Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Autopaikasta

Vierailija
23.11.2011 |

Asutaan yksityisellä vuokralla, maksetaan joka kuukausi yhdestä tolppapaikasta. Meillä on siinä paikalla ollut noin puoli vuotta nyt jo rekisteristä poistettu auto. Isännöintitoimistosta soitettiin, että auto on siirrettävä pois, koska paikalle on kyllä tulijoita. Onko siännöitsijällä oikeutta vaatia moista? Eikös se ole AUTOpaikka? Luulisi olevan niillekkin halvempaa, kun ei käytetä tolpan sähköjä tms. Kuka tietää tästä????

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
23.11.2011 |
Näytä aiemmat lainaukset

En tiedä onko isännöitsijällä oikeutta ottaa paikkaa teiltä pois, mutta jos taloyhtiössä muutenkin on vähän autopaikkoja, niin olisihan se kaikkia kohtaan oikein, että paikka tulisi oikeasti tarpeeseen.



Toisaalta en tiedä onko teillä oikeutta säilyttää taloyhtiön alueella käytöstä poistettua autoa. Monessa paikassa auton pitää käsittääkseni olla käyttökelpoinen, eli mm. rekisterissä. Eli sen suhteen saattaa olla jopa oikeus ottaa paikka teiltä pois.



Samoin esimerkiksi kaupungin maksuttomilla parkkipaikoilla. Vaikka siellä saisi säilyttää autoa miten kauan tahansa, niin kaupunki kyllä poistaa ilman reksiterikilpeä olevat autot. Koska paikkaa ei ole tarkoitettu romun säilyttämiseen.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme yksi viisi