Terve 18-vuotias ei halua omilleen.
Jotain on kotona pielessä, jos noin nuorena haluaa eroon vanhemmistaan.
Kommentit (8)
Joo. Jotkut äidit takertuvat ihan sairaasti poikiinsa. Haluavat kai pitää heidät "tekopalkkoinaan"! Joskus myös tytär voi joutua uhriksi. Tällaisten äitien pitäisi päästä hoitoon ja saada keskusteluapua, ennenkuin pilaavat oman lapsensa elämän. Eräs "taiteilijaäiti" ei päästä aikuisia poikiaan itsenäistymään. Hän käyttää poikiaan hyväksi, siis taloudelliseti ainakin. Nyt nämä nuoret miehet ovat jo silminnähden sairaita. Säälittää, mutta sukulaiset eivät sano, eivätkä tee mitään! :(
JOTAIN ON KOTONA PIELESSÄ !!!
Mä olin ihan sairas, kun lähdin 19-vuotiaana toiseen kaupunkiin omilleni opiskelemaan, ihan osastokamaa.
Onko ap Pertsa 45 vee, joka asuu vieläkin äiteen ja iskän luona? :)
Mun lapsi saa asua kotona ja opinnot kestää n 6 v
Mitä höpönhöpöä! 18v. tyttäreni, kevään yo, lähtee ensi kuussa vuodeksi Australiaan au-pairiksi. Viime kesän hän oli jo töissä Sveitsissä, eli perheen lastenhoitajana.
Olen sitä mieltä, että tuossa iässä on hyvä itsenäistyä ja lähteä maailmalle! Samaa mieltää olin itsekin, kun muutin kotoa 18-vuotiaana. Myös äitini lähti maailmalle, eli avioitui 18v. ja vuoden päästä synnytti minut. Hyvä puoli on sekin, että mummo on vielä hyvin nuori! :)
Siis mikä teistä on kotona pielessä?! Meillä ok :D
Tietysti on hyvä, jos lapsi=nuori aikuinen, saa asua kotona vielä yli 18.vuotiaana. Meilläkin sai, mutta kaikki kolme hoksasivat lähteä ajoissa. Pojat armeijaan ja tytär opiskelemaan.
Oli ihanaa, kun päästiin mieheni kanssa nauttimaan keski-iän nuoruudesta kahdestaan!<3
Tunnen läheltä tapauksen, jossa äiti on takertunut (sairaalloisesti) poikiinsa. Nämä nuoret miehet ovat 25v. molemmin puolin. Arkoja ja hiljaisia kavereita, eivät koskaan ole seurustelleet tai olleet yötä pois kotoa. Jokin on pahasti pielessä... :(
samanmoinen aloitus oli jo täällä, menehän jo sinäkin nukkumaan.