Saisivatko kissatkin perustuloa?
Keskustelin juuri asiasta kissani kanssa ja hän kertoi kannattavansa perustuloa, jos se koskisi myös kissoja.
Kommentit (19)
Kissani on niin laiska, ettei se kyllä ansaitse mitään tukia. Kuntouttavaa työtoimintaa se tarttis, kun siitä alkaa lorviessa tulla pahatapainen pikkuriKOLLINEN.
Näitä lukiessa tulee kauhea ikävä omaa, edesmennyttä kissaa. Aika omalaatuinen persoona oli myös hän.
Meidän kissa saa jo. En tiedä, millä kaavakkeella se on sitä hakenut, mutta jotenkin se on onnistunut KELA:a huijaamaan ja 400 € kilahtaa kissan tilille joka kuukausi. On se aikamoinen koijari tuo meidän mirri.
Meidän kissoilla on enemmänkin perusmenoa kuten kissanruoka, hiekat, matolääkitykset jne.:D
kissani vastustaa kaikkia mahdollisia avustuksia, mutta se onkin perinyt isosedältään ison tukun oravannahkoja. olen sanonut sitä itsekkääksi katinketaleeksi mutta se vain teeskentelee ettei kuule.
Mitä siitäkin nyt tulisi jos kissat vaan makoilisi kaikki päivät tekemättä mitään!
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 11:11"]
Meidän kissa saa jo. En tiedä, millä kaavakkeella se on sitä hakenut, mutta jotenkin se on onnistunut KELA:a huijaamaan ja 400 € kilahtaa kissan tilille joka kuukausi. On se aikamoinen koijari tuo meidän mirri.
[/quote]
Ehkä se käy salaa kelan tädin luona rapsutettavana :O
Olen jo pitkään miettinyt, että tämä on todellinen puute yhteiskunnassamme. Epätasa-arvoista kohdella kissoja toisin kuin meitä muita kansalaisia. Koko meidän perhe äänestää sitä puoluetta ja kansanedustajaa, jotka ajavat tätä asiaa. Kissoja ärsyttää olla riippuvaisia meidän tuloista, haluaisivat itse hallita omaa talouttaan ja säästää haluamiinsa asioihin, kuten uuteen raapimispuuhun. Ehkä vielä jonain päivänä... Nyt meillä on väliaikaisratkaisuna kissoilla oma pankkitili, johon siirtyy kerran kuukaudessa tililtämme tietty summa rahaa. Harjoittelevat vielä rahankäyttöä, yrittävät kovasti säästää mutta välillä sortuvat herkkuihin ja leluihin.
Mä tuun jotenkin niin hyvälle tuulelle näistä kissa-avauksista :D
Olen järkytyksekseni saanut kuulla että kissani kannattaa aika kovia arvoja. Se ei hyväksy vastikkeetonta tuloa. Niinpä se käy perusturvansa eteen ulkoiluttamassa yhtä vanhusta kolme kertaa viikossa. Päälle he juovat pullakahvit.
Toivottavasti ei, en haluaisi että kissani ajautuisi kannustinloukkuun. Käy nyt töissä, mutta valittaa jatkuvasti miten saisi paremmin tukia kuin palkkaa. Tottahan tuo on, valitettavasti :/
Kissani kerää suojelurahaa naapurustosta. Jäi kiinni kun eräänä perjantaina en mennytkään saunaan ja vakoilin kotona hänen touhujaan. Olin aika järkyttynyt siitä, että kissani on sekaantunut tällaiseen toimintaan. Kissani kertoi, että hänet tunnetaan laajalti nimellä Vanha Paksukainen, ja hän kuuluu vanhaan tunnettuun kissasukuun. Hän kovasti vakuutteli, että kotimme on hyvin suojeltu, eikä minun tarvitse murehtia.
Kissani uskoo siihen, että jokaisen on saatava ansionsa mukaan ja tehtävä töitä elantonsa eteen. Järvissä on kalaa ja nurkissa hiiriä, hän sanoo.
Nää aloitukset on helvetin ärsyttäviä. Parin ekan kerran tää oli hauskaa, mutta sama vitsi ei kovin kauan naurata. Olen itsekin kissan omistaja.
[quote author="Vierailija" time="15.02.2015 klo 12:20"]
Nää aloitukset on helvetin ärsyttäviä. Parin ekan kerran tää oli hauskaa, mutta sama vitsi ei kovin kauan naurata. Olen itsekin kissan omistaja.
[/quote]
No pysy sitten poissa näistä ketjuista. :) Älä turhaan kiusaa itseäsi, hyvä ihminen.
Mun kissa sanoi, että hän ei kannata perustuloa, koska silloin hiiretkin saisivat perustulon ja muuttaisivat Espanjan aurinkorannikolle niin kuin kaikki hyvätuloiset.
Kissani ei halua perustuloa Suomeen, koska se ei kuitenkaan lopettaisi toisten varassa loisimista. Hän ei usko, että perustulo olisi tehokkaampi kuin ne kymmenen tuloksetonta matokuuria, jotka hänelle on annettu viimeisten kahden kuukauden aikana.
Vain muslimien kissoille tulee kelalta rahaa, muslimikissoillahan täytyy tietenkin olla erityisruokavalio, koraanihan kieltää sianlihan syömisen, siis kissojenkin koraani.
Toinen mikä ehdottomasti pitäisi saada on kissojen eläke. Nyt raukat joutuvat painamaan töitä loppuun asti. Toinen kissani on pitkäaikais-sairas, olisi varmasti oikeutettu eläkkeeseen. Toinen taas voisi elää perustulolla. Hänellä on adhd ja vaikeuksia löytää itselleen sopivaa alaa. Olemme yhdessä miettineet hänelle liikunnanohjaajan uraa, ja hän suostui menemään seuraavaan yhteishakuun.