. hetkeksi. Myös omani, tosin ongelmat eivät ole noin pahoja, että ketään hakkaisi tai jättäisi tulematta kotiin. Juo kuitenkin liikaa juodessaan ja on ääliö.
Missä luulet miehesi olleen, kun ei ole tullut yöksi kotiin? Tuskin jäänyt vonkaamiseksi kaikkina kertoina.
Niimhän sitä sanotaan, että humalassa paljastuu ihmisen todellinen luonne. Vaikka ei se mielestäni ihan niinkään ole, niin onhan se osa persoonaa. Estot häviää, jne.
Alkoholi ei ole selitys millekään teolle.
UP