Rapujuhlat tiedossa, voiko lapset ottaa mukaan?
Rapujuhlissa on perinteisisti laulettu ryyppylauluja ja otettu snapsi joka suupalan väliin. Ottaisitko alaikäiset lapsesi mukaan rapujuhliin?
Kommentit (10)
Kannattaa kysyä kutsujilta. Ja älä vedä mitään marttyyrikorttia esille käyttäytyvät hyvin jne. Jotkut juhlat ovat lapsille jotkut eivät.
En ottaisi ainakaan ihan pieniä. Teini-ikäisestä ylöspäin, ehkä, riippuu juhliin osallistuvasta muusta porukasta. Jos on tarkoitus olla ihan tillin tallin, en ottaisi minkään ikäisiä lapsia.
Mieti, ketä kutsujat ovat ja mihin aikaan kutsu on. Jos tiedät, että kutsujilla itselläänkin on (pienehköjä) lapsia ja kutsu on esim. klo 16 alkaen, voivat olla perhejuhlatkin. Jos taas kutsujapariskunta on itse lapseton ja kutsujen ajankohta esim. klo 19 tai 20 alkaen, ei varmaan ole tarkoitettu pienille lapsille. Ja voithan toki tiedustella asiaa ihan suoraan vaikka tekstarilla kysyen eli ovatko juhlat koko perheelle vai vain aikuisille.
4, Niin tilliä paahtoleivälle kera ravun. Nam. 2
Rapujuhlat on kivoja! En ota mukaan lapsia, koska se ei ole mikään lasten juhla;)
Btw, voiko rapujuhlista nauttia jos on absolutisti? Mitä juomista voisi olla tarjolla jos ei juo alkoholia lainkaan?
Mietin tätä kun olen ilmoittautunut erään tahon järjestämiin rapujuhliin, laitoin vastaukseen pyynnön alkoholittomasta tarjoilusta. Saanko vain rapuja ja vettä? Olen kyllä ennenkin ollut juhlissa joissa isossa osassa on juuri juominen, enkä humalaisia pelkää, mietin vaan silti että onko rapujuhlat sitten nimenomaan sellainen paikka jossa absolutistilla on tylsää? Kaipa ne ravut silti hyviä ovat..
t. ohis
Kunpa joku kutsuisi minutkin rapujuhliin! En ole koskaan ollut moisissa.
Rapujuhlat juontavat juurensa Ruotsista. Siellä on aina ilo ylimmillään.
Se riippuu ihan siitä, millaiset rapujuhlat on tiedossa. Ei lapset mielestäni sovi humalaisten aikuisten joukkoon, mutta toisaalta rapujuhlia voi viettää vähemmälläkin snapsimäärällä. Ennen kaikkea se riippuu siitä, millaiset juhlat juhlien järjestäjä haluaa pitää, aikuisten vai koko perheen juhlat.
Itse olen ollut lapsena monissakin perhepiirin rapujuhlissa, ja niissä on ollut paljon muitakin sukulaislapsia. Toisaalta omia lapsiani en ole ottanut kaveriporukan rapujuhliin mukaan, koska mielelläni muutaman snapsin illan aikana nautin. Paikalla on kuitenkin useasti ollut muita lapsia, silloinkin kun järjestäjinä on ollut lapsettomia (ovat etukäteen varmistaneet lasten tuomisen olevan ok, ja tiedossa ollut varsin asialliset juhlat).
Höh, ei meillä lapsia rapujuhlista pois jätetä, vaikka joskus ukon kanssa kahden hummeri-illallista nautimme.