Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Voi h...kun mua tympii mun kaveri joka koko ajan huomauttelee, että

Vierailija
01.09.2006 |

mitenkähän tonn teidän talolainan kanssa oikeen käy, kun oleette ottaneet 170.000e lainaa 16vuodeksi. Kyllä me ollaan tyytyväisiä, ettää ei otettu kun 110.000e lainaa tähän rivari kolmioomme ja enää 14 vuotta jäljellä.





Mitä mä tälle sanon - joka ikinen kerta kun näemme, kuulen tämän saman tarinan?



Ja onko tosiaaan meidän tilanne noin surkea? Meillä vuosibrutto n.78.000e ja omaa rahoitusta oli taloon n.90.000e. Heillä vuosibrutto n. 72.000e ja oma osuutta asunnosta n.20.000e.



Antakaa vinkkejä kiltit ja arvio siitä, että onko meidän tilaanne tosiaan ihan katasrofalinen ja en ole sitä itse huomannut!

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

rivarikolmiossa kun nyt jo kiinnostaa niin kovasti oman talon omaavien asiat

Vierailija
2/2 |
01.09.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ettekä ole mihinkään velkapulmiin joutumassa, noin ihan silmämääräisesti arvioiden.



Minä puhun meidän autosta ehkä vähän samaan tyyliin: että olen tosi tyytyväinen, ettei ostettu uutta vaan käytetty. Ja selityksenä se, että meillä on ajoa ihan tosi tosi vähän. Silti olen vähän kateellinen muille, joilla on uudet hienot autot. Mutta koska meidän autokin on hyvä ja sillä on mukava ajella pidempääkin taivalta, niin olen siihen tyytyväinen, ettei olla turhan takia laitettu siihen kiinni rahaa. Kai sitä toisilta jotain hyväksyviä kommentteja sitten kuitenkin kaipaa, vaikka kuinka on itselleen asian hyväksi perustellut.



Jospa sanoisit joskus ystävällesi (vaikkei siinä niin paljon totuuttakaan olisi), että he varmasti selviävät lainoistaan vähemmällä stressillä kuin te. Tai jotain vastaavaa. Siis ihan jollain pienellä huomautuksella kehuisit heidän ratkaisuaan. Voi olla, että niin pieni juttu rauhoittaa hänen mieltään ja voitte unohtaa nämä keskustelut siihen. Tuet näin ystäväsi itsetuntoa, etkä sitten vaan välitä siitä, että sanomasi ei ole aivan rehellisesti ajatustesi mukainen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kaksi neljä yksi