Mistä pianonsoiton opetusta Helsingissä? Musiikkiopisto liian kallis paikka.
Mistä saisin tietää ihmisiä, jotka antavat pianotunteja Helsingissä? Pohjois-Helsingin musiikkiopisto on aivan liian kallis paikka, joten haluaisin mieluummin jonkun, joka opettaa yksityisesti tai sitten jokin muu paikka, jos Helsingissä vain on muita paikkoja.
Kommentit (6)
Itselläni takana vuosikymmenten musiikkiopisto" ura" ja minusta se oli aika edullista verrattuna yksityistunteihin! Se on ihan loogistakin, koska opistosta opettaja saa kuukausipalkkaa (eli palkka ei koostu pelkästään tunneista) ja etenkin, koska kunnat tulevat opistojen lukukausimaksusta yli puolet.
Lukukausimaksulla saa samalla kaikki musiikinteoriat, historiat, kenraalibassot, kuorot, orkesterit sun muut.
Kun kävin yksityisesti tunneilla jossain välissä, maksu oli 150 mk / 45 min.
Pohjois-Helsingin musiikkiopiston opetus maksaa 395 lukukausi. Siihen sisältyy 0,5 tuntia opetusta kerran viikossa. Koska tyttö on alle 10 vuotta, siihen ei sisällyt minkäänlaisia teoriatunteja. Kyllä yksityinen tulee näillä hinnoilla halvemmaksi ja tehokkaammaksi. Lukukausi alkaa vasta syyskuussa ja loppuu jo joulukuun alkupäivinä tai ainakin 15 joulukuuta mennessä.
Hei,
jos haet opettajaa vasta soittoharrastusta aloittavalle, voi esim. musiikkiopistojen opiskelijoistakin löytyä ihan hyviä opettajia. Joku pitkälle opinnoissaan edennyt voi ihan mielellään tienata vähän ylimääräistä antamalla soittotunteja omien opiskeluidensa ohessa. Ja tuolloin taksatkaan eivät voi olla kovia, koska kyse on harrastajista, eikä mistään ammattiin tähtäävistä opiskelijoista / jo valmistuneista soitonopettajista. Soita vaikka sinne Pohjois-Helsingin musiikkiopistoon ja kysy sieltä esim. rehtorilta, löytyisikö heiltä harrastajia, jotka olisivat valmiita antamaan tunteja?
Tietysti jos soittoharrastus on edennyt pidemmälle tai sitä harrastetaan muutenkin kuin vain huvin vuoksi, kannattaa opettajaankin satsata enemmän.
Sibelius-Akatemian lisäksi Helsingin ammattikorkeakoulu Stadiassa opiskelee sekä klassista että kevyttä musiikkia opettavia pianisteja, ja Pop & Jazz Konservatoriolta tai Helsingin Konservatorioltakin voisi löytyä ope. Käypä tuntiliksa lienee parinkymmenen euron paikkeilla (20-25 euroa?). Pianonsoiton ohessa saa halutessaan tarpeellisen teoriaopetuksenkin.
Kevyen musiikin opettajiksi (Stadian pop- ja jazz musiikin koulutusohjelma) opiskellaan osoitteessa Arabiankatu 2 (samasta osoitteesta löytyy myös Pop & Jazz Konservatorio), ja Helsingin Konservatorio (klassinen) löytyy Ruoholahdesta. Opetus tapahtunee pääosin opiskelijoiden kotona, joten koulun seinälle kyselyn laittaessasi voit esittää toiveesi myös alueesta. Nyt on juuri oikea hetki hakea opettajaa! Ei kannata vitkastella, sillä tunnit täyttyvät nopeasti.
opiskelijan antamat tunnit meni hinnaltaan samaan kuin musiikkiopisto. Ammatikseen tunteja antavan yksityisen opettajan hinnat olivat kalliimpia kuin musiikkiopisto.
Sibiksen opiskelija-asuntola on Haagassa, joten suuntakin on oikea!