Teidän New York matkan hinta?
Te, jotka olette New Yorkissa käyneet, paljon matkanne (lennot+hotelli) on maksaneet? Ja mikä on ollut matkan kesto?
Itse ensikertalaisina ei oikein osaa verrata mikä on kallis ja mikä "halpa".
Emme etsi halvinta mahdollista vaihtoehtoa, muttemme tietenkään mielellään maksa turhaan liikaa.
Olemme katsoneet paljon vaihtoehtoja jotka maksavat noin 2500-3000euroa (sisältää 2hengen edestakaiset suorat lennot ja hotelli 7yötä)
Kommentit (6)
Pääsee kyllä paljon halvemmalla kun tarkastaa tarjoukset. Jos lähtijät ovat aikuisia niin lentäisin ihan halpalennolla: http://www.halvatlennot.fi/Lennot/HEL/NYC/Halvat-lennot-Helsinki-_-New-York.htm
Tänä kesänä lennot kahdelta hieman alle 1000e ja hotelli times squaren lähellä 800e, 6 yötä.
Netista kannattaa katsoa. Kaikki riippuu minka tasoisen hotellin varaaatte. Lennot Suomesta on aika standardi. Kannattaa ehka katoa myos lentoja esim Lontoon kautta.
No jos saat Finskin suoran lennon noin 500€ on se hyvä/edullinen hinta (hieman alle saattaa jopa saada, mutta ei paljon)!
hotelleiden hintahaarukka on todella laaja, tärkeintä on location, location, location. Ja tietty että on turvallinen ja siisti.
Hotelliaamiaisesta ei kannata maksaa, koska ainakin kolmena ekana aamuna heräätte niin aikaisin että paras vaihtoeho on marssia Starbucksiin hakemaan kahvia ja Duane Reedille hedelmäsalaattia, jogurttia jne ja mennä huoneeseen syömään, hotellin aamiaiset harvemmin alkavat 4-5 aikaan aamulla.
Meillä kaksi vuotta sitten heinäkuussa maksoi kahden viikon reissu noin 3700€. Heinäkuu ei ole siellä kovinta sesonkiaikaa eli hotelli oli halvempi kuin vaikkapa syksyllä on. Lennot oli muistaakseni tuosta noin 600€/hlö ja loput sitten hotellia. Muista myös, että hotellin hinta yleensä ilmoitetaan verottomana, ja uloskirjautuessa tulee vielä verot jokaiselta yöltä maksettavaksi.