Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Päivän helmi, selittäkää

Vierailija
12.12.2013 |

"Perintövero pitäisi lakkauttaa tai vähintään pitäisi säätää että perintöveroa joutuu maksamaan ainoastaan silloin kun on tosiasiallisesti saanut perintöä."

 


Tuo kohta, että lakkautetaan kokonaan on ihan ymmärrettävää tekstiä. Mitähän mahtaa tarkoittaa, että perintöveroa maksetaan vain jos saa perintöä? Minä en ainakaan tiedä yhtään tapausta, jossa perintöveroa maksettaisiin ilman että olisi joku kuollut.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
12.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Matti Meikäläinen kuolee. Hän on asunut vaimonsa Maijan kanssa itse omistamassaan kerrostaloasunnossa, jonka arvo on 300 000 euroa ja josta ei ole velkaa. Laki takaa leskelle elinikäisen asumisoikeuden. Matin lapsi Leena perii puolet asunnosta ja saa siis perintöä 150 000 euron arvosta, mutta käytännössä hän ei voi tehdä perinnöllään mitään niin kauan kuin Maija haluaa asua asunnossa - ei voi muuttaa siihen eikä myydä omaa puolikastaan. Hänen pitäisi kuitenkin maksaa perintöveroa 15 200 euroa.

Pitäisin ihan reiluna, että Leena joutuu maksamaan verot vasta siinä vaiheessa, kun hänellä on oikeasti mahdollisuus hyötyä perinnöstään.

Vierailija
2/2 |
13.12.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kakkonen, sinulla on pointti.

 

Ei tuo helmi olltutkaan älyvapaa vaan hieman puutteellinen postaus.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla