Kävin pitkästä aikaa Joensuussa
Kommentit (20)
[quote author="Vierailija" time="23.06.2013 klo 17:28"]
Se on kaunis paikka kesällä. :)
[/quote] Olihan tuo keskusta nyt vielä vaiheessa, mutta kaunis minusta erityisesti pimeällä syksyllä - joen ranta ja sen valot.
Minusta Joensuu on juurikin kaunis kesällä ja arvostan niitä vanhoja rakennuksia, jotka on tehty "tunteella". Mikä siellä keskustassa on erityisesti muuttunut parissa vuodessa?
Ja Joensuussa on suomalaisittain poikkeuksellista, kun ihmiset keskustelevat vieraidenkin kanssa niitä näitä:) Torilla on Marttojen kahvilassa parhaat piirakat.
oi, Joensuu <3 rakastan sitä kaupunkia vaikken ole yhtään kaupunki-ihminen. Se on ihan mieletön. Matka Suvantosillalta Jokiasemalle rantaa pitkin saa oikein sydämen pakahtumaan rakkaudesta siihen kaupunkiin. Tai kun kävelee yöllä keskellä viivasuoraa Koulukatua eikä se tunnu loppuvan koskaan. Ilosaari, keskellä kaupunkia, mutta niin tuntuu että kaikki on niin kaukana. Ja Niinivaaran omakotitaloalue, kesäaamuna aikasin kun aurinko nousee ja sireenien tuoksu huumaa pään. Ja Linnunlahti ja Utran saaret, ja Joen yö ja ne kaikki valot, varsinkin Itäsilta. Kirkon takana ihan paras pulkkamäki. Rakastan <3
terveiset Vantaalta
Vantaalta myös me ja kävimme viikolla pari yötä viettämässä Joensuussa. Hieno kaupunki kertakaikkiaan ja paljon muuttunut kymmenessä vuodessa.
Joensuu on kesällä kaunis - mutta on sitä myös syksyllä, jolloin keskustan puistojen ja katuvarsien puiden lehdet värjäytyvät (näyttää ruutukaavan pitkillä suorilla kaduilla hienolta) - ja talvella, jolloin kaupunki saa kunnon lumipeitteen. Joen rannat ja Suvantosilta ovat talvisin kauniita, samoin Pyhäselän rannat.
Keskusta on toimiva, ja on uudistunut todella paljon viime aikoina. Liikenteellisesti toimiva ja helppo ajella. Kävelykatu on viehättävä kaikkina vuodenaikoina, samoin tori.
Kokonaisuudessaankin Itä-Suomen parhaita ja kauneimpia kaupunkeja :)
Mä kävin pitkästä aikaa Pieksämäellä synnyinkaupungissani ja täytyy kyllä sanoa että onneksi tuli lähdettyä sieltä. Se on kyllä oikea Suomen peräsuoli!
Ilosaarirock on ihan kohta, sinne siis!
Olipa ihanaa lukea kerrankin jokin positiivinen avaus rakkaasta kotikaupungistani. :) Eihän tämä täydellinen paikka ole ja paljon löytyy niitä rumia, harmaita betonirakennuksiakin, mutta kyllähän täältä löytyy paljon kaunistakin.
Joensuussa on toki rumaakin mm. Rantakylän ostarin seutu. Mutta ei siitäkään kovin pitkä matka ole kauniiseen; joelle, Mutalaan, Ranta-Mutalaan... Tosin edellisestä Rantakylän reissusta on useampi vuosi aikaa, niin että on voinut maisemat muuttua. Onhan Joensuu paljon muutakin kuin kaunis. Voisin sanoa että se on vähän samanlainen kuin minä. Keväällä herää eloon, kesä on yhtä menoa ja meininkiä ja unettomia öitä, musiikkia, terasseja, rantoja, syksyllä yritetään jaksaa tehdä kaikkea kivaa, mutta lopulta pimeys vie voiton ja ollaan ihan rauhassa ja "nukutaan talvinta".
kutonen
4, Isoja holeja, eli vaiheessa. ap
12, Totta tuokin puoli, eikä karhua kanna talviuniltaan herättää. ap
Mä kans tykkään Joensuusta. Mummoni asuu ihan sitä kirkon pulkkamäkeä vastapäätä.
terkui Turust
Minäkin menen sinne parin viikon päästä pitkästä aikaa käymään!
Vinkkejä illallispaikasta Joensuussa?? Itsellä ei mitään kokemusta mutta tarvitsen hyvän ravintolan ma ja ti illoiksi (ei mitään Rossoa tai muuta syöttölää vaan oikeita ravintoloita)
Ravintola Kielo on Joensuun paras ravintola. Kaikki ruoka tehdään alusta asti itse ja raaka-aineet tulee lähiympäristöstä. Tsekkaa nettisivut
Kiellon lisäksi suosittelen Astoriaa.
Teatteriravintola.
t. se turkulainen
La passionessa italialaista tunnelmaa, Kreeta vie Välimerelle...
Siitä on varmaan kolmisen vuotta kun mä kävin siellä viimeksi. Opiskelin ammattikoulun siellä ja kävin vuosi poismuuton jälkeen katselemassa paikkoja. Olin kanssa ihan yllättynyt miten paljon keskusta oli muuttunut. Se on kaunis paikka kesällä. :)