Kun käyttää dödöä joka tukkii hikirauhaset...?
Mihin se hiki 'menee'? Eikös hiki ole nestettä ja kuona-aineita. Mihin ne kuona-aineet menevät/ jäävät, ellei ne poistu hikirauhasten kautta?
Kommentit (11)
Juu, kokeilin joskus kesähelteellä. Tulos: hikoilin kaikkialta muualta paitsi kainaloista.
[quote author="Vierailija" time="11.10.2014 klo 13:58"]
[quote author="Vierailija" time="11.10.2014 klo 13:47"]Hoitsut ja lääkärit ohoi! Mitä haittaa kuona-aineista on vai onko mitään? [/quote] ???? Kuona aineista ei ole haittaa, vaan normaalia kehon poistamia aineita joita se ei tarvitse
[/quote]
Vai ettei mitään haittaa. Et taida olla hoitsu tai lääkäri tai sitten on tämä kohta opinnoista jäänyt kevyelle huomiolle..
Eikös ne kuona-aineet voi jäädä kudoksiin? Mitä kuona-aineet noin ylipäätään kropassa aiheuttavat? Mä en vain usko, että ihan helposti niin paljon hikoilisi muualta kropasta silloin kun hikirauhaset on kainaloissa tukittu. Mä ainakin hikoilen kainaloista aika runsaastikin.
Onko kuona-aineista mitään haittaa vai onko yhdentekevää ettei poistu kunnolla?
Mitä tapahtuisi teoriassa jos laittaisi sitä joka puolelle kehoa?
Ihminenhän hikoilee oikeastaan tosi vähän kainaloista, enemmän hiki poistuu muusta kehosta. Kainalossa se vaan haisee muuta kohtaa pahemmin.
Hoitsut ja lääkärit ohoi! Mitä haittaa kuona-aineista on vai onko mitään?
[quote author="Vierailija" time="11.10.2014 klo 13:47"]Ihminenhän hikoilee oikeastaan tosi vähän kainaloista, enemmän hiki poistuu muusta kehosta. Kainalossa se vaan haisee muuta kohtaa pahemmin.
[/quote]
Onhan hikirauhasia paljon enemmän kainaloissa kuin muualla. Sama esim jaloissa. Ei koko iho siis hikoile yhtä paljon.
[quote author="Vierailija" time="11.10.2014 klo 13:47"]Hoitsut ja lääkärit ohoi! Mitä haittaa kuona-aineista on vai onko mitään?
[/quote]
???? Kuona aineista ei ole haittaa, vaan normaalia kehon poistamia aineita joita se ei tarvitse
Mä hikoilen kaulasta ja tissien alta ihan tajuttomasti jos laitan absolut torria :(
Ne poistuu sitten dödöttömien alueiden hikirauhasten kautta. Onhan sitä ihopinta-alaa mistä hikoilla vaikka kainaloihin dödöä laittaisikin. Ja muiden alueiden kautta hikoilussa se hyvä puoli ettei hiki niiltä niin haise, koska ei haudu taivealueella kuten kainalossa.