Annatteko teinipoikienne juosta jääkaapilla?
Meillä teini-ikään tullut poika olisi 5min välein jääkaapilla. Ruokaa syö ruoka-aikana, mutta ei aina kovin paljoa. Jos sattuu olemaan jotain, mistä ei niin pidä, ottaa pienen annoksen. Mutta viimeistään 30min päästä ruoka-ajasta on jääkaapilla kaivelemassa jotain herkumpaa. Rahaahan siihen menee ja muutenkin minusta ärsyttävä tapa.
Nyt mietinkin pitäiskö laittaa jääkaapin ovi lukkoon ruoka-aikojen välisiksi ajoiksi. Annatteko te teinienne käydä jääkaapilla ja jos, niin miten paljon? Poikkeaako teillä viikonloput arkipäivistä tässä suhteessa?
Kommentit (18)
eikä lämmintä ruokaa ollenkaan. Samoin murot ja muut sellaiset menis hetkessä, vaikka paketti päivässä helposti.
Ollaan nyt tän myötä otettu sääntö että ruokaa pitää syödä kunnolla, välipalaa tarjotaan _aikaisintaan_ 2,5 tunnin kuluttua ruokailusta. Ja meillä siis syö kaikki yhdessä ja on salaattia, leipää ja lämmintä ruokaa aina tarjolla, joten pöydässä istutaan hyvä tovi ja siinä on syötävä myös mahansa täyteen.
Meistä tuntui hyvältä ottaa tämä systeemi nyt käyttöön, kun pojan pitäisi syödä monipuolisesti ja terveellisesti kun on kasvupyrähdyksetkin, eikä mikään leipä ja murot riitä sellaiseen. Lapsi on lapsi isompanakin, eli kun lapsi ei osaa huolehtia ravinnostaan niin me huolehdimme.
Niin muuten, myös sitä salaattia on otettava lautaselle ja maistettava, tosin tämä on onneksi vanha sääntö ja tietää jo vanhastaan että pitää maistaa, mutta nyt koettaa siitäkin keplotella vapaaksi (turhaan).
teinien ruokailua.
Saatan jopa itsekin tehdä niin että jos en pidä jostakin ruoasta, otan hetken päästä jotakin muuta syötävää..
Tosin jos ruoka on just valmistumassa, niin sanon tuolle 7 vuotiaalle, että stop stop. Ensin ruoka ja sitten voi haaveilla muuta lisäksi.
Teini ja aikuisikäset ei edes yritä haalia jogurttia tai muroja ennen ruokaa.
Itse muista hyvin kuinka teininä söin reilun annoksen ruokaa ja ja silti piolen tunnin sisällä hakea jotain täydennystä jääkaapista. Leipää, hedelmiä,jogurttia jne. Iha normaalia se on. Aikuisesta voi vaan tuntua että ei sillä mitenkään voi olla nälkä vielä, mutta kyllä vaan voi. Eri asia jos lapsesta on tulossa ylipainoinen, silloin voi vähän rajottaa tai ohjailla tilannetta. Muuten anna syödä vaan niin paljon kun menee alas
syövät ruoka-aikana kuin hevoset ja sen lisäksi tankkaavat vielä välipalaa jaksaakseen seuraavaan ruokailuun. Molemmat harrastavat liikuntaa ja lisää kulutusta entisestään. Jääkaapista häviävät ensimmäisenä rahkan ja raejuuston lisäksi lihatuotteita ja kuivakaapista tonnikalaa ja hedelmiä pöydältä. En valita koska ruoka heidän ansiostaan todella usein odottamassa tai vähintään valmistumassa kun ehditään töistä kotiin.
Meillä on juuri niin, että pelkät leivät, murot (vaikka se paketti päivässä) mehukeitot, jugurtit häviää kaapista ja lämmintä ruokaa menee pikkuinen nokare.
Vaihtoehtona vois tietysti olla, ettei ostaisi _yhtään mitään_ houkuttelevaa kaappiin ;) Mutta ei sekään taida pidemmän päälle toimia.
Lähinnä mua tympäisee se, että tuolla tyylillä ruokaa menee hillittömästi rahaa. Meillä on pienet palkat 5 henkiselle perheelle. Rahareikää on muuallakin, kun siinä, että yksi valikoi pelkät herkut jääkaapista. Puhumattakaan siitä, ettei se ole terveellistäkään.
Ehkä mä kokeilen tuota 2,5 tunnin sääntöä.
Tarjoaa kavereillekin. En halua nälässä pitää kun ei ole pakko hyvinvoinnin Suomessa
tai seuraavaa välipalaa, esim. meillä on useimmiten omenoita korissa, mutta ne harvoin kelpaa. Syömme sitten itse miehen kanssa, otamme töihin mukaan kun alkavat olla ihan nahistuneita. Ei meillä ainakaan nälässä olla, vaikka jääkaapilla ei ravatakaan jatkuvasti.
Kun ruokaa syö kunnolla niin se kyllä täyttää mahankin. Meillä myös urheileva nuori.
No tuo mua vähän arveluttaakin. Ymmärrän hyvin, että kasvavalla pojalla voi olla nälkä koko ajan. Ei tosiaan ole ylipainoinen, ennemmin hoikka. Enkä missään nimessä halua toista nälässä pitää, ruokaa on saatava tarpeeksi. Mutta kun sitä normiruokaa ei mene kovin hyvin :/ Tuntuu, että paikkailee huonohkoa lämpimän ruoan syöntiä välipaloilla. Siihen ei tee mieli kannustaa.
ap
syövät ruoka-aikana kuin hevoset ja sen lisäksi tankkaavat vielä välipalaa jaksaakseen seuraavaan ruokailuun. Molemmat harrastavat liikuntaa ja lisää kulutusta entisestään. Jääkaapista häviävät ensimmäisenä rahkan ja raejuuston lisäksi lihatuotteita ja kuivakaapista tonnikalaa ja hedelmiä pöydältä. En valita koska ruoka heidän ansiostaan todella usein odottamassa tai vähintään valmistumassa kun ehditään töistä kotiin.
Kaksikko syö ainakin terveellisesti!
Ap:n kohdalla puuttuisin ehdottomasti tilanteeseen koska teini ei syö kunnolla ruokapöydässä.
Eihän se nyt niin paljoa haittaa, jos jonain päivänä teinit korvaavat pääruuan herkuilla/leivällä, mutta jos noin käy jatkuvasti, niin sitten ymmärrän harmistuksen.
Meillä on 7-vuotias alkanut itse ehdotella ruokia, joista pitää. Toki muitakin ruokia pitää maistaa - poika on oppinut pitämään nopeasti myös ruuista, joista en itse uskonut hänen yhtään pitävän, ennen kuin kokeilin tarjota niitä hänelle. Mutta välillä tosiaan teen ihan tietoisesti sellaisia ruokia, joista tiedän lapsen pitävän (siis kuitenkin ihan 'kotiruokia', kuten jauhelihapastakastiketta, eikä vaikka hampurilaisia tai hodareita :)). Sellaisina päivinä ei mene niin paljoa herkkuja ruoka-aikojen ulkopuolella.
Jos olen juuri tekemässä ruokaa, saatan kieltää ottamasta välipalaa, mutta muutoin meillä saa aika vapaasti hakea ruokaa jääkaapista ja muistakin kaapeista.
koska en usko, että nimenomaan lämmin ruoka on terveellistä. Saman määrän energiaa saa muutenkin kuin hauduttamalla, paistamalla, keittämällä tai höyryttämällä. Teinit tietävät, että voivat koska tahansa tehdä ruokaa, jos haluavat, mutta en ole enää vuosiin tehnyt ns. lämmintä ruokaa olettaen, että se on jotenkin tärkeää ja ensisijaista.
Miksi jugurtti sellaisenaan on kielletty, mutta OK jugurttikastikkeessa? Tai miksi itkeä murojen perään, jos on ne mennyt ostamaan. Ei meillä osteta ruokaa katseltavaksi ja ihailtavaksi vaan syötäväksi.
Muroja en edes osta, teinien himoitsemia pakastepitsoja yms. ostetaan vain viikonlopuksi, karkkia ei puputeta joka päivä (vaikka käyvätkin sitä itse ostamassa kun pyörivät kaupungilla). Leipää saa ottaa, ruokaa saa lämmittää, hedelmiä on aina tarjolla jne.
"eikä lämmintä ruokaa ollenkaan. Samoin murot ja muut sellaiset menis hetkessä, vaikka paketti päivässä helposti "
joo ot!
siis oottekste aivan tosissanne ?? Yhtälailla se on lastenne koti/jääkaappi ja kaikki muukin mikä sieltä kotoa löytyy!
Varmaan tosi kiva tunne teidän lapsilla kun oma äiti kyttää jokasta liikettä, ei edes saa kaapeilla käydä ja syödä mitä milloinkin tekee mieli.
Ihmekkös suomalaisperheet ovat niin läheisiä..
kovinkaan suuria, joten pakkohan sitä on kasvavan ja urheilevan nuoren syödä tiheämmin kuin muut, ja en tosiaan ala tekemään välipaloja noin isoille :D
Mut joo, muroja meillä ei edes taida olla... Eli mihin totuttaa? Ja onko se leipä niin persiistä?
Onneksi niitä ei meillä edes ole jääkaapissa, *tsih*
paitsi jos ruoka on tulollaan.
Nuorilla voi olla sekin, etteivät pysty tai halua syödä yhdellä ruualla itseään ähkyyn, vaan hakevat mieluummin välipaloja.
koska tahansa mitä tahansa. Syövät ruoka-aikana tai ei. Pääasia, että pysyvät hengissä.