Elämä kohdunpoiston jälkeen? Mitä negatiivisia puolia?
Mulle lääkäri puhui mahdollisesta virtsankarkailusta. Onko toi kuinka yleistä ja mitä muita ongelmia voi tulla kohdunpoiston jälkeen?
Mulle kohdunpoisto on kuitenkin tervetullut ratkaisu jatkuvien myoomien ja runsaiden kuukautisten takia. Myoomia muodostuu aina vain uudelleen. kohdun limakalvoakin on tuhottu ja kaikki mahdolliset hoitokeinot kokeiltu. Nyt siis on edessä kohdunpoisto 6 kk jonotuksen jälkeen syksyllä.
Kommentit (11)
Pelkkiä hyviä puolia tulee mieleen, ei mitään negatiivista. Ei virtsankarkailua eikä muitakaan ongelmia. Leikkauksesta toistakymmentä vuotta.
Ei mitään negatiivista. Toimenpiteestä 11 vuotta aikaa. En jäänyt kaipaamaan kuukautisia
Mä olin 30v, kun kohtu poistettiin. Ja kohdutta olen nyt ollut reilu 15v. Ihan parasta aikaa. Ei huolta, ei murhetta. Ei ole ollut mitään virtsankarkailuja. Huoletonta elämää. Elämänlaatu parani poiston myötä.
Äitini sai poistoleikkauksessa veritulpan jalkaan. Muuten ok.
Kyllä parani elämänlaatu kertaheitolla! Leikkauksesta on nyt 16 vuotta.
Minulla oli poisto viime kesänä, vaivat loppuivat, virtsankarkailukin, joka johtui laskeumasta. En kaipaa kuukautisia. Vain positiivisia vaikutuksia, elämänlaatu parani.
Minulla oli poisto viime kesänä, vaivat loppuivat, virtsankarkailukin, joka johtui laskeumasta. En kaipaa kuukautisia. Vain positiivisia vaikutuksia, elämänlaatu parani.
kohdunpoistosta tulee tänä vuonna 4v.
Ensimmäiseen kolmeen vuoteen ei ollut minkäänlaisia ongelmia. Vuosi sitten alkoi limakalvot kuivumaan ja aina yhdynnässä emättimeen tulee todella kipeä haavauma, vaikka öljyä käytämmekin.
Gyne sanoi, että kuivuminen johtuu kohdunpoistosta, vaihdevuosia ei ole, ne testattu verikokein.
Onko sinulta poistettu myös munasarjat? Jos on, tarvitset korvaushormonihoitoa ja silloin taas on sekä iho että gynekologinen alue kunnossa. Minulta on poistettu kohtu ja munasarjat myomien ja endrometrioosin vuoksi yli 10 vuotta sitten ja olen siitä asti syönyt Progynova -hormoonia. Endrometrioosi aiheutti minulle valtavia tuskia; en pystynyt kengännauhoja solmimaan kun selkään sattui niin kovasti. Jatkuvat maha- ja selkäkivut olivat pääsyy kohdunpoistoon. Sen jälkeen jäivät kivut leikkauspöydälle.
Ei ole ilmennyt mitään ongelmia, virtsankarkailua tai muutakaan. Kohdunpoistosta on ollut pelkkää iloa.
Eipä tule yhtään mitään negatiivista mieleen, päinvastoin, elämänlaatu parani kohisten! Operaatiosta on nyt 19 v. aikaa.