Ex aikoo ottaa koiran, vaikka lapseni kutisee koiraperheissä
Lapseni on atooppinen eli häntä pitää muutenkin aina rasvata. Hän ei ole käynyt allergiatesteissä, eikä ole tiettävästi millekään allerginen, ainakaan näkyvästi.
Kaveriperheessä on koira ja käymme siellä usein viikonloppuvierailulla. Lapsi raapii itseään siellä enemmän kuin kotona ja iho muuttuu jaloista ja käsistä kuivaksi ja karheaksi.
Nyt ex aikoo ottaa koiran. Hän sanoo, että lapsi on muutenkin ongelmaihoinen, eli ei se iho siitä pahene. Minä en tykkää yhtään. Atopian ja astman välillä on vain pieni ero.
Lapsi on vuoroviikkosysteemillä.
Onko minun vain hyväksyttävä se, että minä aina isän viikon jälkeen joudun rasvaamaan ja rasvaamaan lasta enemmän? Onko tämä näitä asioita, joihin ei voi puuttua?
Kommentit (7)
eikä se ole mitään hankitaan koira -juttuja.
Mutta et ap voi asialle mitään.
minusta se on lapsen kiusaamista, että tekee jotain sellaista, minkä jälkeen lapsi kutisee jatkuvasti.
ap
Kannattaisiko lapsi viedä allergiatesteihin ja sitten keskustella ex:n kanssa jos allergia todetaan?
Inhoatko koiria ylipäätään?
puhua vielä järkeä. Atoopikolle tosiaan puhkeaa astma helposti ärsytettynä.
Sano vaikka niin, että siitä koirasta on sitten surku luopua, jos tuleekin ongelmia.
puhua vielä järkeä. Atoopikolle tosiaan puhkeaa astma helposti ärsytettynä.
Sano vaikka niin, että siitä koirasta on sitten surku luopua, jos tuleekin ongelmia.
"Exäni aikoo ottaa koiran vaikka lapseni on..."
Exäni aikoo ottaa koiran vaikka lapseMME on.. olisi enemmän oikein.
iso ero!
Periaatteessa et voi puuttua siihen, että eksä hankkii koiran.