Mitä tehdä, hiiriä vuokra-asunnossa.
Vuokraisännälle ollaan kerrottu, mutta mitään ei tapahdu. Joudutaanko ostamaan itse myrkyt ja muut?
Kommentit (7)
Eihän niiden kanssa ole kiva elää. Mutta ei sinun siinä rahanmenoa kannata surra, hiirenloukku maksaa jotain euron.
Mutta jos ovat päässeet sisälle esim. jostain sähköjohdon reiästä, niin se pitäisi tukkia, tai niitä tulee sinne sisälle vaan lisää ja lisää.
jolloin siis ovet on kiinni. Kuten päivisinkin yleensä..
Ollaan kytätty ja etsitty, mutta ei tiedetä vieläkään että mistä sisälle pääsevät.
Seinän sisällä ainakin rapisee.
Hiirenloukut ei tehoa. Ja meillä pieniä lapsia.
Eikö vuokranantajalla ole todellakaan mitään vastuuta?
kehtaisi vuokraisännälle nakittaa niiden ostoa. Jos ne eivät auta niin:
http://www.tuhoelain.fi/tuhoelaimet/jyrsijat/?gclid=CIqKuLO75awCFYlZmAo…
Hankit hiirenloukun. Sillä niistä pääsee. Älä kuitenkaan anna lasten nähdä loukkua tai hiirtä siinä, on aikuisellekin aika ikävä näky.
hiiristä todellista havaintoa sisätiloissa? Siis oletteko nähneet itse eläimiä tai papanoita huoneissa? Jos olette, niin loukkujen pitäisi kyllä tehota. Useimmin hiiret tulee asuntoon tiskiallaskaapin kautta, joten sinne kannattaa ainakin kokeilla loukun laittamista.
Meillä mökillä on toiminut hyvin sellainen sähköinen hiirenkarkoitin, joka toimii ultraäänellä(?). Eli vain hiiret kuulee sen ääneen eikä tykkää siitä ja pysyy poissa. Ei vaikuta esim. kissoihin ja koiriin mitenkään.
Tottakai te itse karkotatte hiiret. Pyydättekö vuokraisännän pesemään ikkunat kun ne likaantuu?
Ihme avuttomuutta ...
Mitäs olette jättäneet oven auki, että tuo on päässyt livahtamaan sisään teille.