Tuijotellaanpa aurinkoon
Palstalla on menossa varsinainen typeryyden ylistyksen aamupäivä: ihmiset, jotka eivät osaa ottaa asioista selvää, kyselevät av-palstalta epäolennaisia, toiset tietämättömät arvailevat vastaukseksi ja trolleilla on hauskaa kuin huvipuistossa.
Aurinkoon tuijottaminen auringonpimennyksen aikana ei ole vaarallisempaa kuin muina päivinä. Se on aina yhtä vaarallista, oli pimennys tai ei.
En ottaisi asiaa niin vakavasti, jollen olisi itse saanut jo neljästi tuntumaa sekä verkkokalvon korjauksesta että taittovirheoperaatioista laserilla ja tietäisi, miten omituisia käsityksiä ihmisillä niistä ja silmien kestävyydestä on. Älkää leikkikö edes neukkarin lasereilla älkääkä pällistelkö auringonpimennystä ilman kunnon suojaimia. Jos omat silmänne saavatkin sitten kärventyä, älkää siirtäkö typeryyksiä lapsillenne.
"Aurinkoon katsominen esimerkiksi auringonpimennyksen seuraamiseksi johtaa parissakymmenessä sekunnissa näkyvän valon ja infrapunasäteilyn lämpövaikutuksen aiheuttamaan verkkokalvon tarkan näön alueen palovammaan ja näkökyvyn pysyvään heikkenemiseen. Samanlainen palovamma voi syntyä teollisuuslaserin säteestä"
http://www.terveyskirjasto.fi/terveyskirjasto/tk.koti?p_artikkeli=seh00061