Silminnäkijän kuvaus itsenäisyyspäivän tapahtumista
"On liioittelua puhua rosvojoukosta, sillä olin itse paikalla tavallisena uteliaana tamperelaisena katsomassa Tampere-talon loistoa puistossa kuten sadat muut tavalliset uteliaat tamperelaiset ilman mitään tekemistä mielenosoituksen kanssa. Vieressä on suosittu leikkipuisto ja paikalla oli useita lapsiperheitä pulkkien ja lastenrattaiden kanssa. Puiston puolella seisoessani näin mielenosoituskulkueessakin lastenrattaat eli lapsi mukana! Joukossa näytti olevan paljon tavallisia nuoria, eikä heidän eteneminen puiston vieressä näyttänyt yhtään uhkaavalta tai pelottavalta. Vähän taaempana seistessämme leikkipuiston vieressä, ei kukaan nähnyt mitä aidan edessä tapahtui, tilanne näytti olevan hallussa, mielenosoittajat huutelivat mitä huutelivat, rummuttivat ja tietenkin vähän metelöivät.
Mutta se miten viranomaiset eli poliisit hoitivatt tilanteen, oli pöyristyttävää ja ala-arvoista. Yhtä-äkkiä tuli puistosta lauma poliiseja hevosten kanssa keskelle paikalle saapuneita katselijoita, kukaan ei pyytänyt meitä siirtymään minnekään eikä varoittanut hevosista eikä eturivissä olevista mellakoitsijoista, sillä tilanne taaksepäin ei näyttänyt ollenkaan pahalta. Yhtä-äkkiä hevoset laukkasivat kovalla rynnäköllä takaisin puistoon meidän katselijoiden joukkoon ja ihmiset meinasivat jäädä jalkoihin. Hyökkäys hevosten kanssa toteutttiin muutaman kerran leikkipuiston edestä, mutta kukaan poliiseista ei vaivautunut ohjaamaan katselijoita pois hevosten alta, itsekin painauduin jo aitaa vasten toisen kerran hevosten rynnätessä takaisin todella kovaa katselijoiden keskuuteen. Tilanne oli tosi vaarallinen, sillä moni ulkopuolinen meinasi jäädä kovaa ryntäävien hevosten alle.
Uteliaita ihmisiä tuli paikalle puistoon, jouduin varoittelemaan ja huutamaan monelle ihmiselle että tulkaa kauemmas aidan vierestä, sillä hevoset olivat taas ryntäämässä aidalta takaisin. Ehdottomasti olisi jonkun poliiseista pitänyt olla ohjaamassa katselijoita pois hevosten alta sillä tilanne oli todella vaarallinen. Monikaan paikalle myöhemmin saapuneista uteliaista ihmisistä ei tiennyt mitä puistossa tapahtuu, saati että väkijoukon keskelle ryntäävät hevoset yllättäen. Varoitin montaa lapsiperhettä siirtymään sivuun ja itsekin meinasin jäädä hevosten jalkojen alle, sillä ei tavallinen katselija voi ymmärtää että puistossa olisi vaaralista seistä. Poliisit vain seisoivat aidan takana rivissä, mutta jonkun olisi pitänyt olla varoittamassa katselijoita.
Se miten poliisi on kommentoinut toimintaansa ja yleensäkin tilannetta, on yliampuvaa ja vääristelyä, varsinkin poliisijohdolta joka ei itse ole ollut hoitamassa paikalla tilannetta ja turvaamassa katselijoiden turvallisuutta päättömästi laukkaavilta hevosista. Hevoset eivät missään tapauksessa kuulu väkijoukon keskelle, on hyvä ettei vakavimpia allejäämisiä sattunut enempää! Tulen varmasti veronmaksajana antamaan poliisijohdolle illan tahtumista oman näkemykseni ja ala-arvoisen toiminnan palautteen!"
Lainattu Aamulehden sivuilta kommenteista, lisäsin kappalejaon luettavuuden vuoksi ( http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194860569068/artikkeli/puheenaihe+kiakkovieraat+leimattiin+rosvoiksi+ulkomaisia+mellakoijia+jopa+ihaillaan.html )
Mitä ajatuksia kuvaus teissä herättää? Entä Suomen akatemian tutkijatohtorin puheenvuoro?
Kommentit (11)
Ei tämä asia taida enää kiinnostaa ketään.
Vai eikö asiantuntevan tutkijan katsaus asiaan kiinnosta? Persujunttikansa kun perustaa mielipiteensä vain kusenkeltaisen lehdistön roskajournalismille.
Jos mielenosoituksilla voisi vaikuttaa, niitä yritettäisiin sabotoida. Eiku.
Ihme, ettei kukaan ole vielä kommentoinut siitä, kuinka tutkijat nyt eivät ainakaan tiedä mistään mitään ja silminnäkijäkin valehtelee.
Mammat ei oo vielä valinnu puolta. Sen täytyy eka kallistua vähän, ennen kuin ne uskaltaa olla mieltä.
Ainakin mielenosoitus oli onnistunut. Herättäny paljon keskustelua. Ehkä jopa mammoilta alkaa silmät avautua.
Seuraavaksi vettä paineella vassareiden niskaan
[quote author="Vierailija" time="14.12.2013 klo 14:22"]
Seuraavaksi vettä paineella vassareiden niskaan
[/quote]
Näinhän se eliitti on pistänyt orjansa toisilleen tekemään usein.
[quote author="Vierailija" time="14.12.2013 klo 14:22"]
Seuraavaksi vettä paineella vassareiden niskaan
[/quote]
Niin ja Sorsapuiston leikkikentän lapsiperheille olisi pitänyt näyttää vesitykkiä myös! Vasemmistoperheet siellä vasemmistolapsineen rähisemässä. Pulkatkin olisi pitänyt takavarikoida rikostutkintaa varten, koska kaikki puistossa olleet hakkasivat viattomia, laiduntavia hevosia kaikella kättä pidemmällä mitä vaan löysivät ihan kiusallaan. Vassarilapsetkin siellä huutelivat leikkipuiston liukumäestä, että sossun pitäisi antaa lisää rahaa ja Suomen pitäisi liittyä Neuvostoliittoon.
Joko mammat on valinnut puolen?