Amk:kiin luennoimaan- mitä odotetaan ?
Otsikossa se kysymys; eli mitä amkkilaiset odotatte luennoitsijalta ? Teorialuennointia vaiko käytännön asioiden läpikäymistä ? Millainen on mielestänne hyvä luennoitsija ? Esimerkiksi taloushallinnon ja juridiikan aineissa...
Kommentit (16)
jää välillä pohtimaan omia ajatuksiaan, heittää muka hauskan vitsin jolle naurahtaa itsekseen, käyttää joko 70-luvulla käsin kirjoittamiaan suttuisia kalvoja tai sitten jos on power pointit ei saa sitä toimimaan ja jos saakin esitys kaatuu kesken :D
Omalla alallani tieteellinen ura mitataan kylmästi julkaisuilla, pedagogisilla meriiteillä ei juuri ole merkitystä.
En kyllä itsekään ole paljon häävimpi luennoitsija. Uskon olevani kuitenkin melko hyvä ohjaamaan opiskelijoiden töitä.
Ihan samaa kuin esim. yliopistossa
on yliopistotutkinto + pedagoginen pätevyys ja opiskelen parhaillaan AMK:ssa ja mä en kestä enkä yhtään jaksa innostua enää perinteisistä luennoista, joissa luennoitsija paasaa asiastaan suu vaahdossa herättämättä kuulijoissa mitään ajatuksia. Mieti miten luennoit! Miten saat kuulijat ajattelemaan luennoimaasi asiaa.
on yliopistotutkinto + pedagoginen pätevyys ja opiskelen parhaillaan AMK:ssa ja mä en kestä enkä yhtään jaksa innostua enää perinteisistä luennoista, joissa luennoitsija paasaa asiastaan suu vaahdossa herättämättä kuulijoissa mitään ajatuksia. Mieti miten luennoit! Miten saat kuulijat ajattelemaan luennoimaasi asiaa.
vähän niinkuin lapselle.
Buahahaa...aivan ;) Parasta on selvittää asiat mahdollisimman yksinkertaisesti, selkokielellä, tarpeeksi hitaasti ja kuuluvalla äänellä..niin voimme me AMK-opskelijat tilata sinulle lanssin suoraan luentosalin oven eteen noutamaan ko. pöpipää yliopistoteoreetikon. Lapsia on muuten turha aliarvoida. He ovat fiksuja.
että ovi menee lukkoon eikä aukea tunnin alkamisen jälkeen. Ei siis jatkuvaa vaellusta edestakaisin.
AMK:ssa ovat aika yksinkertaisia eli hyvin vähän tekstiä, eivät kovin sujuvasti pysy teoriassa mukana.
Lattaa vaan mahollisimman yksinkertaasta tekstiä nii pysytää mee maallikokki kärryillä, jos ymmärrät mitä tarkootan. T. Nykyynen AMKki- opiskelija, jolla tieto tulloo turbolla korvaasta sissään ja samantien toiseesta korvaasta ulos. Vähemmän jää sitte välikköön ja harmmaasseen ainneesseen.
on asiantunteva, aiheessaan pysyvä. Osaa myös "elävöittää" teoriaa käytännön esimerkeillä. Hyvä luennoitsija on mielestäni myös karismaattinen, jota onkin sitten vähän vaikeampi opetella.
Itse pidän paljon luentoja.
saan kiitosta siitä, että pysyn otsikossa! Siis puhun siitä, mitä on tilattukin. En puhu otsikon vierestä. Puhun teoriaa ja höystän sen käytännön kokemuksilla. Olen elävä ja mielenkiintoinen luennoitsija siis. Olen saanut yleensä arvosanat päivän parhaana puhujana. Eli siis tuota ihmiset varmaan odottaa.
että ovi menee lukkoon eikä aukea tunnin alkamisen jälkeen. Ei siis jatkuvaa vaellusta edestakaisin.
AMK:ssa ovat aika yksinkertaisia eli hyvin vähän tekstiä, eivät kovin sujuvasti pysy teoriassa mukana.
teet powerpointteja, niin ainakin oikeinkirjoitus kannattaa hioa ketjun aloitusviestin otsikkoa paremmaksi. Kyllä tuolla tasolla odotetaan jo oikeinkirjoitustakin.
1. Pysy asiassa
2. Anna erilaisia esimerkkejä, jotka ovat helposti tajuttavissa ja jotka tukevat teoriaa.
3. Puhu selvällä äänellä ja kuuluvasti
4. Jos teet pp-esityksen, niin harjoittele esityksesi pituus. Ärsyttävintä on, kun luennoitsija hyppää joka toisen dian yli kiireen takia tai on käynyt koko esityksen luennon puolessa välissä.
5. Kysy joko etukäteen tai luennon alussa kuinka tuttua asia on. Turha kertaus saattaa olla opintojen äiti mutta samaa settiä ei jaksa kuunnella kahdesti. Yhtä kamalaa on hypätä tuntemattomien termien keskelle, kun luennoitsija olettaa meidän tietävän kyseiset asiat.
että mikäköhän mahtaa olla tulevan luennoitsijan koulutus?
että mikäköhän mahtaa olla tulevan luennoitsijan koulutus?
Tuo aloitusviesti on kirjoitettu niin huonolla suomen kielellä,
että mikäköhän mahtaa olla tulevan luennoitsijan koulutus?
Jo otsikossa oli kolme virhettä.
että mikäköhän mahtaa olla tulevan luennoitsijan koulutus?
Luentomateriaalien tulee olla selkeitä. Jos on epäselviä dioja joissa vieraita termejä ja pompitaan asiasta toiseen - > ei hyvä. Eli selkeät, yksinkertaiset diat joihin luennoidaan lihaa luiden päälle, niin sanotusti :). Tai sitten ihan keskitytään luennolla tiettyihin teemoihin ja loput saa opiskelijat lukea tenttikirjasta. Ja olennaisia asioita läpikäytävä, ei mitään nippelin puolikasta :/
Puhu selkeästi, ei liian nopealla tempolla, pidä taukoja, kysy välillä jäikö jotakin epäselväksi ja pitääkö kenties selventää esimerkillä tmv.
Ja mikään ei ole ärsyttävämpää kuin jos luennoitsija harppoo lopussa dioja viis kerralla parempi vaikka jatkaa siitä seuraavalla kerralla tai antaa kotiläksyksi :))