Miksi miehet arvostavat harrastuksia ja vapaa-aikaa enemmän kuin naiset?
Naisille elämä tuntuu olevan ennemminkin vastuita ja velvollisuuksia. Jokainen tuntemani mies on halunnut esimerkiksi vaativan työn tai vanhemmuuden lisäksi varata aikaa myös hauskanpitoon, itsensä toteuttamiseen, ystävien tapaamiseen ja kiinnostaviin harrastuksiin. Miksi naiset järjestävät miehiä harvemmin elämänsä niin, että näillekin jää paljon aikaa?
Kommentit (16)
Tässä on sukupolvien välinen ero. Vielä 80-luvulla oli ainakin meilläpäin itsestäänselvyys, ettei mies osallistunut kotitöihin ja lastenhoitoon. Kun mies tuli töistä, hän lähti samoin tein omiin menoihinsa tai meni sohvalle ärähtelemään.
Vanhat tavat eivät ihan helposti muutu, varsinkin koska vaikka miehet ovatkin nykyään kehityskelpoisempia tässä asiassa, moni nainen kuitenkin omaksuu sen oman äitinsä roolin kun saa lapsia.
Mutta sitten, naiset ylipäänsä ovat tunnollisempia, toki poikkeuksia on suuntaan ja toiseen. Parikymppisten miesten kimppakämpän sisustuksena on usein pitsalaatikkopino, kun taas samanikäisten naisten kimppakämpässä tuoksuu pesuaine ja siellä on siistimpää.
Sanotte, että nainen mahdollistaa sen, mutta tuo ero on nähtävissä jo nuorena sinkkuaikana. Naiset käyttävät silloinkin enemmän aikaa kotitöihin ja miehet antavat kämppänsä olla enemmän rempallaan. Ja monet puhuvatkin asunnostaan juuri noilla sanoilla, naisen opsikelijaboksi on koti, mutta miehen kämppä, murju tai joku vastaava. Parisuhteessakin naiset voisivat vaatia harrastusajan jakamista tasan, mutta eivät halua tehdä niin.
Miehillä yleensä on enemmän kodin ulkopuolisia sosiaalisia harrastuksia, kuin naisilla. Kuinka moni nainen esim. pelaa joukkueurheilulajeja tai soittaa bändissä? Kaverin kanssa just juteltiin tästä tovi. Kovin olisi epäreilua, jos rakkaista harrastuksista joutuisi luopumaan.
Halua ja halua. Jos lopputulos on se, että ensin riidellään harrastusajasta ja kun tulee kotiin, saa tehdä ne samat hommat kuitenkin, siivota sotkut, pestä pyykit ja syöttää lapset. Vähemmällä pääsee kun tekee ne hommat alunperinkin itse...
No, ehkä tämä hitaasti muuttuu ja miehet alkaa ottaa itsenäisesti enemmän vastuuta kotihommista, etenkin jos asiasta aina välillä keskustellaan.
Totta on kyllä sekin, että naiset omaksuu tämän kodin hengettären roolin liian helposti ja vie sen välillä ylikin. Onko sillä nyt sitten niin iso merkitys, jos pyykkikori on yhden illan täynnä ja lapset syö yhtenä iltana vähän väärään aikaan tai muuta kuin äiti ajatteli. Jos talo on pystyssä ja kaikki hengissä, kaikkihan on hyvin.
[quote author="Vierailija" time="17.01.2014 klo 09:41"]Miehillä yleensä on enemmän kodin ulkopuolisia sosiaalisia harrastuksia, kuin naisilla. Kuinka moni nainen esim. pelaa joukkueurheilulajeja tai soittaa bändissä? Kaverin kanssa just juteltiin tästä tovi. Kovin olisi epäreilua, jos rakkaista harrastuksista joutuisi luopumaan.
[/quote]
Ja tähän vielä lisää. Esim. Lätkän tai futiksen pelaaminen tai bändissä soitto ollaan ensin koettu naisen taholta asiaksi, mikä tekee miehestä mielenkiintoisen. Ja on ollut miehelle pikku bonus, kun nainen on miehen parisuhteeseen valinnut. Sitten kuitenkin kotona alkaa hellasärö soimaan, että pitääkö niissä treeneissä rampata koko ajan ja kalliita välineitä ostaa. Naiset....
[quote author="Vierailija" time="17.01.2014 klo 06:30"]
Ei kyllä ole mikään sukupuoli-, vaan tasa-arvokysymys. Jos perheellisellä miehellä on enemmän vapaa-aikaa kuin naisella, ei se johdu muusta kuin siitä että nainen on nössö. Jos siis tilanne naista riepoo.
[/quote]
Juuri näin. Turha ainakaan valittaa, koska kukaanhan ei ole pakottanut sitä perhettä perustamaan ja varsinkaan marttyyrimaisesti kaikkea lasten- ja kodinhoitoon liittyvää hoitamaan. Ja harvemmin varmaan se mies pakottaa kotona olemaan ja sitä kotia "hoitamaan" - ja jos pakottaa niin oltaisko silloin vähän vääränlaisessa suhteessa ja kannattais nostaa kytkintä?
Koska naiset huolehtivat kodista ja perheestä, mies menee treenaamaan ja voisi tulla ihan tyytyväisenä sotkuiseen kotiin sohvalle syömään makkaravoileipää ja jättää hikiset treenikamat kassiin seuraavaa kertaa varten.
Niinhän se juuri on, nainen mahdollistaa miehen vaativan työn ja monet harrastukset. Jonkun on pakko olla kotona lasten kanssa, ei voi lapsetkaan olla koko hereilläoloaikaansa vierailla hoitajilla, ja jonkun on pakko käydä kaupassa ja tehdä kotityöt. Jos nainen järjestää itselleen hauskanpitoa ja harrastuksia, leimataan huonoksi äidiksi.
eikös koti ja lapsetole naisten harrastuksia pikkutytöstä alkaen...
Niin ja vaikka ei huonoksikaan leimattaisi jos viihteellä käy, mutta sitten siellä kotona odottaa kaksinkertanen sotku että se siitä rentoutumisesta.
Miehet arvostavat vapaa-aikaa, koska se ei ole heille itsestään selvyys.
Naisille on itsestään selvää että he voivat halutessaan käydä ystäviensä kanssa shoppailemassa, istua kahvilla, käydä teatterissa tai tuotekutsuilla.
Miesten on aina ansaittava vapaa-aikansa.
Ei kyllä ole mikään sukupuoli-, vaan tasa-arvokysymys. Jos perheellisellä miehellä on enemmän vapaa-aikaa kuin naisella, ei se johdu muusta kuin siitä että nainen on nössö. Jos siis tilanne naista riepoo.
Kyllä se perinteisesti on niin, että kodin ja lasten hoito katsotaan naisen "omaksi ajaksi" ja miesten oma aika on sitten jotain muuta. Vanhaan aikaan miehetkin toki ovat puuhailleet niitä miesten hommia kuten puiden pilkkomista, autojen/traktoreiden/koneiden korjaamista, työpäivät esim. maatilalla kuitenkin venyivät koko valveillaoloajalle. Nykyään miesten oma aika urbaanissa ympäristössä on sitten kuntoilua, musiikkia, viihde-elektroniikan kanssa pelailua tms. Jos nainen ei niitä kotihommia tee, kuka sitten tekee? Kodin ja lasten hoitamattomuus on aina naisen syy, ei miehen. Vaikka nainen käy kodin ulkopuolella töissä, tilanne ei tästä muutu. Edelleen kotityöt ja lasten hoito ovat naisen vastuulla pääosin, ellei asiasta erikseen jotain muuta sovita. Ja huom. tästä pitää tosiaan erikseen sopia. 99% miehistä ei itse hae lapsia hoidosta, ala itsenäisesti laittaa ruokaa, siivota tai pestä pyykkiä ELLEI asiasta erikseen sovita ja keskustella. Astiat ehkä laittaa koneeseen ja vie omat pyykkinsä pyykkikoriin ja jos vaimolla joku meno, ehkä lapsille joku ruokakin pyörähtää mutta huom. vain poikkeustilanteissa.
Meillä on vähän toisinpäin! Mulla on kodin ulkopuolisia säännöllisiä harrastuksia, miehellä harrastukset ovat lähinnä kotona.
[quote author="Vierailija" time="17.01.2014 klo 00:41"]
Naisille elämä tuntuu olevan ennemminkin vastuita ja velvollisuuksia. Jokainen tuntemani mies on halunnut esimerkiksi vaativan työn tai vanhemmuuden lisäksi varata aikaa myös hauskanpitoon, itsensä toteuttamiseen, ystävien tapaamiseen ja kiinnostaviin harrastuksiin. Miksi naiset järjestävät miehiä harvemmin elämänsä niin, että näillekin jää paljon aikaa?
[/quote]
8 puhuu asiaa. Ei ole kysymys siitä, etta miehet arvostaisivat omaa vapaa-aikaansa enemmän kuin naiset. Pikemminkin miehille se on itsestäänselvyys, kun taas naisen on erikseen järjästettävä, sovittava ja organisoitava aikamsa siten, että omaa vapaa-aikaa on edes joskus. Uskon, että nimenomaan naiset arvostavat vapaa-aikaa enemmän, se on sen verram harvinaista herkkua.