Ehdottakaa ruokia, joita syödä kun ruokahalua ei ole
Hei
Erään sairauteni takia syön lääkettä, jonka sivuvaikutuksena on huonovointisuus ja etoo ajatuskin ruuasta. Tarvitsen lääkitystä, en tiedä miten kauan, varmaankin useamman kuukauden.
Laihtuminen ei haittaa, BMI 29. Mutta käyn töissä ja työ aika fyysistä, jotakin ois pakko syödä. Minua alkaa heikottaa ja päässä heittää, kun en syö. Mutten pysty syödä. Olen nyt pakottanut itseni syömään 1200 kcal päivässä, joskus menee 1400 kcal.
En pysty syödä kasviksia, vetisiä. Ei kykene. Ei leipää, ei lihaa. Kahvikaan ei mene, kuin kuppi päivässä, laitan siihe 1/4 maitoa ja pari palaa sokeria, että verensokeri nousee.
Kykenen syömään rahkapurkin ja siihen pilttisosetta, sitä aamulla. Kaupan valmisrahkoista menee banaanirahka. Jäätelöä pystyn syödä, en joka päivä. Suffelipatukka menee, muttei liikaa.
Kertokaa jotain vinkkejä ruuasta, joka ei tee huonoa oloa. Jotain raikasta, muttei vetistä.
Kommentit (14)
Menisikö kasvikset sosekeittoina alas? Nyt sais ihania tuoreita kasviksia...
Kalaa voisin kokeilla, sitä paistaa! Siinähän on proteiinia. Mä voisin tehdä huomenna sitä.
ap
Proteiinipulveriakin saat vaikka tuoremehun joukkoon.
Jos uskallat syödä raakoja kananmunia, sokeria joukkoon ja kulps.
Sipsejä, suolakeksejä, mehuja, marjakiisseleitä/soppaa, jugurttia
Kannattaa kokeilla, mitä tekis mieli.
Proteiinipulveriakin saat vaikka tuoremehun joukkoon.
Jos uskallat syödä raakoja kananmunia, sokeria joukkoon ja kulps.
ap
mutta ellei se uppoa, niin smoothiet, juotavat jogurtit jne.
Mullahan on jo huomisen ruoka: Kalaa, marjakiisseliä ja proteiinipirtelöä.
ap
tein usein smoothieita, tai ostin niitä valmiina, mitä kylmempiä, sen parempia. Kun mummoni oli huonossa kunnossa sairaalassa, eikä pystynyt syömään oikein mitään, pyysi hän tekemään tuulihattuja,niitä kuulemma teki mieli.
että kasvikset ovat keitettyinä vetisiä vai raakoina?
Jos tarkoitit keitettyinä niin syö jatkossa raakana, narsk narsk vaan.
Kukkakaali ja muut kovat kasvikset eivät ole vetisiä.
Uskon että tuorekurkku menisi voileivän päällä kun ripottelet siihen suolaa, hyvä maku ja paha olo haihtuu. Toinen vaihtoehto on että ripottelet herbamare yrttisuolaa.
Suosittelen että pilkot leipäpalan pienemmeksi, cocktail-paloiksi.
Katso kuivaleipähyllystä Ruis-sipsit, ovat sellaisia kuppimaisia ja niihin voisi laittaa suolaista täytettä esim. maustettuja tuorejuustoja tai ihan voimariinia sellaisenaan. Rapeita.
Jos sinulla on marjoja pakastimessa niin laita ne tehosekoittimeen ja pieni loraus maitoa ja aja se sieläksi. Mustaherukka on erittäin ihana ja raikas. Makeuta jos on tarpeen. Tulee sellaista jäätelömäistä.
Kylmiä/pakastemustikoita ja viinirypäleitä. Niitä mä syön "yrjötaudissa".
voileipäkeksejä voilla tai ilman, kourallinen pähkinöitä (vaikkei yhtään maistunutkaan, niistä saa energiaa), Olo-jugurttia maustamatonta sekaan jotakin mieleistä hilloa. Välillä Mäkkärin tai Hesen juustohampurilainen kylmänä, mehujää tai paahtoleipä. Yleensä ruoka maistuu aina eikä tulisi mieleenkään syödä vapaaehtoisesti em. tuotteita. Mutta näillä pysyi pystyssä :) Toivon mukaan ruokahalusi palaa jossain välissä. Voimia!
vaniljajogurtti se vähäsokerinen, viili, vaniljajäätelö, marjakeitot, tuoremehut, banaani + muut hedelmät, hapankorput voilla
Mutta kun on siis kuitenkin ajoittain kova nälkä, mutta ruoka vaan etoo.
ap