Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Söin kaksi viikkoa mielettömästi herkkuja, paino on sama tai kilon vähemmän

Vierailija
11.04.2012 |

Normaalistikin syön usein herkkuja, lähes joka päivä jotain pientä ja monesti isompaakin. Esim. suklaata menee useampi sata grammaa viikossa (joskus 100g/päivä, joskus 50g/päivä).



Nyt sitten pääsiäisen aikaan lomailtiin ja tuli syötyä vaikka mitä. Liikuntaakin oli normaalia vähemmän. Suklaata, suklaamunia, kakkua, pullaa, sipsejä, keksejä, jäätelöä jne. jne. Ja todella paljon per päivä, saatoin syödä itsekseni puolikkaan kuivakakun yhdessä päivässä + suklaamunat ja muut siihen päälle. Lisäksi tuli muutenkin syötyä tavallista raskaammin, mm. paljon pekonia ja muuta lihaa, vähemmän kasviksia kuin yleensä.



Ja tänään kun kävin puntarilla, näytti vaaka kilon vähemmän kuin reilu kaksi viikkoa sitten. Paino yleensä vaihtelee siinä samassa tuntumassa kahden kilon sisällä, joten varsinaisesta painon putoamisesta ei voine puhua, mutta odotin kyllä hieman erilaista tulosta.



Taidanpa tästä lähteä ostamaan lisää suklaata. Vai pitäisikö kysyä asiaa lääkäriltä? Oikeasti tällä herkkumäärällä mitä normaalistikin vedän, luulisi ihmisen jo lihovan. Siis aina päivän tavalliset ateriat ja siihen ne suklaat sun muut päälle. Syön myös paljon pähkinöitä, jos niitä ostan niin menee kevyesti 100-200g päivässä :/

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että missä vaiheessa paino alkaa nousemaan, vai pysyykö muka aina vaan samana.

En kyllä oikein usko ettei se jossakin vaiheessa alkaisi nousta, jos et kerta lisännyt liikuntaakaan noitten 2 viikon aikana?

Vierailija
2/5 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

syödä jatkuvasti ihan noin paljon kuin viimeiset kaksi viikkoa, mutta siis tosiaan jo muulloinkin tulee syötyä paljon. Joskus jos on jääneet herkut vähemmälle niin paino alkaa tippumaan nopeastikin. Ja syön siis ihan normaaleja aterioita muuten ja reiluja annoksia.

AP

että missä vaiheessa paino alkaa nousemaan, vai pysyykö muka aina vaan samana.

En kyllä oikein usko ettei se jossakin vaiheessa alkaisi nousta, jos et kerta lisännyt liikuntaakaan noitten 2 viikon aikana?

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulla meni niin, kun laihdutin, söin normaalisti 2krt/pvä lämpimän ruuan ja aamupalan ja iltapalan ja liikuntaa harrastin 6krt/vko. Alkuun paino tippui näin (mulla oli 15kg ylimäärästä), mutta sitten yhtäkkiä painonlasku loppui ja olinkin tosi väsynyt yms. Sitten pidin parin viikon liikuntatauon ja söin hiukan normaalia enemmän ja paino tippui sinä aikana pari kiloa. Sen jälkeen vähensin liikunnan määrää 4krt/vko ja paino tippui siihen mihin sen halusin ja siinä se on viimesen vuoden pysynytkin ja syödä voin melko huolettomasti. Mutta en mä silti usko, että tollasella herkkumäärällä pysyy siinä painossa missä haluaa kovin pitkään. Ja onko se liika herkkujen syöminen edes kovin järkevää, mutta kukin tyylillään tietysti.

Vierailija
4/5 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mulle käy usein noin just juhlapyhien kuten joulun aikaan. Paino pysyy samana tai usein hieman laskeekin, vaikka tulee mässäiltyä. Olen päätellyt että se johtuu joko jonkinlaisesta aineenvaihdunnan piristysruiskeesta tai sitten siitä, että kun syö herkkuja niin tulee syötyä vähemmän kunnon ruokaa ja kalorimäärä ehkä huomaamatta laskee (tosin tämä jälkimmäinen ei ihan tunnu oikealta selitykseltä, kun yleensä tulee kyllä syötyä ihan kaikenlaista).



En kyllä usko että tuolla pidemmän päälle laihtuisi enkä itse ainakaan pystyisikään syömään yhtä raskaasti kovin kauan. Itselläni siis paino pyörii noin 68-70 kilossa ja näin on ollut jo monta vuotta (pituus 168). Periaatteessa siis vähän laihdutusvaraa olisi, mutta näinkin menee.

Vierailija
5/5 |
11.04.2012 |
Näytä aiemmat lainaukset

että olin kaverin kanssa viikon reissussa, olin silloin reilusti ylipainoinen (170cm/86kg). Koko viikko syötiin hirveästi herkkuja karkkia paljon joka päivä, niin että oli oikeastaan joka päivä pieni ähky päällä lähes koko ajan. Kun menin takaisin kotiin olin varma että painoa on tullut lisää reilusti. Olin ihan ihmeissäni kun paino olikin pudonnut melkein 3kg. Johtui varmaan siitä että vaikka söinkin tosi paljon herkkuja niin kun oli melkein koko ajan pieni herkkuähky päällä niin ei tullut syötyä kunnon ruokaa paljoakaan vaikka suht. säännöllisesti käytiin aamupalalla, päivällisessä, lounaalla jne.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: neljä kaksi yhdeksän