Hukkumishälytin
Onko kellään kokemuksia tuollaisesta "hukkumisälyttimestä"? Turva kilppari tms. Eli ranneke muksun ranteeseen ja se sitten hälyttää..???
Kommentit (39)
Mistä niitä saa ja mitä itse olet kuullut niistä?
Kaverillani on sellanen ja on ollut tosi tyytyväinen. En ole kyllä muilta kuullut kommenttia, ei vissiin suomesta taida saada niitä?
Mitä nyt on katellu uutisista noita pienten hukkumisuutisia niin haluaisin sellasen laitteen (vanhempieni) mökille ostaa...Kuitenkin siinä rannassa ne muksut telmivät..
näköjään. Lastenturvakamoihin erikoistunut nettiputiikki nimeltä caretta care
tilasin Saksasta Safety turtle-nimellä. Lapsillani ja koirilla on sellaiset.
Luonnonvesistä voi olla vaikeaa löytää lasta vedenalta. Tärkeintä on valvoa lasta hyvin, vaikka hankkisittekin rannekkeen. Se on vain tekninen vempain, joka voi pettää.
Ei tarkoitus olekaan mihinkään laitteeseen luottaa sataprosenttisesti, mutta mielestäni on järkevää ottaa kaikki saatava apu vastaan mitä tulee lasten turvallisuuteen (erityisesti veden läheisyydessä). Laitteen ideana näyttäisi olevan se, että jos lapsi joutuu veden varaan niin se heti hälyttää, oli sitten kyseessä rantavesi tai pihan pieni muovinen uima-allas.
olisi vältettävä, kun MUISTETAAN katsoa lapsen perään niinkuin kuuluu. Hukkumishälyttimen soiminen kertoo vain, että valvonta on laiminlyöty, mutta ei vähennä hukkumisen vaaraa. Kuka ihme ehtii rantaan siinä ajassa, kun lapsi on pinnan alla ja hukkunut? Jos lapsi voi päästä rantaan, se rantaan meno on nähtävä!
Joo ehdottomasti tulee lapsi koko ajan pitää näkyvillä.. Kävin tuolta nettisivulta kattomassa, niin ei siellä todellakaan lupailla mitään ihme vipstaakeja. Ja laitteen kantomatka on sen verran lyhyt että lapsen tuleekin olla läheisyydessä.
.. niin huomaisit että ei olla keskustelu mistään uimavalvomisesta vaan siitä että JOS lapsi JOTENKIN pääsee esim mökin rantaan tai vaikka takapihalla olevaan ojaan tms, niin kyseinen laite piippaa.
http://caretta.valmiskauppa.fi/safety-turtle-c-47.html
Eihän tuota tosiaan lapsenvahtina voi käyttää, mutta varmasti todella kätevä varsinkin jos on useampi lapsi. Yksi helposti menee leikkimään vedellä kun esim komentaa toista tms.
Juu tämä kuitenkin laitetaan lapselle, eikä siis altaaseen. Eri toimintaperiaate siis. En kyl halpatavaratalosta ostais mitään hälytintä lapseni suojaksi..
Olin Jenkeissä Au pairina aikoinani ja perheellä oli uima-allas pihalla ja veneileivät paljon. Niil oli kans kaks lasta, 4 ja 5 vuotiaat tenavat joit piti koko ajan vahtia ku ne oli niin nopeit joka paikas. perheell oli sellaine hälytin et jos muksu joutu veteen niin se hälytti tosi kovaa. Ipanoil oli sellaiset rannkeet ja niiden kastumine aiheutti hälytyksen. Yhen kerran onnistuin poimimaa 5 vuotiaan altaasta kun se oli sinne pudonnut ja ranneke hälytti.
Nyt oma muksu ja mökillä se mennä viilettää kohti rantaa niin et hirvittää et jos se joskus pääsee sinne valvomatta. Tietääks kukaan mist noit tollasii vesijuttuhälyttymiä sais?
Löysin nettisaitin jenkeistä josta kyseistä tuotetta saa(ilmeisesti tarkoitit tuota Safety Turtlea?) Siellä niillä on suomessa maahantuoja kyllä.
Tuol safetyturtle.fi sivuilla näky olevan kans joku video "supernannystä". Viissiin ihan jees laite sitten jos kert tollases ohjelmaskin näkyny
kuitenkin pois, ennen suihkuun menoa ;D
missä sitä tarvitsisit?