Mikä ihme on skillpages
Kommentit (15)
Katsokaa: <a href="http://www.youtube.com/watch?v=Zu84rFjjVk8" alt="http://www.youtube.com/watch?v=Zu84rFjjVk8">http://www.youtube.com/watch?v=Zu84rFjjVk8</a>
tai <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/SkillPages" alt="http://en.wikipedia.org/wiki/SkillPages">http://en.wikipedia.org/wiki/SkillPages</a>
vaan sosiaalisen median palvelu jossa ihmiset voivat esitellä taitojaan. Siellä voi hakea ja etsiä töitä, verkostoitua oman alan ihmisten kanssa jne.
Mitenköhän siitä pääsisi eroon? Osaisiko joku fiksumpi vastata? Tyhmänä avasin ja rekisteröidyin, koska luotin lähettäjään. Lähettäjä ei ollut sitä kuitenkaan itse lähettänyt vaan ohjelma oli tehnyt sen hänen puolestaan. Itselläni macci, joten onkohan vaaraa?
Ei varsinainen virus, mutta aggressiivisesti käyttäytyvä "verkosto-ohjelma" joka pariin kertaan peräkkäin pyytää sinua antamaan sähköpostitunnuksesi ja sen jälkeen spämmää kaikki osoitteistossasi olevat viestillä että SINÄ olet lisännyt heidät Skillpagesiin. Vaatii hereilläoloa ettet sorru ansaan.
Eli likimain virus. Pysy kaukana. Mene mieluummin vaikka LinkedIn-sivustolle tekemään verkostoituminen.
pyytää sinua antamaan sähköpostitunnuksesi ja sen jälkeen spämmää kaikki osoitteistossasi olevat viestillä että SINÄ olet lisännyt heidät Skillpagesiin.
= eli tuon perusteella haittaohjelma ja roskapostittaja joka tukkii postimme - poistakaa avaamatta kaikki kutsut - laittakaa roskapostisääntöihin
kurkatkaahan tonne linkkiin, kerrotaan asiallisesti skillpagesista ja siitä miten sieltä pääsee pois vaan painamalla "click here to delete your profile" asetuksissa. Itse liityin ja nyt poistuin kun ilmeisesti lähettelee minunkin nimellä kutsuja..
linkki:
https://wiki.uef.fi/pages/viewpage.action?pageId=22038862
että joku opettaja oli lisännyt tietoni tällaiselle saitille.
Menin katsomaan, mutta en uskaltanut aktivoida profiiliani enkä linkittää sitä mihinkään facebookiin, lähinnä mainoksien pelossa.
Aika monta osumaa kyllä löytyy Googlesta, mutta missään ei mainita mistään viruksests.
Minullekin tuli tänään spostiin ilmoitus että eräs tuttu on lisännyt minut skillpagesiin. En tiedä mikä se on, mutta otan selvää.
Skillpages näyttää olevan sivusto, joka valtaa rekisteröityjän koneella olevat sähköpostiosoitteet ja sen jälkeen lähettää rekisteröitymisilmoituksen sen henkilön nimissä (ja tämän henkiön tietämättä), kenen kone on saastunut. Tästä roskasta on ollut isoa haittaa jopa suomalaisille suuryrityksille, joten kyseisiin epämääräisiin sähköpostiviesteihin, kuten tähän, ei missään tapauksessa pidä reagoida muuten, kuin deletoimalla ne avaamattomina heti.
Katso Wikipediasta. Siellä on lyhyt kuvaus.
Heippa! Kysyn nyt tässä jos jollakulla olisi tietoa asiasta! Ehdin mennä skillpageskutsussa ohi siitä missä kysyttiin sähköpostiosoitetta ja 'activate your network'. Seuraavassa vaiheessa kun kyseltiin jotain suostumusta, peruutin touhun, enkä aktivoinut sivustoja tulleen sähköpostiviestin kautta. Kun kävin sivustolla, oli siellä kuitenkin luotu minulle sivu mutta senhän sai helposti deletoitua. Katselin sittemmin järkyttyneenä netistä varoituksia että jo 'activate your network'-kohdan jälkeen lähtisi kutsut menemään. Nyt vuorokauden sisään ei niitä nimissäni ole lähtenyt, mutta onko se siis tällä tunaroimisella kuitenkin mahdollista??? Ja pikku yksityiskohta vielä: kun sähköpostiosoitetta yms kysyttiin, en laittanut sähköpostin omaa salasanaa vaan aivan uuden (hölmöyksissäni ;)), johtuukohan sitten siitä virheestä että kutsut eivät ole lähteneet?
Ja vinkkinä siis kaikille, siellä sivustolla oli tosiaan jossain näkysällä kohta 'delete your profile' tms.. että paina siitä...
Kertokaa ihmeessä vinkki, miten päästä pois...
Eli ei ilmeisesti sisällä virusta mutta haittaohjelman tyylinen ja on todella vaikea poistaa tietonsa sieltä. Ei kannata liittyä!!!