Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Hyviä vinkkejä rahan käyttöön opiskelijoille?

Vierailija
20.01.2013 |

Tässä kuussa on ollut todella hyvä rahatilanne kaikin puolin; ollut varaa ostaa jotain pientä kivaa ja rahaakin jää ensi kuulle jonkin verran. Syynä on ollut se, että ollaan syöty paljon keittoja, ostettu Cittarin euron päiviltä ja käytetty pakkasesta ruokia.



Kumminkin, aika ajoittain tulee olemaan kuukausia jolloin tekee hieman tiukkaa. Olisi kiva tietää teidän vinkkejä siitä, miten saada rahat riittämään mahdollisimman hyvin. Ruokavlnkit ja kaikki muutkin vinkit ovat tervetulleet!

Kommentit (11)

Vierailija
1/11 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

ja sit että menee töihin.



Vierailija
2/11 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

*Suunnittele ruuat viikoksi.

*Tee ostoslista ja noudata sitä.

*Osta vain tarpeeseen. Silloin tällöin voi kyllä olla tarpeen syödä karkkipussi mutta ei heräteostoksena.

*Katso tarjoukset ja pakasta esimerkiksi tarjousleipiä tai lihaa.

*Hyödynnä sesongit. Talvella syödään juureksia ja kesällä voi tehdä vihersalaatteja. Päärynät on edullisia keväällä ja appelsiinit talvella.

*Osta lihaa vain tarjouksesta ja kerran viikossa. Liha on kallista ja, jos syö yhden aterian koululla, niin kotona ei tarvitse kuin kasvisruokaa. Linssit, pavut ja soijarouhe maksavat murto-osan jauhelihapaketin hinnasta.

*Priorisoi. Jos haluat ostaa jotain ylimääräistä, mieti onko se sen arvoista. Toiset tykkää makaronista ketsupilla ja toiset valitsevat mielummin kunnon kastikkeet.

*Opettele laittamaan ruokaa. Itse tehty maksaa vähemmän ja on parempaa. Tietysti voi olla, ettei halpa kouluruoka enää maitakaan.



Ruuista edullisia ja ruokaisia ovat linssikeitto, soijabolognese, makaronilaatikko soijarouheella... Kasvissosekeitot ovat taas tähän aikaan vuodesta lähes ilmaisia ruokia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/11 |
20.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

muutama siivu yleensä näkkäriä tai jotain pehmeää leipää on laskettu oppilasta kohden. Otat ne mukaan niin saat siitä välipalaleivät. Ja tämä ei ole varastamista. Omaan kippoon voit ottaa tähderuokasikin, jos et jaksa syödä. Vähennät vain jätteen määrää.

Munakas on halpaa ja täyttävää ja siihen pakastevihanneksia tai raasteita lisäksi. Näkkileipä on halpaa ja säilyy pitkään hyvänä.

Hanavesi on parasta ruoka- ja janojuomaa.

Karkkipäivässä on hyvä pitäytyä, ja ostaa vain joku yksi herkku karkkipäiväksi.

Vierailija
4/11 |
21.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Silloin kun rahaa on reilummin, varaudu tuleviin köyhiin aikoihin. Osta silloin tarjouksista sellaista, jota kuitenkin tarvitset.

Niinhän sinä olet tehnytkin, euron tarjouksia hyödyntäen. Entä pesuaineet, wc-paperi ym?



Herkuttelua varten valmista herkut itse sen sijaan, että ostaisit ne kaupasta. Varaa sitä varten kaakaota, sokeria, voita, kermaa. Valmista sitten vaikka suklaakiisseliä, tai kauralastuja kun makeannälkä yllättää ja makeisiin menisi koko päivän ruokabudjetti.



Muista, että hukkaan menevä ruoka on aina kallista. Älä suotta osta sellaista isoa tarjouserää, joka kuitenkin jää syömättä.

Annoksen hinta ratkaisee. Päiväyspihvi, jonka syöt kokonaan ja jalostat isoksi annokseksi vaikka merimiespihvissä on edullisempi kuin euron lenkki, josta puolet menee hukkaan.

Vierailija
5/11 |
21.01.2013 |
Näytä aiemmat lainaukset

Varsinkin jos teillä on isompi pakastin :) Tällöin kannattaa kaupasta napata mukaansa muutamakin alelätkällä varustettu tuote.

Tuolla joku jo mainitsikin tuon ruokalistan, se on tosi hyvä idea. Tee ruokia, joita voi syödä sen 2-3 päivää, joka päivä on ihan turha tehdä ruokaa, kun rahat ovat vähissä!

Syö koulussa kunnolla.

Vierailija
6/11 |
25.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jätä kaikki turha,esim tarpeettomat aikakausilehdet,koska tietoa saa tänäpäivänä netistä.Itse olen sorvannut netin nopeuden sopivan alas,minulle riittäväksi ja huomattavan edulliseksi.Puhelin esim saunalahden euro etuliittymään ei puhelinlaskut yllätä.Tarpeettomat vakuutukset,muutenkin vakuutuksia täytyy kilpailuttaa,kuten sähkö.Sähkön kilpailutus suoran sähköyhtiöön tuottaa huomattavan säästön verrattuna kilpailuntarjoava hakupalvelu sähkön hintoihin. Järkevän kokoinen auto,koska kulutus,huollot maksavat tietyissä merkeissä hunajaa.Järkevä ruoka kumminkaan monipuolisuudesta tinkimättä.Kierrätys huonekalut,vaatteet,urheiluvälineet,yms.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/11 |
25.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hyvä vinkki kahvia juoville on esim 7 pakettia kaapissa, jotka on ostettu tarjouksesta.

Ei kannata ostaa juustoa/leikkelettä vaan pelkästään toinen ja jämä leikkeleet kastikkeisiin tai pitsohin esim saunapalvi.

Ei mitään tuoremehuja, pelkästään mehutiivisteitä.

Makeiset esim. Robinhoodistatai tehtaanmyymälästä.

Ostaa silloin, kun halvalla saa (mies aina nauraa tälle) "pakko oli ostaa, kun halvalla sai"

Ota kouluun kahvia termariin, meillä ainakin koulussa niin kallista kahvia että hirvittää..

Tässä tämmöisiä millä itse olen säästänyt muutaman roposen, en oikeen ikinä tuota pakastusjuttua ole sisäistänyt.

Vierailija
8/11 |
25.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ota selville että milloin lähikauppa laputtaa tuotteita puoleen hintaan, ja osta sitten pakkaseen. Esimerkiksi Salet käyttävät vielä -50% -lappuja. Aika nopeasti oppii sen, mitkä tavarat omassa lähikaupassa ovat yleensä puoleen hintaan eli kiertävät hitaasti, ja niitä osaa sitten alkaa jo vähän katselemaan etukäteen, että milloin ovat menossa vanhaksi.

 

Leivän voi ostaa leipomosta suoraan, tai tehdä itse. Halin eläinproteiinin lähde on kananmuna, ja siitä saa leivänkin päälle ihan hyvän päällisen.

 

Minä syön koulussa aina lähinnä proteiinia ja kasviksia, ja yleensä päivän kasvisannoksista tulee 2-3 pelkästään lounaasta (syön siis tosi paljon ;). Sitä pottua ja muuta halpaa hiilihydraattia voi kotonakin syödä, mut kasvikset ja liha on kallista. 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/11 |
25.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Marttojen sivuilla on myös hyviä vinkkejä taloudenhallintaan sekä esim. paljon ruokaohjeita.

Vierailija
10/11 |
25.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pakastin on köyhän keittiössä ihan välttämätön! Meillä on nyt lapsiperhe ja ostetaan käytännössä vain noita tarjouslaputettuja lihoja ja usein leipiäkin: kotona suoraa pakastimeen ja sieltä sulatetaan sen verran kerrallaan kuin sinä päivänä syöt. Vinkki: iso lihaerä kannattaa pakastettaessa laittaa pienempiin rasioihin niin ei mene hukkaan, esim. itse ostan kanan rintaleikkeitä ja leikkaan ne kotona suikaleiksi ja pakastan n. 400g purkeissa = juuri sopivasti perheen yhdelle aterialle.

Tilien hallinnointi: Meillä on miehen kanssa yhteiset laskutili ja ruokatili + omat tilit. Yhteiselle laskutilille molemmat laittavat sovitun summan kuukaudessa ja sieltä maksetaan yhteiset laskut (asuminen, vakuutukset, netti jne), ruokatilille menee myös sovitut summat ja siihen molemmilla on kortti. Ruokatililtä ostetaan vain ruokaa ja päivittäishygienia (wc-paperit, marketin shampoot ym.), mutta ei mäkkäriaterioita tai kampaamon shampoita. Omalle tilille jääviä rahoja saa kumpikin käyttää miten parhaaksi näkee. Tällä systeemillä esim. baari-ilta ei vaikuta loppukuukauden syömisiin, kun tietää, että ne ruokarahat on joka tapauksessa tallessa toisella tilillä. Ja kumpi vain voi käydä kaupassa, eikä tarvitse muistella että kumpi maksoikaan viimeksi. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
11/11 |
25.02.2014 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kun joku tavara/ruoka jota käytät usein on tarjouksessa, hamstraa sitä. Esim jauheliha. Jos pakastin on pieni voit laittaa lihan pakastepussiin tai jopa paistaa valmiiksi. Joa asut yksin ja ks tuotteessa on rajoitus, käy useampana päivänä. Jos koulun vieressä on amis jossa myydään ruokaa, hyödynnä se. Käy kaupassa mahd harvoin.

Pyydä synttäri/joululahjaksi esim että vanhempasi maksavat laskun tai pari. Näin vältyt turhalta krääsältä ja voit alesta ostaa jtn varmasti mielekästä. Tai vastaavasti toivo jtn mitä tarvitset muttet voi/raaski sijoittaa esim kalliimpi kahvinkeitin, imuri tms.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi kahdeksan neljä