Kokemuksia abilify lääkkeestä?
Lääkäri määräsi sitä minulle. Nyt mietin kannattaako aloittaa sen syöminen. Mitä kokemuksia kyseisestä lääkkeestä?
Kommentit (5)
Mulle ei sopinut lainkaan. En pystynyt olemaan hetkeäkään paikoillani. koko ajan ahdistava ja rauhaton olo. Laukaisi shoppailumanian. hiukset lähti päästä. Olin kuin häkkiin teljetty eläin.
Oma kokemukseni on ettei vaikuttanut mitenkään, ei positiivisesti ei negatiivisesti. Mulle määrättiin masennukseen toista lääkettä tehostamaan.
Ihan turhaan luet muiden kokemuksia. Et voi tietää, sopiiko lääke Sinulle, jos et itse sitä kokeile. Kenenkään muun kokemus ei kerro Sinulle mitään, koska nämä ovat tapauskohtaisia asioita ja yksilökysymyksiä. En itse ole koskaan kuullutkaan Abilifystä, mutta täällä on usein ketjuja, joissa kysytään kokemuksia tietyistä lääkkeistä. Pahimmillaan pelästyt jonkun huonoa kokemusta ja jätät käyttämättä lääkettä, josta saisit apua. Toinen worst case scenario on, että lääke ei sovi Sinulle, jolloin Sinulle määrätään toista lääkettä. Se selviää vain itse kokeilemalla, ei muiden kokemuksista lukemalla.
Jos muistan oikein niin nenä meni tukkoon eikä oikein jaksanut tehdä mitään ja tuli nukuttua paljon.
Tyhjään mahaan ei kannata ottaa. Sattuu perkeleesti.
Pelkästään hyviä kokemuksia. Vei psykoosioireet kokonaan, olen tyytyväinen. Haluatko jotenkin täsmällisempää tietoa jostakin vai riittääkö, että sanon, että toimii mulla? :D