Onko (ääri)vasemmistolaisuus hyväksyttävämpää kuin (ääri)oikeistolaisuus?
Kommentit (11)
Valitettavasti on. Sama paska eri paketti.
On. Esim. Li Anderssoniin ja Paavo Arhinmäkeen suhtaudutaan valtamediassa täysin kritiikittömästi, kun taas persuille sataa paskaa niskaan milloin mistäkin.
En pidä mistään, mikä on ääri. Lisäksi äärioikeisto ja äärivasemmisto ovat yllättävän lähellä toisiaan, vaikka ovat toistensa verivihollisia. Molemmat ovat yksiarvoisia demokratian vihaajia.
Kun maailmansodassa kävi niin kuin kävi, on sirpin ja vasaran heiluttelu ollut viime vuosikymmeninä hyväksyttävämpää kuin hakaristin kanssa elämöinti. Minulle molemmat ovat sorron ja julmuuden symboleita.
[quote author="Vierailija" time="22.10.2014 klo 17:31"]
On. Esim. Li Anderssoniin ja Paavo Arhinmäkeen suhtaudutaan valtamediassa täysin kritiikittömästi, kun taas persuille sataa paskaa niskaan milloin mistäkin.
[/quote]
Vasemmistoliitto ei ole äärivasemmistolainen puolue, eikä Perussuomalaiset ole äärioikeistolainen puolue. Eivät lähellekään.
Ääri on sulkeissa siksi, että olisi kiva kuulla näkemyksiä myös oikeistolaisuuden ja vasemmistolaisuuden hyväksyttävyydestä ilman ääri-ilmiöitä.
AP
[quote author="Vierailija" time="22.10.2014 klo 17:34"]
Ääri on sulkeissa siksi, että olisi kiva kuulla näkemyksiä myös oikeistolaisuuden ja vasemmistolaisuuden hyväksyttävyydestä ilman ääri-ilmiöitä.
AP
[/quote]
Suomessa ja muissa demokratioissa on laajasti hyväksyttyä olla oikeistolainen tai vasemmistolainen. Vain poliittisen kentän äärilaidoilta rähjätään jopa aivan maltillisia voimia vastaan.
Äärioikeisto on 1000 kertaa parempi vaihtoehto kuin äärivasemmisto.
Kyllähän se näin on. Esimerkiksi voisin kuvitella jonkun heiluttelevan Neuvostoliiton lippua torilla, eikä kukaan puutu asiaan. Mutta en voi kuvitella jonkun kuvitella heiluttelevan 30/40-luvun Saksaan viittaavaa lippua torilla, vaikka ihan samanlaisista äärivaltioista oli kyse.
En voi käsittää miksi äärivasemmisto voidaan hyväksyä. Jotkut jopa puolustivat mm. viime joulukuun kiekkovieraita julkisuudessa..
Kaikki ääri-alkuiset on yleensäkin huono. Ja äärivasemmisto on monesti yhtä roskasakkia kuin äärioikeistokin.
Kumpikin ääripää on pahasta varsinkin väkivaltaisena. Tosin äärivasemmisto aatteena ei ole niin paha kuin äärioikeisto. Äärivasemmiston aatteisiin ei kuuluu tiettyjen vähemmistöryhmien systemaattinen tuhoaminen niin kuin äärioikeistolla.
Ei pitäisi olla, mutta lehdistön ja muun median mielestä on.